dodatkowe punkty do przedszkoli za szczepienie
fot. AdobeStock

Zaszczepione dziecko łatwiej dostanie się do przedszkola?

Maluch miałby za to dodatkowe punkty podczas przyjmowania do przedszkola. To odpowiedź na wrastającą w Polsce liczbę nieszczepionych dzieci z chorobami zakaźnymi i powikłaniami po nich.
Agnieszka Majchrzak
dodatkowe punkty do przedszkoli za szczepienie
fot. AdobeStock
Trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy, która umożliwi samorządom przyznawanie zaszczepionym dzieciom dodatkowych punktów w trakcie rekrutacji do przedszkoli i żłobków.

Tama dla antyszczepionkowców

Autorami projektu ustawy wprowadzające szczepienia jako punktowane kryterium przy rekrutacji do przedszkoli i żłobków są dwaj wrocławscy społecznicy - aktywista Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka.

Chodzi o to, aby samorządy mogły przyznawać takim dzieciom dodatkowe punkty za fakt posiadania obowiązkowych szczepień. Kilka lat temu podobna inicjatywa urodziła się w Częstochowie. Niestety Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wówczas, że obecne prawo na to nie pozwala.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

40 tys. zachorowań na odrę 

Ale zmieniły się realia i problem powrotu, na skutek nieszczepienia ludności takich chorób zakaźnych jak odra czy krztusiec, stał się bardzo niepokojącym faktem. - Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę, a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć" – powiedział Robert Wagner.
  [content:0_25819,2_1185,1_2572,0_24709:CMNews]

Obecnie dziecko jest przyznawane do przedszkola według kryterium m.in. miejsce zamieszkania, liczba rodzeństwa czy faktu posiadania niepełnosprawnego dziecka w rodzinie. Chodzi o to, aby wykonanie szczepień obowiązkowych było dodatkowym kryterium przy naborze. Projekt ustawy przewiduje jednak, że w przypadku dziecka niezaszczepionego z powodów zdrowotnych, takie kryterium byłoby wyłączone.

Problem nieszczepienia dzieci przybiera na sile w całej Europie. Notuje się taką skalę zachorowań na choroby zakaźne, że lekarze nie wahają się użyć słowa epidemia.

Włochy już tak mają

Tak jest na przykład we Włoszech. Szacuje się, że ponad pół miliona dzieci w tym kraju nie ma obowiązkowych szczepień. W związku z tym w od marca wszystkie włoskie dzieci zapisywane do żłobków i przedszkoli muszą być zaszczepione obowiązkowymi szczepieniami.

O wprowadzenie podobnych rozwiązanie w Polsce apelował wczesną wiosną do ministra zdrowia dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki.

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce rosną w siłę. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP złożył w Sejmie projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień. Aczkolwiek podpisało się pod nim 121 tysięcy osób, to minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do tej inicjatywy krytycznie, jednoznacznie dając do zrozumienia, że resort jej nie popiera.

Po co szczepić dzieci?

W Polsce ponad 95-98 proc. rodziców szczepi dzieci szczepionkami obowiązkowymi. Rodzice często zadają sobie jednak pytanie, po co szczepić niemowlę przeciw chorobom, które właściwie nie występują, jak polio czy błonica?

Ale jak mówią autorytety medyczne, właśnie dlatego, że szczepimy dzieci, choroby te przestały zagrażać zdrowiu ludzi. Dzięki szczepieniom wyeliminowano całkowicie ospę prawdziwą. Dlatego konieczne jest szczepienie przeciw błonicy, tężcowi lub odrze. Jeśli przestaniemy szczepić, choroby mogą wrócić. Wzrost zachorowań na odrę jest tego dowodem.

Obowiązkowe szczepienia niemowląt w 2018 roku

Zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień dziecko w ciągu pierwszych 24. godzin po urodzeniu dziecko dotrzymuje szczepionki przeciw:
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (pierwsza dawka),
gruźlicy.

W 2. miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (druga dawka),
• błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka),
• HiB (Haemophilus influenzae typu B (pierwsza dawka),
• pneumokokom (pierwsza dawka).

W 4. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka),
• HiB (Haemophilus influenzae typu B - druga dawka),
pneumokokom (druga dawka),
• polio (pierwsza dawka).

W 5-6. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• błonicy, teżcowi i krztuścowi (trzecia dawka),
HiB (Haemophilus influenzae typu B - trzecia dawka),
• polio (druga dawka).

W 7. miesiącu dziecko dostanie szczepionkę przeciw:
wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka).

Szczepienia dzieci w 2. roku życia

W 2. roku życia szczepień jest znacznie mniej.
W 13-15. miesiącu dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• odrze, śwince, różyczce (szczepienie podstawowe),
• pneumokokom (trzecia dawka).

W 16-18. miesiącu dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• błonicy, teżcowi i krztuścowi (czwarta dawka),
polio (trzecia dawka),
• HiB (Haemophilus influenzae typu B - czwarta dawka).

Szczepienia przedszkolaków w 2018 roku

W wieku przedszkolnym szczepień obowiązkowych jest niewiele.
W 6. roku życia dziecko dostanie szczepionki przeciw:
• błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka szczepienia przypominającego),
polio (szczepienie przypominające).

Wszystkie szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.

Jesteście za tym, aby szczepione dzieci miały dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli? Napiszcie, co o tym sądzicie w komentarzach.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy