szczepienie na covid a karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Matki karmiące MOGĄ szczepić się na Covid-19: „ryzyko czysto teoretyczne”

Szczepionkę na Covid-19 można podawać kobietom karmiącym piersią. Choć brakuje badań klinicznych i nie wiadomo, czy szczepionka marki Pfizer przenika do mleka, eksperci zalecają lekarzom, by decyzję o szczepieniu pozostawić kobiecie.
Magdalena Drab
szczepienie na covid a karmienie piersią
fot. Adobe Stock
Nie ma przeciwskazań do szczepienia kobiet karmiących piersią na koronawirusa. Specjaliści zalecają podawania matkom karmiącym szczepionki mRNA marki Pfizer i BioNTech − bezpiecznej zarówno dla kobiety, jak i dziecka karmionego piersią.

Szczepienie na Covid-19 bezpieczne dla kobiet karmiących

Szczepionka na Covid-19 marki Pfizer i BioNTech nie była testowana na kobietach karmiących piersią, bo w tej grupie nie prowadzi się badań klinicznych. Specjaliści podkreślają jednak, że okres karmienia piersią nie jest wymieniony jako przeciwwskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego tej szczepionki. I choć nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka (brak badań), to ryzyko działań niepożądanych u dziecka jest czysto teoretyczne.

„Szczepionka mRNA zawiera tylko informację genetyczną o syntezie białka S wirusa SARS-CoV-2, nie zawiera osłabionego (atenuowanego) wirusa, ani wirusa, który mógłby się replikować. Stąd też, biorąc pod uwagę taki rodzaj szczepionki (szczepionka syntetyczna), ryzyko niepożądanych zdarzeń u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest czysto teoretyczne” − czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) w przypadku szczepionek mRNA na Covid-19 zalecają, by pozostawić decyzję o zaszczepieniu kobiecie. Z kolei brytyjskie wytyczne są surowsze: tamtejsze instytucje na razie nie zalecają szczepień na Covid-19 u kobiet karmiących. Wcześniej przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech odradzali podawanie szczepionki na koronawirusa kobietom w ciąży.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy