szczepionka na covid testy na dzieciach
fot. Adobe Stock

Szczepionka na Covid-19: testy na 12-latkach już trwają, wkrótce testy na niemowlętach

Szczepionki firmy Moderna będą testowane na dzieciach poniżej 12 lat, w tym także na 6-miesięcznych niemowlętach. Lekarze twierdzą, że testy na dzieciach to niezwykle ważny element walki z pandemią koronawirusa.
Magdalena Drab
szczepionka na covid testy na dzieciach
fot. Adobe Stock
Firma farmaceutyczna Moderna rozpoczęła badanie, w ramach którego będzie testować szczepionkę na Covid-19 u dzieci poniżej 12. roku życia, w tym dzieci w wieku 6 miesięcy. W testach będzie uczestniczyć ok. 6750 zdrowych dzieci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Szczepionka na Covid-19: testy na dzieciach

Zdaniem wielu lekarzy testowanie szczepionki na Covid-19 na dzieciach to ważny krok w walce ze wzrostem zakażeń. Wielu rodziców chce chronić swoje dzieci przed koronawirusem, a szczepienie dzieci powinno pomóc w wytworzeniu odporności stadnej uważanej za kluczową dla powstrzymania pandemii. Amerykańska Akademia Pediatrii wezwała do rozszerzenia badań szczepionek na dzieci − donosi nytimes.com.

„Istnieje ogromne zapotrzebowanie, aby dowiedzieć się, jak szczepić dzieci i jak to zadziała” − powiedział dr David Wohl, dyrektor medyczny kliniki szczepień na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Podczas testów szczepionki każde dziecko otrzyma dwa zastrzyki w odstępie 28 dni. Badanie będzie składało się z dwóch części. W pierwszym przypadku dzieci w wieku od 2 do 12 lat mogą otrzymać dwie dawki po 50 lub 100 mikrogramów każda. Dzieci poniżej 2 lat mogą otrzymać dwa zastrzyki po 25, 50 lub 100 mikrogramów (jedna dawka dla osoby dorosłej to 100 mikrogramów). Skutki uboczne szczepionek, takie jak gorączka, ból rąk, zmęczenie i bóle stawów oraz mięśni, mogą być bardziej dotkliwe u dzieci niż u dorosłych, a lekarze twierdzą, że rodzice powinni wiedzieć, czego się spodziewać po zaszczepieniu dzieci.

Na razie nie wiadomo, ile dzieci poniżej 12 lat zgłoszono do testów szczepionki Moderna. Firma jednak już testuje swoją szczepionkę na 3 tysiącach dzieci w wieku od 12 do 17 lat, a wyniki mają być dostępne latem. Szczepionka firmy Pfizer-BioNTech także jest testowana u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy