GRY
 
 

Szczepienia zalecane

Kalendarz szczepień jasno precyzuje kiedy należy zaszczepić dziecko szczepionką obowiązkową. Sprawdź jak jest z zalecanymi.

szczepienie, szczepienia zalecane
fot. Fotolia
Które szczepionki zalecane warto kupić? – Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każde dziecko ma inne potrzeby i każda rodzina jest w innej sytuacji finansowej – mówi lek. med. Witold Paczosa, kierownik Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Gdybym miał coś polecić, to wybrałbym kilkuskładnikowe szczepionki skojarzone, bo ograniczają liczbę zastrzyków. Co do pozostałych, skonsultowałbym się z pediatrą, ale na pewno warto je rozważyć. Szczepionki chronią przecież przed groźnymi chorobami, a jak dotąd nie wymyślono skuteczniejszej broni do walki z drobnoustrojami. Poza tym są dziś znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś, a powikłania należą do rzadkości. Zatem przeciwko jakim drobnoustrojom i chorobom można dodatkowo zaszczepić maluszka? Oto nasza lista.

Szczepionka przeciw ospie wietrznej
To choroba zakaźna, którą bardzo łatwo się zarazić. Choć uważa się ją za dość lekką (albo wręcz „obowiązkową”), może powodować poważne powikłania: zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie płuc, ostrą małopłytkowość, zapalenie mięśnia sercowego, stawów, wątroby. Niestety wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej i nawet po wielu latach może się uaktywnić, wywołując półpaśca.
Szczepionkę przeciwko ospie wietrznej podaje się już od dziewiątego miesiąca życia. Maluchom do 12. roku życia wystarczy tylko jedna dawka, starsze dzieci muszą przyjąć dwie.
Koszt: ok. 200 zł.

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu jest również często nazywane wczesnoletnim zapaleniem mózgu. To naprawdę bardzo ostra, wirusowa choroba zakaźna, która jest przenoszona przez kleszcze.
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się dzieciom, które są narażone na kontakt z kleszczami, a więc także tym, które chodzą na spacery do lasu. Podaje się je maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia. Szczepienie można rozpocząć w dowolnym momencie. Dwie dawki podane w odstępie od 1–3 miesięcy zabezpieczają na rok. Trzecia, przyjęta po 9–12 miesiącach, uodparnia na trzy lata. Szczepienia przypominające podawane są co trzy lata.
Koszt: ok. 70 zł.


Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A)
WZW typu A jest poważną chorobą zakaźną. Można się nią bardzo łatwo zarazić, np. jedząc brudne jabłko.
Szczepić można dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Jedna dawka uodparnia na rok. Aby uzyskać długotrwałą ochronę (czyli na około 20 lat), zaleca się podanie dawki uzupełniającej (6–12 miesięcy od pierwszego szczepienia).
Koszt: ok. 120 zł.

Szczepionka przeciw grypie
Grypa może powodować powikłania: zapalenie płuc, oskrzeli, oskrzelików albo mięśnia sercowego, a nawet mózgu.
Jeśli malec jest szczepiony po raz pierwszy, dostaje dwie dawki w odstępie czterech tygodni. Szczepić można dzieci od szóstego miesiąca życia. Najlepiej robić to przed sezonem zachorowań (szczyt przypada na styczeń – marzec). Przeciwciała powstają już po siedmiu dniach od podania szczepionki.
Koszt: ok. 40–50 zł.

Szczepionka przeciw rotawirusom
Rotawirus to drobnoustroje wywołujące tzw. grypę jelitową, czyli ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, objawiający się wymiotami, biegunką i gorączką. Ta z pozoru niegroźna infekcja może prowadzić, szczególnie u najmłodszych, do niebezpiecznego odwodnienia.
Pierwszą dawkę szczepionki można podać w szóstym tygodniu życia, drugą – po czterech tygodniach (cykl trzeba zakończyć przed 24. tygodniem życia dziecka). Preparat podaje się doustnie.
Koszt: ok. 400 zł.

Szczepionka przeciw pneumokokom
Pneumokoki to bakterie odpowiedzialne za posocznicę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, zapalenia ucha środkowego, zatok. Najbardziej podatne na zakażenie są dzieci do drugiego roku życia.
Szczepić można już maluszki od drugiego miesiąca życia. Dawki szczepionki uzależnione są jednak od wieku dziecka. Niemowlętom od drugiego do szóstego miesiąca podaje się trzy dawki w odstępie minimum jednego miesiąca i czwartą w drugim roku życia. Natomiast od siódmego do jedenastego – dwie dawki, a trzeciąw drugim roku życia. Dzieciom w wieku 12–23 miesięcy – dwie dawki przy zachowaniu co najmniej dwumiesięcznego odstępu. Maluchom, które ukończyły dwa lata, a nie skończyły pięciu, wystarcza jedna dawka.
Koszt: ok. 320 zł.

Szczepionka przeciw Hib
Hib to bakteria, która może spowodować m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicę, a także zapalenia: płuc, stawów. Najbardziej narażone są niemowlęta i dzieci do piątego roku życia.
To szczepienie jest już obowiązkowe. Zaleca się je dzieciom, które nie zostały nim objęte. Najlepiej szczepić malca w dniu szczepień obowiązkowych, np. w drugim, trzecim, czwartym i piątym miesiącu życia (można kupić szczepionkę skojarzoną, chroniącą równocześnie przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Hib). Cykl składa się z trzech dawek podanych w pierwszym roku życia oraz jednej w drugim roku. Nieszczepionym dzieciom powyżej 13–15. miesiąca życia podaje się jedną dawkę.
Koszt: ok. 140 zł.

Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
Doładuj
Przeładuj