szczepienia
fot. Fotolia

Ważna ankieta przed szczepieniem dziecka przeciw odrze

Specjalną ankietę przed szczepieniem przeciw odrze, śwince, różyczce zaleca dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień. Ankieta nie diagnozuje autyzmu, jeśli jednak wypadnie niepomyślnie, warto odroczyć szczepienie przeciw odrze.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
fot. Fotolia
Szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce u dzieci (a zwłaszcza jej komponent przeciw odrze) była swego czasu oskarżana o to, że może powodować autyzm.  
- Nie ma przesłanek wskazujących na związek między autyzmem a szczepieniami. W wyniku podania szczepionek może jednak być obserwowane pogorszenie lub przyspieszenie pogorszenia u dzieci, które mają autyzm skąpoobjawowy - mówi dr Paweł Grzesiowski.
Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Jedną z koncepcji powstania autyzmu jest to, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie.
Dr Paweł Grzesiowski opracował autorską ankietę dla rocznych dzieci w formie pytań do rodziców. Ankieta nie rozpoznanie autyzmu, ale umożliwia wychwycenie nieprawidłowych cech rozwojowych u dziecka, po to, by poszerzyć diagnostykę i wstrzymać szczepienie przeciw odrze – do czasu wyjaśnienia.
- Jeśli prawdziwa jest koncepcja, że autyzm polega na tym, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, to podanie szczepionki za wcześnie u dziecka z predyspozycją do autyzmu, może przyspieszyć rozwój choroby - dodaje dr Grzesiowski.
Szczepionka przeciw odrze zawiera żywe wirusy, które mogą wywołać bardziej nasilone objawy poszczepienne niż szczepionki zawierające martwe drobnoustroje lub ich fragmenty niezdolne do rozwoju w organizmie dziecka.
- Warto podkreślić, że dziki wirus odry raz na kilka - kilkanaście tysięcy przypadków odry powoduje stwardniejące zapalenie mózgu. To nieprawidłowa odpowiedź zapalna na wirusa powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. Jest więc teoretyczna możliwość, że u osób podatnych wirus szczepionkowy – mimo że jest osłabiony – może spowodować nasilenie procesu chorobowego w mózgu - mówi dr Grzesiowski.

Pytania przed szczepieniem dla dziecka w wieku 12 miesięcy:
Na każde pytanie należy odpowiedzieć, wybierając jedną z czterech odpowiedzi:
a. nigdy  b. rzadko  c. często  d. zawsze
 1. Czy dziecko kieruje wzrok w kierunku osoby wypowiadającej jego imię?
 2. Czy dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech otaczających osób?
 3. Czy dziecko uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze, czy często się śmieje?
 4. Czy dziecko wypowiada proste słowa rozpoczynające się na literę m, p, n, w, b?
 5. Czy dziecko reaguje ruchami na muzykę?
 6. Czy dziecko lubi być przytulane, całowane?
 7. Czy dziecko dobrze słyszy subtelne dźwięki np. cichą muzyką, szepty, odgłosy zwierząt?
 8. Czy dziecko komunikuje swoje potrzeby głosem lub ruchami?
 9. Czy dziecko zwraca uwagę na twarze osób zbliżających się do niego?
 10. Czy dziecko dobrze toleruje nowe sytuacje, nowe zabawki, nowych ludzi w swoim otoczeniu?
 11. Czy dziecko ma niezaburzony sen (łatwo zasypia, nie wybudza się wielokrotne itp.)
Uwaga: Jeśli u rocznego dziecka uzyskuje się co najmniej 2 odpowiedzi "nigdy" lub 4 odpowiedzi "rzadko", warto odroczyć szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce i przeprowadzić dokładniejsze badania.

Zobacz też: Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych od 0 do 18 lat
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy