lekarz, szczepionka, igła

Szczepienia przed ciążą

Aby jak najlepiej przygotować się do ciąży, należy zacząć już pół roku wcześniej. To także pora, kiedy powinnaś pomyśleć o szczepieniach. Sprawdź, na co warto się zaszczepić przed ciążą.
lekarz, szczepionka, igła
Przygotowania do ciąży warto zacząć jak najwcześniej, bo troska ta wpłynie nie tylko na twoje własne zdrowie, ale przede wszystkim dziecka. Zdrowy i  silny organizm jest dla dziecka bezpiecznym miejscem do rozwoju. Sprawdź, jakie szczepionki warto wykonać, przygotowując się do ciąży.

Szczepienie przeciw różyczce

Na różyczkę prawdopodobnie byłaś już szczepiona, gdy jeszcze chodziłaś do szkoły. Jest to tzw. choroba wieku dziecięcego, czyli najczęściej zapadają na nią dzieci, ale dorośli, którzy nie mają przeciwciał, także są zagrożeni. Różyczka jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Może prowadzić nawet do upośledzenia słuchu, wzroku dziecka, upośledzenia, wad serca, deformacji. Przed ciążą warto więc sprawdzić poziom przeciwciał przeciwróżyczkowych. Jeśli wynik będzie ujemny, co oznacza, że ich nie posiadasz, zaszczep się koniecznie kilka miesięcy przed zajściem w ciążę! 

Szczepienie przeciw grypie

W sezonie grypowym (i przed nim, bo jeśli dopiero planujesz ciążę, to szczyt zachorowań przypadnie na czas ciąży) warto pomyśleć o szczepieniu. Również wtedy, gdy na co dzień spotykasz wielu ludzi, np. pracujesz w szpitalu, urzędzie - zwiększa to ryzyko zarażenia się grypą.

Szczepienie przeciw ospie

Jeśli nie chorowałaś na ospę, powinnaś pomyśleć o szczepionce. Zachorowanie na ospę w ciąży może być niebezpieczne i wcale nie jest tak rzadkie, jak się wydaje. Powikłania, do jakich może doprowadzić, są poważne, należą do nich uszkodzenia wzroku, układu nerwowego, deformacje kości.

Szczepienie przeciw tężcowi i błonicy

Jeśli minęło więcej niż 10 lat od szczepienia na błonicę, warto powtórzyć szczepionkę. Do zakażeń tężcem dochodzi rzadko, ale pamiętaj, że to dlatego, że jeśli doszło do zabrudzenia rany czy skaleczenia, podaje się szczepionkę przeciw tej chorobie. Lepiej przyjąć ją przed ciążą, wtedy nie będzie konieczności podawania jej, jeśli skaleczysz się na spacerze w lesie czy podczas prac w ogrodzie.

Szczepienie przeciw zapaleniu wątroby typu A i B

To szczepienie, o którym trzeba pomyśleć najwcześniej, przynajmniej pół roku przed planowaną ciążą. Podaje się ja w 3 dawkach, w odstępach około miesięcznych dwie pierwsze dawki, zaś trzecią po upływie ok. 5 miesięcy od drugiej. Możesz zdecydować się na oddzielne porcje szczepionek dla każdego rodzaju WZW lub na szczepionkę skojarzoną.

Sprawdź też: kalendarz szczepień na 1. rok życia dziecka
 
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy