szczepienie na koronawirusa a kobiety w ciąży
fot. Adobe Stock

Szczepienie na COVID a ciąża – czy to bezpieczne?

Szczepienie na COVID i ciąża raczej się wykluczają. Eksperci, póki co, są zgodni, że kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze szczepionki na koronawirusa.
Joanna  Biegaj
szczepienie na koronawirusa a kobiety w ciąży
fot. Adobe Stock
Szczepienie na COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach na temat nowych szczepionek marki Pfizer/BioNTech. Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że kobiety w ciąży powinny jako pierwsze zostać zaszczepione na koronawirusa, ponieważ są bardziej narażone na zakażenie oraz ciężki przebieg COVID-19 – jednak Pfizer i BioNTech, producenci szczepionki mRNA BNT162b2, zaznaczają, że ryzyko jej podania ciężarnym nie jest znane i dlatego odradzają szczepienie w okresie ciąży. Co ważne – zalecają również wstrzymanie się z zajściem w ciążę przez dwa miesiące po podaniu szczepionki. 

Spis treści:
  1. Szczepionka na COVID a ciąża
  2. Karmienie piersią a szczepionka na COVID
  3. Szczepionka na COVID-19 a bezpieczeństwo ciężarnych

Szczepionka na COVID a ciąża

Rzeczniczka firmy Pfizer podkreśla, że są prowadzone prace, które mają w przyszłości pozwolić na szczepienie kobiet w ciąży przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Przypomnijmy, że niektóre szczepienia są zalecane w ciąży, jednak szczepionka przeciw COVID-19 wymaga dalszych badań w tym zakresie. Na razie nie wiadomo bowiem, jakie ryzyko niesie ze sobą podanie jej ciężarnym.

O przyjmowaniu jakichkolwiek szczepień w ciąży wypowiadał się dr Egbert Piasecki z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN: „W takich przypadkach, jak kobiety w ciąży, należy być ostrożnym, szczególnie jeżeli preparat zawiera żywego wirusa, tak jak szczepionki wektorowe, z adenowirusem. Te ograniczenia wynikają z przesłanek medycznych”. Szczepionka na COVID-19 nie zawiera jednak żywego ani osłabionego wirusa, a jedynie fragment jego kodu genetycznego – lekarze są zgodni, że taki typ szczepionki stwarza znacznie mniejsze ryzyko skutków ubocznych niż wiele innych produktów tego typu. 

Karmienie piersią a szczepionka na COVID

Z najnowszych doniesień wynika jednak, że szczepionkę na koronawirusa można przyjąć w okresie karmienia piersią – każda kobieta ma prawo podjąć decyzję o szczepieniu. Szczepionka na COVID-19 marki Pfizer i BioNTech nie była testowana na kobietach karmiących piersią, bo w tej grupie nie prowadzi się badań klinicznych – eksperci podkreślają jednak, że okres karmienia nie jest wymieniony jako przeciwwskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego tej szczepionki. Nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka, jednak specjaliści zaznaczają, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka jest tutaj czysto teoretyczne, a wielu lekarzy podkreśla, że ciężki przebieg COVID w grupie wysokiego ryzyka stanowi znacznie większe zagrożenie dla mamy i dziecka niż szczepionka.

Dlaczego nie wiadomo, czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla ciężarnych?

Bioetyczka Ruth Feiden z Johns Hopkins Berman Institute of Bioethics (USA) wyjaśnia, że istnieją ważne powody, dlaczego ciężarne nie brały udziału w badaniach klinicznych nad szczepionką. Tak dzieje się zawsze w przypadku badań nad nowymi lekami i nowymi wirusami. Najpierw trzeba sprawdzić, jak na podanie szczepionki zareaguje organizm zdrowego dorosłego i na podstawie tych informacji specjaliści z dziedzin ginekologii, neonatologii, pediatrii, bioetyki itd. podejmują decyzję, czy należy rozszerzyć badania o ciężarne.

W przypadku szczepionki na koronawirusa tak się najprawdopodobniej stanie. Wymaga to jednak dalszej pracy ekspertów i wyważenia ryzyka. Także tego, który niesie za sobą zachorowanie na COVID-19 w ciąży.

Źródło: polsatnews.pl, Hopkins Bloomberg Public Health Magazine

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy