szczepienie, szczepienie dziecka, szczepionka na koronawirusa
fot. Adobe Stock

Szczepionka na koronawirusa: będzie gotowa w 2021? Jest przełom!

Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 to teraz priorytet wielu firm farmaceutycznych na świecie. Kiedy będzie można zaszczepić się na Covid-19? Możliwe, że testy najnowszej szczepionki rozpoczną się już we wrześniu 2020.
Magdalena Drab
szczepienie, szczepienie dziecka, szczepionka na koronawirusa
fot. Adobe Stock
Prace nad szczepionką na koronawirusa idą błyskawicznie, bo wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie i zagraża zdrowiu i życiu milionów ludzi na świecie. Już w lutym 2020 amerykańska firma biotechnologiczna Moderna informowała o pracach nad szczepionką i pierwszych testach, które mogłyby ruszyć w kwietniu. Do grona potencjalnych producentów szczepionek na SARS-CoV-2 dołączyła spółka Johnson & Johnson.

Szczepionka na koronawirusa – jest przełom?

Johnson & Johnson prowadzi prace nad szczepionką na Covid-19 od stycznia 2020, kiedy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa, a w Chinach trwała już walka o życie chorych, którzy mieli objawy koronawirusa. Badacze we współpracy z naukowcami z licznych instytucji akademickich stworzyli preparaty będące kandydatami na szczepionkę. Następnie przetestowano je i sprawdzono, które z nich dają szansę na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej.

Teraz spółka ogłosiła, że spośród potencjalnych preparatów wybrano jednego wiodącego kandydata na szczepionkę na Covid-19 (J&J ma jeszcze dwóch zapasowych kandydatów).
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Kiedy będzie szczepionka na koronawirusa?

Zgodnie z założeniami pierwsze badania kliniczne z udziałem ludzi mają się odbyć najpóźniej do września 2020. A kiedy pierwsze szczepienia? Bardzo możliwe, że szczepionka zostanie dopuszczona do interwencyjnych szczepień na początku 2021. To by oznaczało ogromne przyspieszenie w stosunku do standardowych procedur – zwykle cały proces opracowywania i rejestrowania szczepionki trwa 5-7 lat.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy