szczepionka na covid dla dzieci
fot. Adobe Stock

Szczepionka na COVID dla dzieci: w USA początek szczepień małych dzieci

W USA została zatwierdzona szczepionka dla dzieci na COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech. Będą ją mogły przyjąć dzieci od 5 do 11 lat. Oznacza to, że już wkrótce miliony dzieci w Stanach Zjednoczonych zostaną zaszczepione pierwszą dawką. Niebawem podobnie może być także w Polsce.
Magdalena Drab
szczepionka na covid dla dzieci
fot. Adobe Stock
Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła dostęp do szczepionek dla młodszych dzieci. Zdaniem wielu urzędników oraz ekspertów szczepienia dzieci na COVID są kluczowe dla utrzymania otwartych szkół i przywrócenia poczucia normalności w życiu rodzinnym i zawodowym. 

Podobną zgodę szczepionka niedługo ma otrzymać od Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kolejnym etapem jest decyzja Unii Europejskiej o dopuszczeniu szczepionki na COVID dla młodszych dzieci do powszechnego stosowania. Polska jednak nie chce czekać na akceptację Europejskiej Agencji Leków i możliwe, że w naszym kraju szczepienia dzieci od 5 roku życia rozpoczną się już niebawem – szybciej niż w innych krajach europejskich.

USA: Początek szczepień dzieci od 5 lat

We wtorek (02.11.2021 r.) została wydana rekomendacja Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w kwestii szczepień najmłodszych dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor CDC Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci od 5 do 11 lat przeciw COVID-19 preparatem firmy Biontech/Pfizer. Dystrybucja szczepionek w Ameryce już się rozpoczęła, a jej przyspieszenie prognozowane jest po 8 listopada. Jak zaznaczył prezydent USA Joe Biden, oznacza to dla wielu rodziców „koniec miesięcy martwienia się o swoje dzieci”.

Szczepionki dla najmłodszych dzieci, podobnie jak te dla osób dorosłych, mają być niemal w 91 proc. skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przechodzeniu Covid-19.

„W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramienia” – powiedziała dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

CDC zaapelowały także o jak najszybsze rozpoczęcie kampanii szczepień dla najmłodszych dzieci.

Zapotrzebowanie na szczepionkę na COVID dla młodszych dzieci

Mimo zmniejszającej się liczby zakażonych zapotrzebowanie na szczepionkę przeciw COVID dla młodszych dzieci jest w USA wysokie. Część członków komisji stwierdziła, że chociaż małe dzieci są mniej podatne na poważne choroby z powodu COVID-19, to rodzice i lekarze nadal chcą je chronić. Dr Jay Portnoy, dyrektor medyczny w Children’s Mercy Hospital w Kansas City, powiedział, że widział ciężko chore dzieci na oddziale intensywnej terapii oraz ich przerażonych rodziców.

„Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł zrobić coś, aby temu zapobiec” – wyjaśnił.

Wśród członków komisji 17 ekspertów głosowało za zatwierdzeniem szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Warto przy tym podkreślić, że naukowcy mocno naciskali na dopuszczenie szczepionki dla dzieci, argumentując, że ok. 8300 dzieci w wieku od 5 do 11 lat było hospitalizowanych z powodu COVID-19, a prawie 100 zmarło w trakcie pandemii.

„COVID-19 jest ósmą co do wielkości przyczyną zgonów dzieci w tej grupie wiekowej w ciągu ostatniego roku” – powiedziała dr Amanda Cohn, urzędniczka ds. szczepień. „Stosowanie tej szczepionki zapobiegnie zgonom oraz długoterminowym niepożądanym skutkom u dzieci”.

Czy szczepionka dla dzieci na COVID różni się od innych szczepionek?

Dane firmy Pfizer wykazały, że szczepionka na COVID ma 90,7 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowemu COVID-19 u dzieci od 5 do 11 lat. Mimo to wielu członków komitetu doradczego wyraziło zaniepokojenie ograniczonymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa, zwracając uwagę m.in. na ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia zostały powiązane ze szczepionkami Pfizer-BioNTech i Moderna, szczególnie u młodszych ludzi.

Dawka szczepionki Pfizer dla młodszych dzieci składałaby się jednak tylko z 1/3 dawki podawanej osobom w wieku 12 lat i starszym. Szczepienie polegałoby na podaniu dwóch dawek w odstępie trzech tygodni. Eksperci twierdzą, że może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z sercem u dzieci.

Źródło: „New York Times”, rmf24, dw.com,bankier.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy