Szczepionka 6w1

Szczepionka 6w1: cena, opinie, zalety

Szczepionka 6w1 zaoszczędzi dziecku wielu ukłuć. Przeczytaj wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz szczepionkę skojarzeniową dla dziecka.
Małgorzata Malinowska
Szczepionka 6w1
Szczepionka 6w1 chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez HiB, polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.  Szczepionka ta nie zawiera całych komórek krztuśca, a bezkomórkowy składnik. W jej składzie znajdują się ponadto: toksoid tężcowy, toksoid błoniczy, antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, polisacharyd Haemophilus influenzae typu B, inaktywowany poliowirus. Szczepionka 6w1 nie zawiera szkodliwego dla układu nerwowego dziecka tiomersalu, czyli etylku rtęci.

Cena szczepionki 6w1

Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł - 200 zł.  W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline) oraz Hexacima (Sanofi Pasteur).  

Kalendarz szczepienia przy szczepieniu 6w1

  Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada, że w pierwszych 18 miesiącach życia w sumie dziecko należy zabezpieczyć przeciwko 10 różnym chorobom. W przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. 

Dziecku podaje się jednorazowo dawkę preparatu wynoszącą 0,5 ml. Szczepionkę podaje się domięśniowo, natomiast nie należy podawać donaczyniowo lub śródskórnie.
 • pierwsza dawka szczepionki 6w1 w 2 miesiącu życia, po ukończeniu 6 tygodnia życia,
 • druga dawka szczepionki 6w1 w 4 miesiącu życia,
 • trzecia dawka szczepionki 6w1 w 5 lub 6 miesiącu życia, która kończy podstawowy schemat szczepienia,
 • czwarta dawka szczepionki 6w1 w 16-18 miesiącu życia, która stanowi formę dawki uzupełniającej i powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego.

Możliwy jest także schemat podstawowy z dwiema dawkami podawanymi w 3. i 5. miesiącu życia oraz dawką uzupełniającą podaną w 11.-13. miesiącu życia. Należy przestrzegać co najmniej miesiąc odstępu między dawkami szczepienia pierwotnego.

6w1: Zalety szczepionek skojarzonych

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na 6w1. Oto niektóre z korzyści:
 • zapobiegają 6 różnym chorobom;
 • dziecko dostaje mniej zastrzyków i mniej wizyt szczepiennych, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców (5 wkłuć zamiast 14 do końca drugiego roku życia dziecka);
 • bezpieczeństwo szczepionek 6w1 zostało potwierdzone w badaniach klinicznych;
 • zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy (powoduje mniej odczynów poszczepiennych);
 • można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.  

Niepożądany odczyn poszczepienny po szczepionce 6w1

Być może martwisz się, że ich dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny. Pamiętaj, że NOP mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. W przypadku 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania. W razie potrzeby możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP - to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody. 

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz spisać objawy i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. Żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed szczepieniem.

Szczepionka 5w1 czy szczepionka 6w1?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych. Zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisuje lekarz pediatra.
 
Szczepionka 5w1 Szczepionka 6w1
błonica błonica
tężec tężec
krztusiec krztusiec
Hib Hib
polio polio
- WZW B
cena: 130-160zł cena: ok. 200zł
 

Kiedy nie stosować szczepionki 6w1?

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem:
zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:
 • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
 • ma alergię na neomycynę lub polimyksynę,
 • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).
Poinformuj lekarza o swoich obawach. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 115 głosy

Zobacz także

Popularne tematy