Lekarze z Olsztyna zatrzymali poród
fot. Fotolia

Nowa "szczepionka" już od marca! Chroni wcześniaki przed groźnym wirusem

Wygląda na to, że apele lekarzy wreszcie przyniosły skutek! Od marca 2018 wszystkie wcześniaki urodzone między 28. a 32. tygodniem życia będą mogły otrzymywać bezpłatnie profilaktykę przeciw wirusowi RS.
Katarzyna Pinkosz
Lekarze z Olsztyna zatrzymali poród
fot. Fotolia
Wirus RS występuje w Polsce sezonowo od października do kwietnia. Wywołuje 70 proc. infekcji u dzieci do 2. roku życia. U niemowlęcia wirus RS może być przyczyną zwykłej infekcji. Jednak u wcześniaka, którego płuca są słabo rozwinięte, wirus RS może nawet spowodować śmierć.
Do tej pory tylko wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży mogły w Polsce bezpłatnie otrzymywać "szczepionkę" chroniącą przed wirusem RS. Lekarze od lat walczyli o to, by mogły ją otrzymywać także nieco "starsze" wcześniaki.
Zobacz także: Wcześniaki ciągle bez leków! Wirus RS nie czeka

Wirus niszczy płuca

– Praktycznie każde niemowlę styka się z wirusem RSV. Jeżeli jednak z wirusem RS zetknie się wcześniak, urodzony poniżej 33-34. tygodnia tygodnia ciąży, kiedy jego płuca są rozwinięte są zaledwie w 50-60 proc., to może to dla niego stanowić zagrożenie życia. W zeszłym roku mieliśmy zgony spowodowane wyłącznie infekcją, którą wywołuje wirus RS – mówi prof. Ryszard Lauterbach z Kliniki Neonatologii Collegium Medicum UJ.
– U wcześniaka, który ma niedojrzały układ oddechowy, wirus RS może spowodować ciężkie zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, a nawet być zabójczy – potwierdza prof. Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
U wcześniaków, które nie mają jeszcze rozwiniętych płuc, wirus RS hamuje ich rozwój. Statystyki pokazują, że dzieci, które przeszły infekcję wirusem RS w okresie niemowlęcym, aż czterokrotnie rośnie ryzyko zachorowania na astmę. Ich płuca w pełni się nie rozwijają.
 
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Profilaktyka dla wcześniaków

Od marca 2018 profilaktykę przeciw wirusowi RS będą dostawać wszystkie dzieci, urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Cieszy to bardzo neonatologów, choć pozostał niedosyt: szkoda, że o podawaniu profilaktyki przeciw wirusowi RS nie może po prostu zdecydować lekarz. Nie każdy wcześniak urodzony w 33. czy 34. tygodniu ciąży jest już na tyle dojrzały, że da sobie radę z wirusem.
Szkoda też, że "szczepionki" przeciw wirusowi RS nadal nie będą dostawać dzieci urodzone z wadą serca, dla których również infekcja wirusem RS może być bardzo groźna.
Zobacz także: Chore dziąsła przyczyną... urodzenia wcześniaka?
Oceń artykuł

Ocena 1 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy