Szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce obowiązkowa. Minister Zdrowia składa deklarację
fot. adobe stock

Szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce obowiązkowa. Minister Zdrowia składa deklarację

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że dołoży wszelkich starań, aby szczepionka na koronawirusa była w Polsce obowiązkowa. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy powstanie.
Agnieszka Majchrzak
Szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce obowiązkowa. Minister Zdrowia składa deklarację
fot. adobe stock

Od początku światowej walki z pandemią koronawirusa zarówno lekarze, jak i naukowcy podkreślają, że dopiero opracowanie szczepionki skutecznie opanuje jego rozprzestrzenianie. Zagraniczni eksperci ostrzegają jednak, że jej pojawienie się nie jest wcale pewne, a minister Szumowski wyraża obawy, że duga fala epidemii nastąpi jesienią: „Nie mam danych, żeby we wrześniu sytuacja epidemiologiczna miała być lepsza. Przeciwnie. Jesień napawa mnie obawą, bo może dojść do drugiej fali epidemii, co przy sezonowej grypie będzie bardzo ryzykowne” – poinformował polityk.

Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski już zapowiedział obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi. Jak wyjaśnił, nie może pozwolić na to, aby sposobem na uodpornienie się przeciw wirusowi było przechorowanie COVID-19.

„Takie darwinistyczne podejście, że przechorujmy wszyscy i będziemy odporni, prowadzi do tego, że umierają najsłabsi. Nie mogę do tego dopuścić" – zapowiedział szef resortu zdrowia w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. W rozmowie z Rzeczpospolitą potwierdził swoje słowa: „Poczekajmy jeszcze z ostatecznymi decyzjami do pojawienia się i efektu działania szczepionek, ale tak będę rekomendował” – dodał.

Minister zdrowia przypuszcza, że powrót do normalności po epidemii koronawirusa może potrwać nawet dwa lata. Zdaniem szefa Resortu Zdrowia dopiero szczepionka może być gwarantem powrotu do pełni normalności: „Powrót do normalności może nastąpić za półtora roku do dwóch lat. Na powrót do normalnego życia musimy poczekać, aż będzie szczepionka” – poinformował.

Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Jedynie szczepionka nas uratuje...

Przyjęta przez polski rząd strategia ograniczenia kontaktów między ludźmi w celu zastopowania rozprzestrzenia się koronawirusa, zmniejszyła tempo rozrastania się epidemii w naszym kraju (w porównaniu np. z Włochami lub Hiszpanią).

Jednak na dłuższą metę nie jest możliwe kontynuowanie takiej metody. Po ponad miesiącu ekstremalnej izolacji polski rząd ma sukcesywnie znosić kolejne zakazy. Jak wspominał minister Szumowski, do pełnej normalności powrócimy dopiero po pojawieniu się skutecznej szczepionki.

...o ile powstanie

Na obecnym etapie rozwoju medycyny jest to jedyny skuteczny sposób ochrony przed zarażeniem się COVID-19. Jednak w świecie nauki pojawiły się głosy, że opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi nie jest wcale oczywiste i nieprędko to nastąpi.

Profesor londyńskiego Imperial College i współpracownik Światowej Organizacji Zdrowia David Nabarro ostrzega, że nie zawsze udaje się stworzyć w laboratoriach skuteczną szczepionkę.

Nie zawsze udaje się stworzyć bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciw każdemu wirusowi. Niektóre z nich są bardzo, bardzo trudne, jeśli chodzi o rozwój szczepionek– powiedział.

Nie wykluczył, że w najbliższej przyszłości będziemy musieli znaleźć sposoby na radzenie sobie z tym wirusem jako stałym zagrożeniem. To będzie oznaczać przede wszystkim izolowanie tych, którzy wykazują objawy choroby. „Starsi ludzie będą musieli być chronieni. To będzie nowa norma dla nas wszystkich" – mówi Nabarro.

Szczepionka na koronawirusa bez konkretnej daty

Naukowiec podkreślił też, że nawet jeśli uda nam się opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę, prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie. Firmy testujące klinicznie szczepionki na koronawirusa przewidują, że będą one gotowe najwcześniej w przyszłym roku. O ile oczywiście okażą się skuteczne w testach.

To pesymistyczny scenariusz zakładający, że koronawirus pozostanie z nami na stałe. Ale to tylko przypuszczenia  żaden ekspert na świecie nie jest w stanie zagwarantować obecnie, że prezentowany przez niego rozwój wydarzeń jest tym prawdziwym.

Tak samo można założyć, że lekarze odkryją skuteczną metodę leczenia COVID-19, dzięki której uda nam się maksymalnie zminimalizować śmiertelność wirusa.

Źródło: spidersweb.pl, rzeczpospolita.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 2 na 86 głosy

Zobacz także

Popularne tematy