Czy warto szczepić dziecko szczepionką 6w1?

Jeśli chcemy oszczędzić dziecku wielu zastrzyków, możemy zdecydować się na szczepionki skojarzone. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1 zanim podejmiesz decyzję.
Małgorzata Malinowska
Szczepionka 6w1
Szczepienie dziecka wymaga od rodziców podjęcia jednej z pierwszych ważnych decyzji. Zanim wybierzesz się z dzieckiem na pierwszą wizytę szczepienną, dowiedz się, jakie masz możliwości. Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo zdecydować się na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o tych preparatach.

Co to jest szczepionka 6w1?

Preparat ten chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez HiB, polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.  

Szczepionka ta nie zawiera całych komórek krztuśca, a bezkomórkowy składnik. W jej składzie znajdują się ponadto: toksoid tężcowy, toksoid błoniczy, antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, polisacharyd Haemophilus influenzae typu B, inaktywowany poliowirus. Szczepionka 6w1 nie zawiera szkodliwego dla układu nerwowego dziecka tiomersalu, czyli etylku rtęci.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Kalendarz szczepienia niemowląt przypadku 6w1

  Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada, że w pierwszych 18 miesiącach życia w sumie dziecko należy zabezpieczyć przeciwko 10 różnym chorobom. W przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. 

Dziecku podaje się jednorazowo dawkę preparatu wynoszącą 0,5 ml. Szczepionkę podaje się domięśniowo, natomiast nie należy podawać donaczyniowo lub śródskórnie.
 • pierwsza dawka szczepionki 6w1 w 2 miesiącu życia, po ukończeniu 6 tygodnia życia,
 • druga dawka szczepionki 6w1 w 4 miesiącu życia,
 • trzecia dawka szczepionki 6w1 w 5 lub 6 miesiącu życia, która kończy podstawowy schemat szczepienia,
 • czwarta dawka szczepionki 6w1 w 16-18 miesiącu życia, która stanowi formę dawki uzupełniającej i powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego.

Możliwy jest także schemat podstawowy z dwiema dawkami podawanymi w 3. i 5. miesiącu życia oraz dawką uzupełniającą podaną w 11.-13. miesiącu życia. Należy przestrzegać co najmniej miesiąc odstępu między dawkami szczepienia pierwotnego.

Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł - 200 zł.  W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline) oraz Hexacima (Sanofi Pasteur).  

Zalety szczepionek skojarzonych

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na 6w1. Oto niektóre z korzyści:
 • zapobiegają 6 różnym chorobom;
 • dziecko dostaje mniej zastrzyków i mniej wizyt szczepiennych, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców (5 wkłuć zamiast 14 do końca drugiego roku życia dziecka);
 • bezpieczeństwo szczepionek 6w1 zostało potwierdzone w badaniach klinicznych;
 • zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy (powoduje mniej odczynów poszczepiennych);
 • można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.
   

Niepożądany odczyn poszczepienny

Być może martwisz się, że ich dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny. Pamiętaj, że NOP mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. W przypadku 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania. W razie potrzeby możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP - to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody. 

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz spisać objawy i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. Żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed szczepieniem.

Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych. Zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisuje lekarz pediatra.
 
Szczepionka 5w1 Szczepionka 6w1
błonica błonica
tężec tężec
krztusiec krztusiec
Hib Hib
polio polio
- WZW B
cena: 130-160zł cena: ok. 200zł
 

Kiedy nie stosować tej szczepionki?

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem:
zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:
 • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
 • ma alergię na neomycynę lub polimyksynę,
 • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).
Poinformuj lekarza o swoich obawach. 
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem