Nowa "szczepionka" już od marca! Chroni wcześniaki przed groźnym wirusem

Wygląda na to, że apele lekarzy wreszcie przyniosły skutek! Od marca 2018 wszystkie wcześniaki urodzone między 28. a 32. tygodniem życia będą mogły otrzymywać bezpłatnie profilaktykę przeciw wirusowi RS.
Lekarze z Olsztyna zatrzymali poród
fot. Fotolia
Wirus RS występuje w Polsce sezonowo od października do kwietnia. Wywołuje 70 proc. infekcji u dzieci do 2. roku życia. U niemowlęcia wirus RS może być przyczyną zwykłej infekcji. Jednak u wcześniaka, którego płuca są słabo rozwinięte, wirus RS może nawet spowodować śmierć.
Do tej pory tylko wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży mogły w Polsce bezpłatnie otrzymywać "szczepionkę" chroniącą przed wirusem RS. Lekarze od lat walczyli o to, by mogły ją otrzymywać także nieco "starsze" wcześniaki.
Zobacz także: Wcześniaki ciągle bez leków! Wirus RS nie czeka

Wirus niszczy płuca

– Praktycznie każde niemowlę styka się z wirusem RSV. Jeżeli jednak z wirusem RS zetknie się wcześniak, urodzony poniżej 33-34. tygodnia tygodnia ciąży, kiedy jego płuca są rozwinięte są zaledwie w 50-60 proc., to może to dla niego stanowić zagrożenie życia. W zeszłym roku mieliśmy zgony spowodowane wyłącznie infekcją, którą wywołuje wirus RS – mówi prof. Ryszard Lauterbach z Kliniki Neonatologii Collegium Medicum UJ.
– U wcześniaka, który ma niedojrzały układ oddechowy, wirus RS może spowodować ciężkie zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, a nawet być zabójczy – potwierdza prof. Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
U wcześniaków, które nie mają jeszcze rozwiniętych płuc, wirus RS hamuje ich rozwój. Statystyki pokazują, że dzieci, które przeszły infekcję wirusem RS w okresie niemowlęcym, aż czterokrotnie rośnie ryzyko zachorowania na astmę. Ich płuca w pełni się nie rozwijają.
 
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.

Profilaktyka dla wcześniaków

Od marca 2018 profilaktykę przeciw wirusowi RS będą dostawać wszystkie dzieci, urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Cieszy to bardzo neonatologów, choć pozostał niedosyt: szkoda, że o podawaniu profilaktyki przeciw wirusowi RS nie może po prostu zdecydować lekarz. Nie każdy wcześniak urodzony w 33. czy 34. tygodniu ciąży jest już na tyle dojrzały, że da sobie radę z wirusem.
Szkoda też, że "szczepionki" przeciw wirusowi RS nadal nie będą dostawać dzieci urodzone z wadą serca, dla których również infekcja wirusem RS może być bardzo groźna.
Zobacz także: Chore dziąsła przyczyną... urodzenia wcześniaka?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer