GRY

Szczepionka 6w1. Cena, opinie i zalety szczepionek skojarzonych

Jeśli chcemy oszczędzić dziecku wielu zastrzyków, możemy zdecydować się na szczepionki skojarzone. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1 zanim podejmiesz decyzję.
szczepienia, pneumokoki, szczepionka
Szczepienie dziecka wymaga od rodziców podjęcia jednej z pierwszych ważnych decyzji: wyboru szczepionek. Zanim wybierzesz się z dzieckiem na pierwszą wizytę szczepienną, dowiedz się, jakie masz możliwości wyboru. Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo zdecydować się na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1.

Co to jest szczepionka 6w1?

Szczepionka ta chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez HiB, polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.  
  Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada zaszczepienie dziecka w pierwszych 18 miesiącach życia w sumie przeciwko 10 różnym chorobom, co w przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. 

Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł - 200 zł.  W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline) oraz Hexacima (Sanofi Pasteur).  
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne?
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.

Zalety szczepionek skojarzonych 6w1

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na płatne szczepionki 6w1. Oto niektóre z korzyści szczepień skojarzonych:
  • Szczepionki skojarzone 6w1 zapobiegają 6 różnym chorobom.
  • Szczepiąc szczepionkami skojarzonymi dziecko dostaje mniej zastrzyków, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców: 5 wkłuć zamiast 14 do końca drugiego roku życia dziecka.
  • Bezpieczeństwo szczepionek 6w1 zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.
  • Szczepionki 6w1 zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy. Dzięki temu szczepienie 6w1 powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
  • Wybór szczepień skojarzonych oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Korzystając ze szczepień z kalendarza lub szczepień 5w1 musimy udać się z dzieckiem na wizytę szczepienną w 7 miesiącu życia. Dziecko jest wtedy szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionka 6w1 uodparnia także na WZW B,  dlatego nie musimy już szczepić 7-miesięcznego dziecka. Twoje dziecko dostanie dawkę uzupełniającą zgodnie z programem szczepień w 16-18 miesiącu życia.
  • Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.
   

Niepożądany odczyn poszczepienny a szczepionki 6w1

Być może martwisz się, że ich dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) po szczepieniu. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania

Jak w przypadku każdej szczepionki, tak i w przypadku szczepionek skojarzonych, możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP - to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody. Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz spisać objawy i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. 
  Żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed szczepieniem. Szczepionki, także te skojarzone, podaje się tylko dzieciom zdrowym. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku szczepionki 6w1, ze względu na nowocześniejszy bezkomórkowy antygen krztuśca, zdarzają się rzadziej niż w przypadku szczepionki zawierającej całokomórkowy krztusiec.

Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych: 5w1 i 6w1. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu 5 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio. Szczepienie 6w1 stosowane jest w zapobieganiu wszystkim tym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionki skojarzone, zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisze wam lekarz pediatra. Obydwie są płatne.Cena szczepionek skojarzonych wynosi około 200 zł w przypadku szczepionek 6w1 i ok. 130-160 zł w przypadku szczepionek 5w1. 

Kiedy nie stosować szczepionki 6w1?

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem:
zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:
  • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
  • ma alergię na neomycynę lub polimyksynę,
  • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).
Poinformuj lekarza o swoich obawach. 
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt