szczepienia zalecane w dobie pandemii
fot. Adobe Stock

Amerykanie zaczynają szczepić przeciw COVID-19 dzieci powyżej 12. roku życia!

Na całym świecie masowo odbywają się szczepienia przeciw COVID-19. Amerykanie właśnie zrobili kolejny krok do przodu – rząd zezwolił na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia. Do tej pory możliwe było to jedynie w przypadku dzieci od 16. roku życia.
Joanna  Biegaj
szczepienia zalecane w dobie pandemii
fot. Adobe Stock
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku życia. W ten sposób amerykański rząd walczy z pandemią koronawirusa, a szczepienia młodszych dzieci mają na celu ostateczne jej powstrzymanie.

Wielu rodziców czekało na taką decyzję w obawie o swoje dzieci, zwłaszcza że zbliża się czas wakacji, obozów letnich, a później roku szkolnego. Również w naszym kraju minister Przemysław Czarnek zapowiedział szczepienia dzieci przeciw COVID-19 już w wakacje.

Szczepionka dla młodszych dzieci

Zanim zapadła decyzja o zatwierdzeniu szczepionki dla młodszych dzieci, przeprowadzono analizę testów klinicznych. W badaniach wzięło udział ponad 2220 osób (wolontariuszy).

W grupie, która otrzymała szczepionkę, nie zachorowała żadna z nich, natomiast wśród osób, które otrzymały placebo, wykryto 18 przypadków zachorowania na COVID-19.

Skutki uboczne szczepionki

Do tej pory odnotowano następujące skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 dla dzieci powyżej 12. roku życia:
  • zmęczenie,
  • gorączka,
  • ból głowy.

Szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

Aktualnie prowadzone są także testy nad szczepionką przez firmę Pfizer dla dzieci od 2 do 11. lat. Pfizer i BioNTech planują złożyć wniosek o dopuszczenie do obrotu tej szczepionki w trybie nagłym już we wrześniu. Równolegle badania nad szczepionką przeciw COVID-19 dla dzieci od sześciu miesięcy do 11 lat prowadzi koncern Moderna.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy