szczepienia kleszcze
fot. Fotolia

To obowiązkowa szczepionka przed wakacjami! – przekonuje ekspert

Coraz więcej w Polsce jest kleszczy, dlatego przed wyjazdem na wakacje trzeba zaszczepić dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zachorowania na kleszczowe zapalenia mózgu są w Polsce coraz częstsze – ostrzega dr Ernest Kuchar, pediatra.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia kleszcze
fot. Fotolia

W lasach, parkach, na łąkach jest coraz więcej kleszczy. Coraz więcej jest też w Polsce przypadków kleszczowego zapalenia mózgu, które jest spowodowane ugryzieniem przez kleszcza zakażonego wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego nie tylko warto zaszczepić dziecko przed wyjazdem na wakacje szczepionką przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, ale po prostu trzeba to zrobić: przekonuje dr Ernest Kuchar, pediatra, szef Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto zaszczepić dziecko przed wakacjami?

Oczywiście że tak, wyjazd wiąże się z większym ryzykiem. Jeśli wyjeżdżamy do Polski, to trzeba zwrócić uwagę na to, że liczba kleszczy ostatnio gwałtownie wzrosła: trzeba pomyśleć o zaszczepieniu dziecka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Uważa pan, że warto szczepić? Jest duże ryzyko, że dziecko zachoruje na kleszczowe zapalenie mózgu? 

Oczywiście, że tak! Lepiej panikować i badać kleszcza? Czy chronić dziecko?

Szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu rzadko polecają jednak pediatrzy...

Nie wiem, dlaczego. Ja patrzę na dane epidemiologiczne. Dane są takie, że kleszczowe zapalenie mózgu jest najczęstszym zapaleniem mózgu w Polsce, a kleszczy w Polsce jest coraz więcej.
Gdy zaczynałem pracę jako pediatra 25 lat temu, zdarzały się pojedyncze ugryzienia przez kleszcze. W tej chwili jest to coraz większy problem, pewnie z powodu ocieplenia klimatu. Kleszczy jest coraz więcej.
To nieracjonalne działanie, że ludzie badają kleszcze, a nie chcą się szczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu: najczęstszemu zapaleniu mózgu w Polsce!

Wydaje się, że ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu jest niewielkie?

Moim zdaniem, ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu jest duże. Warto popatrzeć na dane epidemiologiczne: w ubiegłym roku było kilka przypadków zachorowania na tężec. A jednocześnie było ponad 300 przypadków zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu! Ryzyko jest więc bardzo duże.

Skoro są takie są statystyki, to może zamiast szczepienia obowiązkowego przeciw tężcowi powinno się szczepić dziecko obowiązkowo przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu? 

Nie uważam, żeby trzeba było rezygnować ze szczepienia przeciw tężcowi, ponieważ tężec nadal jest problemem. Liczba zachorowań na tężec zmniejszyła się właśnie dlatego, że są szczepienia obowiązkowe.
A jeśli chodzi o szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, to w wielu krajach jest ono obowiązkowe – np. w Austrii, Czechach. Oni już kilka lat temu mieli to, co my mamy teraz: czyli gwałtowny wzrost liczby kleszczy. W Austrii wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzięki temu problem się rozwiązał. Warto zwrócić uwagę na ciężkość choroby: zapalenie mózgu może całkowicie zmienić życie dziecka.

A czy Pan szczepi się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Ja jestem zaszczepiony, moja rodzina – też.
Oczywiście, gdy ktoś nie wychodzi z domu albo niemowlę jest w wózku chronione moskitierą, to szczepienie nie jest konieczne. Jednak w przypadku starszego dziecka zalecam to szczepienie. Kleszcze można dziś spotkać wszędzie, nie tylko w lesie, ale też na działce, w parku. 

Zobacz także: Groźne mity na temat kleszczy
Redakcja poleca: Dziecko po ugryzieniu kleszcza doznało paraliżu – to zdarza się częściej niż myślisz! [WIDEO]
Wśród powikłań po ugryzieniu kleszcza dziecko może spotkać jeszcze to... zobacz film
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy