Szczepionka 6w1
fot. AdobeStock

Szczepionka 6w1: co zawiera, cena, zalety

Szczepionka 6w1 zaoszczędzi dziecku wielu ukłuć. Jest to szczepionka skojarzona.
Małgorzata Malinowska
Konsultacja: dr Aneta Górska-Kot
Szczepionka 6w1
fot. AdobeStock
Szczepionka 6w1 chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae (HiB), polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B). Dzięki temu, że jest szczepionką skojarzoną, pozwala zaoszczędzić dziecku dużej ilości wkłuć i wielu wizyt szczepiennych. Nie jest jednak refundowana przez NFZ. Wyjaśniamy, co zawiera szczepionka 6w1 i kiedy należy ją podać zgodnie z polskim kalendarzem szczepień obowiązkowych.

Spis treści:

 

Co zawiera szczepionka 6w1?

Szczepionka ta nie zawiera całych komórek krztuśca, a bezkomórkowy składnik. Ponadto zawiera: toksoid tężcowy, toksoid błoniczy, antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, polisacharyd Haemophilus influenzae typu B, inaktywowany poliowirus. Szczepionka 6w1 nie zawiera tiomersalu, czyli etylortęci.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Cena szczepionki 6w1

Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł do 200 zł. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Hexacima (Sanofi Pasteur) oraz Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline).  

Kiedy podaje się szczepionki 6w1?

  Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada, że w pierwszych 18 miesiącach życia dziecko należy zabezpieczyć przeciwko 10 różnym chorobom. W przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza to 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Dzięki temu do końca drugiego roku życia dziecko otrzymuje jedynie pięć wkłuć.

Jednorazowo dawka preparatu w szczepionce wynosi 0,5 ml. Podaje się ją domięśniowo (nie należy robić tego donaczyniowo lub śródskórnie).

Schemat podawania szczepionki 6w1

 • pierwsza dawka: w 2 miesiącu życia, po ukończeniu 6 tygodnia życia,
 • druga dawka: w 4 miesiącu życia,
 • trzecia dawka: w 5 lub 6 miesiącu życia (kończy ona podstawowy schemat szczepienia),
 • czwarta dawka: w 16-18 miesiącu życia (stanowi formę dawki uzupełniającej i powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego).

Możliwy jest także schemat podstawowy z dwiema dawkami podawanymi w 3. i 5. miesiącu życia oraz dawką uzupełniającą podaną w 11-13. miesiącu życia. Należy przestrzegać co najmniej miesiąca odstępu między dawkami szczepienia pierwotnego.

Zalety szczepionek skojarzonych

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na ten rodzaj szczepionek. Wśród opinii, jakie pojawiają się na temat szczepionek 6w1, przeważają takie, że:
 • zapobiegają one 6 różnym chorobom;
 • dziecko dostaje mniej zastrzyków i koniecznych jest mniej wizyt szczepiennych, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców;
 • są bezpieczne, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych;
 • zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy (ten ostatni powoduje więcej odczynów poszczepiennych);
 • można podawać je jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.  

Niepożądany odczyn poszczepienny po szczepionce 6w1

Być może martwisz się, że dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny. Pamiętaj, że NOP mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. W przypadku szczepionki 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania. W razie potrzeby możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP – to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody. 

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz spisać objawy i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. Żeby zapobiec wystąpieniu powikłań po szczepieniu, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed immunizacją.

Różnice między szczepionką 5w1 a 6w1

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych. Zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisuje lekarz pediatra. Szczepionka 6w1 jest droższa, ale daje ochronę również przed WZW B, w odróżnieniu od szczepionki 5w1
 
Szczepionka 5w1 Szczepionka 6w1
błonica błonica
tężec tężec
krztusiec krztusiec
Hib Hib
polio polio
- WZW B
cena: 130-160zł cena: ok. 200zł

Kiedy nie stosować szczepionki 6w1?

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem. Zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:
 • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
 • ma alergię na składniki zawarte w szczepionce,
 • cierpi na ciężką chorobę mózgu lub padaczkę,
 • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).

Poinformuj lekarza o swoich obawach. 

Zobacz także:
Konsultacja: dr Aneta Górska-Kot

ordynator szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 4 na 122 głosy

Zobacz także

Popularne tematy