GRY
 
 

Szczepionka na raka

Szczepionka przeciwko wirusom HPV to nowa broń w walce z rakiem, który zajmuje drugie miejsce wśród nowotworów atakujących kobiety.Już w Polsce! Szczepionka zapobiegająca rakowi szyjki macicy. Dzięki niej ten nowotwór przestanie zabijać kobiety. To prawdziwa rewelacja.
Naukowcy i lekarze są przekonani, że powszechne zastosowanie tej szczepionki zmniejszy o ponad 90 proc. ilość przypadków inwazyjnego, czyli zdolnego do przerzutów, raka szyjki macicy. I aż o 95 proc. mniej kobiet będzie umierać z jego powodu. Badania nad nią trwały wiele lat. Teraz nareszcie jest już w aptekach.

Niebezpieczne zakażenie
Lekarze zaobserwowali, że rak szyjki macicy częściej rozwija się u kobiet, które wielokrotnie rodziły, cierpiały na przewlekłe stany zapalne szyjki macicy. Również u tych, które wcześnie rozpoczynają życie płciowe i mają wielu partnerów. A także u kobiet, których mężowie są aktywni seksualnie... poza małżeństwem.
Wiąże się to z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową. Istnieją już niezbite dowody, że wiele typów tego wirusa, ale przede wszystkim dwa (oznaczone cyframi 16 i 18), odpowiada za ponad 70 proc. wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Wiadomo też, że ponad 50 proc. dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Ale najczęściej dochodzi do niego u osób młodych, w wieku 18–28 lat. W Polsce przeciw-ciała świadczące o zakażeniu HPV wykrywa się nawet u aktywnych seksualnie piętnastolatków. W rok po rozpoczęciu życia seksualnego dotyczy to 40 proc. tych bardzo młodych ludzi, później – aż 70 proc.W wielu przypadkach organizm zwalcza zakażenie, pozbywając się wirusa. Jednak u części osób przechodzi ono w stan przewlekły (mogą nie towarzyszyć temu żadne objawy). A wówczas wirus HPV uszkadza komórki nabłonka szyjki macicy, wszczepiając w nie swoje geny. Takie uszkodzone komórki zaczynają dzielić się w sposób niekontrolowany przez organizm, co prowadzi do rozwoju nowotworu. Od momentu zakażenia do powstania raka inwazyjnego mija zwykle
od 5 do 10 lat.

Wirus w odwrocie
To właśnie przed tymi najgroźniejszymi wirusami HPV (16 i 18), które są przyczyną 2/3 przypadków raka szyjki macicy, będzie chronić nowa szczepionka o nazwie Silgard. Ma ona także zapobiegać zakażeniu dwoma innymi typami wirusa HPV (6 i 11), które są odpowiedzialne za powstawanie 90 proc. brodawek płciowych. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie niezwykle uciążliwych i trudnych w leczeniu chorób, przenoszonych drogą płciową. Najlepsze efekty profilaktyczne przyniesie podanie szczepionki przed inicjacją seksualną, zanim organizm zetknie się z wirusem HPV. Dlatego polskie towarzystwa medyczne zalecają przede wszystkim szczepienie dziewcząt w wieku 11–12 lat oraz chłopców w wieku 9–15 lat. Ale jest ono wskazane również dla kobiet do 26. roku życia. Lek można zastosować też u osób starszych (kobiet i mężczyzn), ale decyduje o tym lekarz. Na razie pewne jest, że szczepionka daje 100-procentową odporność na okres pięciu lat (tyle bowiem czasu upłynęło od podania jej pierwszym osobom).
Redakcja poleca: Czy szczepionki mogą powodować raka? [WIDEO]
Na różnych stronach internetowych można znaleźć informacje, że szczepionki mogą powodować raka. Zapytaliśmy o to prof. Ewę Augustynowicz, która zajmuje się badaniem szczepionek.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj