ciężarne pierwsze szczepione na koronawirusa
fot. Adobe Stock

Ciężarne PIERWSZE do szczepienia na Covid? „To grupa podwyższonego ryzyka”

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg Covid-19. Z ustaleń naukowców wynika, że ciężarne powinny zostać jak najszybciej zaszczepione na koronawirusa, gdy już szczepionka będzie dostępna.
Magdalena Drab
ciężarne pierwsze szczepione na koronawirusa
fot. Adobe Stock
Kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie i ciężki przebieg choroby Covid-19. I chociaż wg badań wciąż niewiele ciężarnych choruje i umiera na koronawirusa, konsekwencje zarażenia trudno przewidzieć. To dlatego kobiety w ciąży należy szczepić na Covid-19 w pierwszej kolejności − wynika z badań sieci amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób.

Szczepionka na koronawirusa: najpierw dla ciężarnych?

Ciężarne częściej zarażają się koronawirusem i częściej potrzebują intensywnej opieki w szpitalu niż kobiety, które nie są w ciąży. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Wg badań ciężarne chorujące na Covid-19 ponad dwukrotnie częściej są podłączane do respiratorów, a dzieci zakażonych koronawirusem częściej rodzą się przed terminem. Co gorsza, ok. dwa razy więcej ciężarnych z wirusem SARS-CoV-2 umiera (2 promile zakażonych ciężarnych w stosunku do 1 promila zakażonych kobiet, które nie są w ciąży).

Mimo że na tle ogólnej śmiertelności z powodu koronawirusa niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań i śmierci u kobiet w ciąży jest niskie, to badacze sugerują, by ciężarne umieścić w pierwszej grupie osób do szczepień. Szczepionka na koronawirusa może zapobiec komplikacjom, na które narażone są ciężarne. Zmiany fizjologiczne wywołane ciążą stwarzają większe ryzyko, że choroba Covid-19 będzie miała ciężki przebieg, a jej wpływ na kobietę, poród oraz dziecko trudno przewidzieć.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 2 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy