Szczepionka na koronawirusa 2021
fot. Adobe Stock

Już w STYCZNIU zaszczepimy się na Covid? Premier obiecał MAKSYMALNĄ liczbę dawek

Premier podał termin, w którym w Polsce mają pojawić się pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa. Jedną ze szczepionek Polska już zamówiła i to w maksymalnej liczbie dawek, jaka przysługuje naszemu krajowi.
Magdalena Drab
Szczepionka na koronawirusa 2021
fot. Adobe Stock
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już wkrótce w Polsce pojawi się szczepionka na koronawirusa. Nasz kraj zabiega o to, by otrzymać szczepionkę na Covid-19 jak najszybciej, czyli gdy tylko szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków. Premier podał realną datę dostawy szczepionki do kraju.

Szczepionka na koronawirusa w styczniu w Polsce?

Szczepionka na koronawirusa może być niedługo dostępna w Europie. Wciąż trwają badania, ale co do preparatów firm Pfizer i BioNtech SE już zadeklarowano 90% skuteczności. Premier Morawiecki ogłosił w sobotę, że w minionym tygodniu Polska zamówiła jedną ze szczepionek − do naszego kraju ma trafić 16 milionów dawek.

„[Zamówiliśmy] około 16 milionów dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej Unii Europejskiej dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować” − powiedział premier na konferencji 21 listopada.

Kiedy Polacy będą mogli się zaszczepić i czy szczepienie będzie obowiązkowe? Prawdopodobna data pierwszych dostaw szczepionki na koronawirusa do Polski to 18 stycznia 2021 roku. To wtedy skończą się w Polsce ferie zimowe, czyli ogólnokrajowa, wspólna dla wszystkich województw przerwa w edukacji. Jednocześnie końca będzie dobiegać tzw. „100 dni solidarności”, o których premier mówił w sobotę.

„Przed nami 100 dni solidarności, ale na końcu tego okresu będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń” − przekonywał Morawiecki.

Premier zachęcał też do szczepień, twierdząc, że tylko szczepionka może pomóc nam zakończyć pandemię. Nic więc nie wskazuje na to, by szczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 miało być obowiązkowe, choć minister zdrowia mówił niedawno, że rząd planuje zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków. Wiadomo zaś z pewnością, że pierwsze szczepienia na Covid-19 nie obejmą dzieci.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy