Jak zadbać o zdrowie dziecka na wakacjach- radzi pediatra [WIDEO]

Jedziesz na wakacje, to nie zapomnij o szczepieniach - przypomina pediatra Łukasz Durajski. Zobacz, dlaczego warto przed letnim wyjazdem odwiedzić lekarza i jak przygotować się do wypoczynku oraz uchronić przed ewentualnymi kłopotami zdrowotnymi na wakacjach.
Wyjazd z dzieckiem, zwłaszcza jeszcze malutkim, to nie lada operacja logistyczna dla jego rodziców. Trzeba pamiętać o wielu sprawach, a jedną  z najważniejszych z nich jest na pewno zdrowie dziecka. Zobacz film , w którym pediatra Łukasz Durajski, prywatnie także wielki miłośnik podróży, mówi, dlaczego przed letnim wyjazdem, zwłaszcza zagranicznym, trzeba wykonać szczepienia obowiązkowe i sprawdzić jakie zagrożenia zdrowotne są w danym kraju.

Na wiele pytań odpowie pediatra

Zanim rozpoczniemy przygotowania do wyjazdu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, w jaki region świata wyjeżdżamy i jakie z tego tytułu mogą wynikać zagrożenia – radzi lekarz. Według pediatry, jedną z podstawowych rzeczy do wykonania przez wyjazdem wakacyjnym jest wizyta u lekarza. "Nie wybierajmy się do pediatry dzień przed wyjazdem, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja zdrowotna naszego dziecka, tylko musimy taką wizytę zaplanować znacznie wcześniej" – radzi.

Lekarz poinformuje nas o zagrożeniach zdrowotnych, jakie ewentualnie mogą być w danym kraju, pomoże w przygotowaniu apteczki podróżnej oraz wykona niezbędne szczepienia. "Bardzo często zapominamy o szczepieniach, a później dzieją się tragedie wynikające ze złapania bakterii czy wirusa, który jest egzotyczny" – przestrzega lekarz.

Zobacz też: Co spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem? Lista do druku​

Jakie szczepienia wykonać przed wyjazdem?

Wszystko zależy od tego, do jakiego regionu świata jedziemy, czy to będzie Azja, czy Afryka, to zagrożenia są zupełnie inne – zastrzega pediatra. Jego zdaniem, na pewno trzeba wykonać szczepienia obowiązkowe w Polsce, a także te, które są w naszym kraju zalecane. Warto także zwrócić uwagę na szczepienia zalecane w miejscu wyjazdu. Jak mówi Durajski, są państwa mające szczepienia obowiązkowe, bez posiadania których nie wjedziemy do danego kraju.

"Samemu rodzicowi ciężko znaleźć takie informacje. Dlatego warto udać się do pediatry lub lekarza medycyny podróży, którzy doradzą, jak wygląda kwestia szczepień w danym kraju" – mówi.

Warto mieć ubezpieczenie zdrowotne

Następną niezbędną rzeczą jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. "Na wszelki wpadek, jeżeli cokolwiek nam się stanie, musimy być zabezpieczeni" – podkreśla Durajski. Jeżeli planujemy wyjazd do europejskiego kraju, wyrabiamy kartę EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest bezpłatnym dokumentem ubezpieczającym wyjeżdżającego, gwarantującym w stanach nagłych, ale i podczas choroby możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej przewidzianej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju.

A Wy w jaki sposób przygotowujecie się do wakacji z dzieckiem? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy