szczepionka na grypę
fot. AdobeStock

Szczepionka przeciw grypie – kiedy warto ją przyjąć?

Przed grypą możesz się doskonale chronić. Taką ochroną jest dla szczepienie. Szczepionkę mogą przyjąć zarówno kobiety w ciąży, dorośli jak i dzieci. Ktoś ci mówił, że szczepienie przeciw grypie nie zawsze jest skuteczne. Obalamy groźne mity.
Małgorzata Wódz
szczepionka na grypę
fot. AdobeStock
Szczepionka przeciw grypie chroni przed zachorowaniem na grypę sezonową, a także przed związanymi z nią groźnymi powikłaniami. Grypa nie jest błahą chorobą – może mieć bardzo ciężki przebieg. Objawy grypy nie są przyjemne: to wysoka temperatura, bóle mięśni i duże osłabienie organizm. Zachorowanie może skończyć się pobytem w szpitalu. Może doprowadzić też do zawału czy udaru, o czym rzadziej się mówi. Warto wiedzieć, że zdarzają się również śmiertelne przypadki grypy.

Kto powinien szczepić się przeciwko grypie?

Zdaniem specjalistów, szczepienie przeciwko grypie powinien rozważyć każdy. Przyjęcie szczepionki jest szczególnie zalecane:
  • dzieciom od 6 do 59 miesiąca życia (do 5 lat)
  • kobietom w ciąży
  • osobom z osłabioną odpornością
  • cierpiącym na choroby przewlekłe
  • dotkniętym nadmierną wagą.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Kiedy się szczepić?

Sezon grypowy przypada zwykle na styczeń–marzec, ale zachorowania pojawiają się już w listopadzie i grudniu, a nawet w październiku. Na przyjęcie szczepionki przeciwgrypowej najlepszym momentem jest wczesna jesień. Ze szczepieniem nie warto czekać do ostatniej chwili, bo na uodpornienie potrzeba około 2-3 tygodni.

Czy szczepionka jest skuteczna?

Skład szczepionki przeciwgrypowej jest co roku aktualizowany. Tworzy się ją z takich odmian wirusa grypy, które prawdopodobnie będą powodowały zachorowania w zbliżającym się sezonie. Ponieważ wirus grypy często mutuje, może zdarzyć się, że osoba zaszczepiona zachoruje. Specjaliści podkreślają jednak uwagę, że zachorowanie po szczepieniu ma zwykle łagodniejszy przebieg i niesie ze sobą mniejsze ryzyko groźnych powikłań pogrypowych (są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych dzieci). Ze względu na mutacje wirusa grypy szczepienie trzeba powtarzać co roku.

W sezonie 2019/2020 w Polsce dostępna będzie:
  • szczepionka 3-walentna, zawierająca linie wirusa grypy typu B
  • szczepionka 4-walentna, zawierająca linie wirusa grypy typu A i B.

Odczyny niepożądane po szczepieniu przeciwko grypie zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle jest to zaczerwienienie i lekki obrzęk w miejscu wkłucia. Rzadko pojawia się podwyższona temperatura, bóle mięśni i głowy.
Przed przyjęciem szczepionki na grypę pacjent powinien być zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza. Takie postępowanie jest zalecane przy wszystkich szczepieniach.

Ile kosztuje szczepionka przeciwko grypie

Szczepionka przeciw grypie jest umieszczona w kalendarzu szczepień zalecanych, co znaczy, że trzeba płacić za nią z własnej kieszeni. Niektórzy pracodawcy finansują akcję szczepień przeciw grypie dla swoich pracowników. Szczepionka czterowalentna (w zastrzyku) to koszt w przybliżeniu 40 zł, nowa szczepionka dla dzieci podawana do nosa to koszt ok. 60 zł).

Szczepionka na grypę dla dzieci

Jest polecana dopiero od 6 miesiąca życia dziecka. W tym sezonie w Polsce pojawiła się nowa szczepionka na grypę – szczepionka donosowa. Zamiast zastrzyku maluch otrzymuje psiknięcie aerozolu do obu nozdrzy. Dzięki temu znika strach związany z kłuciem podczas szczepienia. Szczepionka donosowa zawiera żywe osłabione wirusy grypy. Można stosować ją u dzieci od 2 roku życia do 18 lat. Jeśli chcesz zaszczepić młodsze dziecko, musisz podać mu szczepionkę w zastrzyku.

Dzieci, które otrzymują szczepionkę przeciw grypie pierwszy raz, po czterech tygodniach powinny otrzymać dawkę przypominającą. W kolejnych latach będą już szczepione jednorazowo.

Nie ma szczepionki dla noworodka

Noworodka (i młodszego niemowlaka do 6 miesiąca życia) nie można szczepić przeciwko grypie. W takiej sytuacji, aby chronić dziecko przed zachorowaniem, zaszczepić powinni się wszyscy domownicy – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie (jeśli mieszkają razem z maluszkiem). To sposób, aby – jak to określają specjaliści – otoczyć dziecko tzw. kokonem, który utrudni kontakt z zarazkami grypy (zobacz: Na czym polega metoda kokonu?).

Szczepienie przeciwko grypie w ciąży

Wbrew obiegowej opinii ciężarne mogą się szczepić. Jednym ze szczepień zalecanych w ciąży jest właśnie szczepienie przeciwko grypie. Lekarze zalecają przyjęcie szczepionki na grypę tym przyszłym mamom, których ciąża przypada na okres jesienno-zimowy. W ciąży jest większe ryzyko powikłań pogrypowych (np. zapalenia płuc, oskrzeli, ucha, które trzeba leczyć antybiotykiem). Jeśli dojdzie do zachorowania, zagrożone jest również dziecko. Choroba mamy może doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet – być przyczyną poronienia.

Zaszczepić można się na każdym etapie ciąży. Szczepienie powinno być jednak poprzedzone badaniem lekarskim. Ciężarne powinny otrzymasz szczepionkę inaktywowaną (wirusy grypy są w niej zabite). W ciąży nie wolno podawać szczepionki zawierającej żywe wirusy.

Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj