szczepionka MMR bezpieczna
fot. Adobe Stock

Szczepionka MMR: kolejne potwierdzenie, że jest bezpieczna

To potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa jej stosowania. Przebadała ją Amerykańska Agencja Żywności i Leków i zaleca, aby szczepić dzieci przeciw odrze, śwince i różyczce.
Agnieszka Majchrzak
szczepionka MMR bezpieczna
fot. Adobe Stock
To ważna informacja, gdyż ruchy antyszczepionkowe uparcie twierdzą (ignorując dowody naukowe), że szczepionka zwiększa prawdopodobieństwa rozwinięcia się autyzmu u dzieci. Kolejny amerykański uznany ośrodek naukowy podważył wiarygodność antyszczepionkowców!

MMR skuteczna i bezpieczna

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) to odpowiednik polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. We wrześniu opublikowała na swojej stronie internetowej stanowisko w sprawie szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Potwierdziła w nim skuteczność i bezpieczeństwo jej stosowania.

Twierdzenie o związku autyzmu i szczepionki MMR oparte jest na oszustwie. W 1998 roku w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet" ukazał się artykuł chirurga dr Andrew Wakefielda, w którym stwierdził, że wirus odry zawarty w szczepionce MMR wywołuje u dzieci stan zapalny jelita grubego oraz zmiany neurologiczne. Zgodnie z wynikami jego badań zaszczepione dzieci miały mieć objawy autyzmu. Uznane i światowej sławy zespoły naukowców oraz ośrodki badawcze przeprowadziły do tej pory ponad 100 badań, które w żaden sposób nie potwierdziły stwierdzeń Wakefielda. Jednak część rodziców nadal wierzy w związek między autyzmem a szczepionką MMR. 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Rodzicu zaszczep swoje dziecko!

Ten ważny przekaz skierowano w sposób szczególny do rodziców i opiekunów dzieci. - W związku z tym, że w całym kraju rozpoczyna się nowy rok szkolny, FDA pragnie przypomnieć rodzicom i opiekunom o tym, jak ważne jest, aby dzieci idąc do szkoły, były zaszczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, bez nieuzasadnionych medycznie opóźnień w realizacji szczepień – powiedział dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA dr Peter Marks.Wzrost zachorowań na odrę i świnkę

Szczepionka MMR jest w Stanach Zjednoczonych dostępna od prawie 50 lat. Wynikiem jej stosowania była eliminacja odry w 2000 roku oraz różyczki cztery lata później. W ciągu 30 lat zmniejszyła o 99 procent zachorowalność na świnkę.

Komunikat FDA ma zachęcić rodziców do szczepienia dzieci. Niestety w Stanach Zjednoczonych notowany jest od dwóch lat wzrost zachorowań na odrę i świnkę. W 2019 roku odnotowano najwyższą od 27 lat liczbę zachorowań na odrę. Większość jej przypadków wystąpiła właśnie u osób odmawiających szczepienia.

Służby medyczne są zaniepokojone, jak wielu rodziców nie zgadza się na szczepienia dzieci. Wpływa to negatywnie na zdrowie poszczególnych osób i całych społeczności - mówi dr Peter Marks. Zaapelował, aby rodzice mający wątpliwości lub pytania dotyczące szczepień szukali wyjaśnień i odpowiedzi u pracowników ochrony zdrowia.

Odra - jedna z najbardziej zaraźliwych chorób

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Od 1 do 3 osób na 1000 chorych na odrę umiera z powodu powikłań, nawet przy zapewnieniu im najlepszej opieki medycznej.

Odra, świnka i różyczka to choroby, które zaczynają się od objawów podobnych do przeziębienia. Początek odry to wysypka skórna, gorączka, kaszel i katar. Może być niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, zbyt małych, aby je zaszczepić. Jej najczęstszymi powikłaniami są:
  • zapalenie ucha (które może zagrażać utratą słuchu),
  • zapalenie krtani (bywa, że towarzyszą mu silne ataki duszności, zwłaszcza u dzieci przed piątym rokiem życia),
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • odrowe zapalenie mózgu (najgroźniejsze).

Świnka zaczyna się gorączką, bólem głowy, utratą apetytu oraz obrzękiem i bolesnością ślinianek. Jej powikłania są rzadkie, jednak mogą spowodować głuchotę, zapalenie jąder, zapalenie najądrzy oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Różyczka wywołuje u małych dzieci gorączkę, wysypkę oraz zapalenie stawów (głównie u kobiet). Zakażenie różyczką w okresie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych płodu.

W Polsce obowiązkowo podaje się dzieciom szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce. Od 2019 roku obowiązuje zasada o szczepieniu MMR w dwóch dawkach - pierwszą dziecko otrzymuje w wieku 13–14 miesięcy, drugą – w 6. roku życia. Przesunięcie szczepienia zostało podyktowane tym, aby dzieci rozpoczynające naukę w szkole były w pełni zabezpieczone przed tymi chorobami. Dzieci, które już skończyły 6 lat, drugą dawkę dostaną tak jak było to w poprzedniej wersji kalendarza szczepień ochronnych – w wieku 9 lat.

Napiszcie w komentarzach, czy zaszczepiłyście swoje dzieci szczepionką MMR?

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy