Standardy opieki okołoporodowej
fot. Fotolia/ Anna Kołacz

Co ze szczepieniami i witaminą K po porodzie? Dobre czy złe zmiany dla noworodków? [Wywiad]

Projekt nowych standardów okołoporodowych przynosi sporo zmian - także dla noworodków. Inaczej potraktowano karmienie piersią, szczepienia, podawanie witaminy K, kontakt "skóra do skóry" – mówi prof. Ewa Helwich.
Katarzyna Pinkosz
Standardy opieki okołoporodowej
fot. Fotolia/ Anna Kołacz
Szykują się zmiany w standardach okołoporodowych, czyli w tym, co ma zagwarantowane kobieta w czasie ciąży, porodu i połogu. Do maja 2018 r. trwają w tej sprawie konsultacje społeczne. Sporo ma się zmienić w opiece nad noworodkami. To dobre czy złe zmiany – pytamy w ramach akcji mamotoja.pl "Walczymy o lepsze standardy" prof. Ewę Helwich, krajową konsultant ds neonatologii. 

Podobają się pani nowe standardy okołoporodowe?

Generalnie tak, uważam, że te zapisy są lepsze niż poprzednie.

Co jest najważniejsze w nowych standardach, jeśli chodzi o opiekę nad noworodkiem?

Bardzo ważne jest wprowadzenie zachęt, by kobiety karmiły piersią, bo pokarm mamy jest najważniejszy dla noworodka. Edukacja w kwestii karmienia piersią ma prowadzić położna – już w czasie ciąży. Później, po urodzeniu dziecka, młoda mama ma mieć zapewnioną pomoc w karmieniu piersią.
Ważne jest też wprowadzenie zapisu, że nie zaciska się pępowiny od razu po porodzie, tylko najpierw dziecko jest kładzione na brzuchu mamy. Pępowinę zaciska się nie wcześniej niż po minucie – to ułatwia dziecku adaptację do życia. W standardach znalazł się też zapis o tym, że każde dziecko w pierwszych 24 godzinach musi mieć wykonany test pulsoksymetryczny Ma on za zadanie wykluczyć najcięższe wady serca. Wykonuje się go w niewielu krajach, w tym w Polsce.

Zmienił się zapis o kontakcie "skóra do skóry". Przedtem była mowa o tym, że dziecko po urodzeniu jest kładzione na 2 godziny na brzuchu mamy...

Nadal pozostaje zapis, że dziecko jest kładzione na brzuchu mamy, w kontakcie "skóra do skóry". Ale nie musi to być przez minimum 2 godziny. Czasem mama już po godzinie jest zmęczona i chce odpocząć. Bywa, że w ogóle nie chce, by dziecko było położone na jej brzuchu. Wtedy staramy się ją do tego namówić, podkreślając, że to pierwsze przystawienie do piersi jest bardzo ważne, bo stymuluje laktację. 
Zobacz też: Kontakt skóra do skóry – to działa jak szczepionka dla dziecka

A co ze szczepieniami w pierwszych 24 godzinach po porodzie?

W standardach okołoporodowych nie ma takich zapisów. Staraliśmy się, by w standardach nie było zapisów medycznych – dlatego jest tylko w nich zapisane, że szczepienia odbywają się zgodnie z wytycznymi medycznymi. To samo dotyczy podawania po porodzie witaminy K – jest zapis, że odbywa się to zgodnie z zaleceniami medycznymi
Zobacz także: Kodeks praw kobiety w ciąży: poznaj 11 swoich praw!
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]
Czy uważasz, że kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Czasami młode mamy żalą się, że jest na nie wywierany zbyt duży nacisk w tej sprawie. Zapytaliśmy o to przechodniów - zobaczcie, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy