Szczepionka na koronawirusa 2021
fot. Adobe Stock

Już w STYCZNIU zaszczepimy się na Covid? Premier obiecał MAKSYMALNĄ liczbę dawek

Premier podał termin, w którym w Polsce mają pojawić się pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa. Jedną ze szczepionek Polska już zamówiła i to w maksymalnej liczbie dawek, jaka przysługuje naszemu krajowi.
Magdalena Drab
Szczepionka na koronawirusa 2021
fot. Adobe Stock
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już wkrótce w Polsce pojawi się szczepionka na koronawirusa. Nasz kraj zabiega o to, by otrzymać szczepionkę na Covid-19 jak najszybciej, czyli gdy tylko szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków. Premier podał realną datę dostawy szczepionki do kraju.

Szczepionka na koronawirusa w styczniu w Polsce?

Szczepionka na koronawirusa może być niedługo dostępna w Europie. Wciąż trwają badania, ale co do preparatów firm Pfizer i BioNtech SE już zadeklarowano 90% skuteczności. Premier Morawiecki ogłosił w sobotę, że w minionym tygodniu Polska zamówiła jedną ze szczepionek − do naszego kraju ma trafić 16 milionów dawek.

„[Zamówiliśmy] około 16 milionów dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej Unii Europejskiej dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować” − powiedział premier na konferencji 21 listopada.

Kiedy Polacy będą mogli się zaszczepić i czy szczepienie będzie obowiązkowe? Prawdopodobna data pierwszych dostaw szczepionki na koronawirusa do Polski to 18 stycznia 2021 roku. To wtedy skończą się w Polsce ferie zimowe, czyli ogólnokrajowa, wspólna dla wszystkich województw przerwa w edukacji. Jednocześnie końca będzie dobiegać tzw. „100 dni solidarności”, o których premier mówił w sobotę.

„Przed nami 100 dni solidarności, ale na końcu tego okresu będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń” − przekonywał Morawiecki.

Premier zachęcał też do szczepień, twierdząc, że tylko szczepionka może pomóc nam zakończyć pandemię. Nic więc nie wskazuje na to, by szczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 miało być obowiązkowe, choć minister zdrowia mówił niedawno, że rząd planuje zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków. Wiadomo zaś z pewnością, że pierwsze szczepienia na Covid-19 nie obejmą dzieci.

Zobacz też:
Redakcja poleca: HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy