koronawirus wracają szczepienia
fot. Adobe Stock

Z ostatniej chwili: szczepienia zostają wznowione!

Jest komunikat polskiego Ministerstwa Zdrowia: zgodnie z zaleceniami WHO, CDC, NHS i NCIRS szczepienia obowiązkowe w ramach Programu Szczepień Ochronnych zostają wznowione.
Ewa Janczak-Cwil
koronawirus wracają szczepienia
fot. Adobe Stock
W Polsce zostają wznowione szczepienia ochronne dzieci. Wcześniejszą decyzją zostały odwołane do 18 kwietnia. Takie były zalecenia Światowa Organizacja Zdrowia. Jednak WHO trzy dni temu zaapelowała o przywracanie szczepień, najszybciej jak to jest możliwe. Polskie Ministerstwo Zdrowia zareagowało szybko. Chodzi bowiem o ochronę najmłodszych (i nie tylko) przed chorobami, które mogą zagrażać ich życiu. Wśród nich WHO wymienia odrę, która w 2018 roju zabiła 140 tysięcy ludzi.

Treść komunikatu Głównego Inspektoratu Zdrowia

„W nawiązaniu do rekomendacji Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultantów krajowych w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii w sprawie odroczenia realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 18 kwietnia 2020 roku, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:
1.szczepień na oddziałach noworodkowych;
2.szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia;
3.szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;
4.szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku;
5.realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Rekomenduje się ponadto upowszechnianie szczepień:
1.przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc,
2.przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży."

Zalecenie podawania szczepionek obowiązkowych dotyczy zarówno pierwszej dawki jak i kolejnych.
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?

Szczepić, ale z uwzględnieniem zasad ochrony przed koronawirusem

W tym samym komunikacie zawarto zasady bezpieczeństwa, jakie mają obowiązywać przy realizacji szczepień. Są wśród nich ogólnie już znane zasady związane z noszeniem maseczek i rękawiczek jednorazowych, dezynfekcji powierzchni, z którymi styka się pacjent, noszenia odzieży ochronnej przez personel medyczny.

Najważniejsze informacje dla rodziców obejmują:
- wywiad epidemiologiczny i wstępna kwalifikacja do szczepienia mają być przeprowadzane przez telefon,
- na szczepienie może przyjść z dzieckiem tylko jedna osoba dorosła bez objawów infekcji,
- w przychodniach, gdzie brakuje poczekalni i oddzielnego gabinetu dla dzieci zdrowych, szczepienia będą wykonywane wyłącznie w godzinach porannych.

Do szczepienia kwalifikują się dzieci, u których: nie wystąpiły epidemiologiczne czynniki ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, np. pobyt w kwarantannie, powrót z zagranicy lub kontakt z zakażonym w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Warunki te muszą spełniać wszyscy domownicy. Szczepienie może się odbyć, gdy dziecko, jego opiekunowie i domownicy nie wykazują objawów COVID-19.

Odkładałaś szczepienie dziecka z powodu koronawirusa? Skontaktuj się z przychodnią i umów dziecko na szczepienie!

Więcej o odrze i szczepieniach:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy