szczepienie na covid a karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Matki karmiące MOGĄ szczepić się na COVID-19: „Ryzyko czysto teoretyczne”

Wszystkie szczepionki, które podawane są osobom dorosłym, mogą być również podawane kobietom karmiącym piersią. Dotyczy to także szczepionki na COVID-19.
Magdalena Drab
szczepienie na covid a karmienie piersią
fot. Adobe Stock
Nie ma przeciwwskazań do szczepienia kobiet karmiących piersią na koronawirusa. Eksperci zalecają, by każda kobieta podjęła decyzję indywidualnie, po przedstawieniu przez lekarza korzyści oraz ryzyka związanego z podaniem szczepionki przeciw COVID-19.

Szczepienie na COVID-19 a karmienie piersią

Szczepionki mRNA Comirnaty i Moderna oraz szczepionki wektorowe AstraZeneci nie były testowane na kobietach karmiących piersią, bo w tej grupie nie prowadzi się badań klinicznych. Specjaliści podkreślają jednak, że okres karmienia piersią nie jest wymieniony jako przeciwwskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego tej szczepionki. I choć nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka (brak badań), to ryzyko działań niepożądanych u dziecka jest czysto teoretyczne.

„Szczepionka mRNA zawiera tylko informację genetyczną o syntezie białka S wirusa SARS-CoV-2. Biorąc pod uwagę rodzaj szczepionki (szczepionka syntetyczna) oraz znany mechanizm jej działania, ryzyko niepożądanych zdarzeń u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest znikome. Podobna sytuacja dotyczy również szczepionki wektorowej przeciw COVID-19 oraz innych dostępnych na rynku szczepionek” – czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl. Wszystkie (poza wyjątkiem, żywa szczepionka przeciw żółtej gorączce) mogą być podawane kobiecie w okresie laktacji.
UWAGA: Eksperci nie zalecą przerywania karmienia piersią w celu poddania się szczepieniu.

Szczepienie na COVID-19 u kobiet karmiących: jak jest na świecie?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na podawanie szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer/BioNTech wszystkim, którzy ukończyli 12 lat, również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Eksperci zalecają jednocześnie, by pozostawić decyzję o zaszczepieniu kobiecie. 

Do niedawna brytyjskie wytyczne były surowsze: tamtejsze instytucje nie zalecały szczepień na COVID-19 u kobiet karmiących. 16 kwietnia 2021 roku opublikowano nowe stanowisko Brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień (The Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI). 

Szczepienie COVID u ciężarnych

Zgodnie z zaleceniami członków komitetu kobiety w ciąży powinny być szczepione przeciw COVID-19 w tym samym czasie, co reszta populacji (na podstawie szczepień realizowanych w poszczególnych rocznikach i grupach ryzyka). Jak podkreślają, nie stwierdzono żadnych niepokojących działań po szczepieniu przeciw koronawirusowi kobiet w ciąży. Dotyczy to wszystkich dostępnych szczepionek na rynku. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy