kto dostanie szczepionkę na koronawirusa w pierwszej kolejności?
fot. Adobe Stock

Kto dostanie szczepionkę na koronawirusa w pierwszej kolejności? Już w 2020, ale tylko dla wybranych?

Cały świat czeka na szczepionkę chroniącą przed chorobą Covid-19 wywoływaną przez koronawirusa, ale już teraz wiadomo, że niektórzy prawdopodobnie otrzymają ją szybciej od innych.
Magdalena Drab
kto dostanie szczepionkę na koronawirusa w pierwszej kolejności?
fot. Adobe Stock
Skuteczna szczepionka na koronawirusa to teraz priorytet medycznego świata. Nad szczepionką na Covid-19 pracują naukowcy m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach i Niemczech, a niektóre z ewentualnych szczepionek są już na etapie testów klinicznych. Ale nawet jeśli testy dadzą pozytywny wynik, minie jeszcze co najmniej rok, zanim szczepionka stanie się ogólnodostępna. Wówczas światowe rządy i organizacje zdrowia staną przed kolejnym problemem – sprawiedliwej międzynarodowej dystrybucji szczepionki na koronawirusa oraz wyznaczenia grup osób, które jako pierwsze zostaną zaszczepione.

Kto pierwszy otrzyma szczepionkę na koronawirusa?

Trzeba jak najszybciej ustalić, kto i w jakiej kolejności będzie szczepiony na koronawirusa, kiedy szczepionka zostanie już dopuszczona do sprzedaży – twierdzi epidemiolog Seth Berkley z międzynarodowego sojuszu szczepionkowego Gavi, dzięki któremu na choroby zagrażające życiu zaszczepiono dotychczas ponad 760 mln dzieci na świecie.

Jako pierwsi powinni zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia. Na podstawie zaleceń można przypuszczać, że wśród osób, które otrzymają szczepionkę szybciej, będą też starsi (po 60. roku życia), bo to oni są najczęstszymi ofiarami koronawirusa. Ponieważ dzieci nie znajdują się w grupie zagrożonej ciężkim przebiegiem Covid-19, nie należy się spodziewać, by eksperci zalecali szczepienie ich na koronawirusa w pierwszej kolejności. Możliwe jednak, że szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce obowiązkowa, dzięki czemu dostęp do niej byłby znacznie łatwiejszy.

Trudno jest ustalić, kto powinien otrzymać szczepionkę w dalszej kolejności. Nie da się ustalić jednych wytycznych dla całego świata, gdyż populacje bardzo różnią się między sobą i np. potrzeby Ameryki są zupełnie inne niż potrzeby Azji czy Afryki. To, co ma sens w bogatym kraju, takim jak USA, z jedną trzecią populacji w wieku powyżej 50 lat, może nie mieć sensu w biedniejszych krajach, w których ponad połowa populacji ma mniej niż 25 lat i gdzie struktura ekonomiczna jest całkiem inna. Definicja tego, kto jest najbardziej potrzebujący, będzie się różnić i musi zostać podjęta na szczeblu krajowym.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Dystrybucja szczepionek przeciw COVID-19 na świecie

Berkley w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami zwrócił uwagę, jak ważne już wkrótce stanie się sprawiedliwe rozdzielanie szczepionek na koronawirusa pomiędzy poszczególne kraje i grupy społeczne. Nie wolno dopuścić, by bogate państwa wykupiły wszystkie dawki szczepionki dla siebie – podkreślił. Zdaniem epidemiologa najpierw trzeba zadbać o to, by wyprodukować odpowiednią, dostateczną liczbę szczepionek.

Szczepienia a koronawirus

Bez względu na to, jak szybko szczepionka na koronawirusa zostanie wynaleziona i będzie dostępna, rodzice powinni pamiętać o wykonywaniu szczepień obowiązkowych i zalecanych zgodnie z kalendarzem szczepień, co również podkreślił dyrektor sojuszu Gavi, Seth Berkley, i o co wcześniej apelowała WHO. Od połowy kwietnia można ponownie umawiać dzieci na wizyty szczepienne, co pozwoli ochronić je przed groźnymi chorobami zagrażającymi życiu, np. odrą.

Źródło: pulsmedycyny.pl, weforum.org, dw.com.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy