Szczotkowanie piersi na pobudzenie laktacji
fot. Instagram/zaufajpoloznej/AdobeStock/kolaż mamotoja.pl

Szczotkowanie piersi a karmienie: sposób na zwiększenie laktacji i poprawę jakości mleka

Szczotkowanie piersi przed karmieniem to rodzaj masażu, dzięki któremu mleko staje się bardziej tłuste i jest go więcej. Dzięki niemu wcześniaki i noworodki o niskiej masie urodzeniowej mogą szybciej przybierać na wadze.
Milena Oszczepalińska
Szczotkowanie piersi na pobudzenie laktacji
fot. Instagram/zaufajpoloznej/AdobeStock/kolaż mamotoja.pl
Szczotkowanie piersi przed karmieniem to wciąż mało popularna, a bardzo skuteczna metoda na zwiększenie ilości mleka w piersiach i sprawienie, że będzie ono bardziej „tłuste”, czyli bardziej pożywne. O zaletach szczotkowania pisały niedawno położne i doradczynie laktacyjne prowadzące profil na Instagramie o nazwie Zaufaj położnej. Dlaczego warto szczotkować piersi i jak robić to prawidłowo?

Szczotkowanie piersi a karmienie

O szczotkowaniu piersi słyszało prawdopodobnie niewiele młodych mam. Jest to wciąż dość kontrowersyjny pomysł, ale zdaniem ekspertów, bardzo skuteczny. Można go stosować zarówno w trakcie laktacji, jak i wcześniej, w ciąży. Na profilu Zaufaj położnej czytamy: „Jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny polecam szczotkowanie piersi! Masaż piersi w laktacji może powodować, że mleko będzie bardziej 'tłuste' i będzie go więcej! Szczotkowanie w ciąży także jest dobrym pomysłem – świetnie wpłynie na ujędrnienie biustu! Pamiętajmy tylko, żeby w ciąży unikać szczotkowania brodawek!”.

Zobacz także: 5 skutecznych sposobów na uporanie się z zastojem pokarmu
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność masowania piersi za pomocą szczotki

Instagramowy profil Zaufaj położnej przytacza badania naukowe, z których wynika, że wykonywanie masażu piersi szczotką naprawdę działa. „Masowanie piersi – czyli także ich szczotkowanie – w kierunku węzłów chłonnych 30 sekund przed karmieniem zwiększa kaloryczność pokarmu” – to wnioski płynące z analizy przeprowadzonej przez znaną amerykańską pediatrę dr Christine Smillie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia 🤰🏼ONLINE (@zaufajpoloznej)

Dlaczego szczotkowanie piersi przed karmieniem powoduje, że pokarm jest bardziej tłusty?

„Delikatne masowanie piersi przed karmieniem (…) pozwala na oderwanie i wymieszanie do pokarmu globulek tłuszczu, które normalnie przyklejają się do ścianek przewodów mlecznych, innymi słowy – homogenizuje mleko, zanim dotrze do brodawki” – jak wynika z danych przedstawionych podczas zjazdu Centrum Nauki o Laktacji zorganizowanego w 2019 dla Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych, przytoczonych przez autorki profilu Zaufaj położnej.

Dzięki temu, że niemowlę szybciej dostanie bardziej pożywny, tłustszy pokarm, będzie mogło szybciej przybierać na masie, co jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków i noworodków z bardzo niską masą urodzeniową.

Jaką szczotkę do masażu wybrać?

Szczotka do masażu piersi powinna być dość miękka. W sklepach dostępne są specjalne szczotki do masowania delikatnych miejsc, takich jak dekolt, twarz, czy właśnie piersi i lepiej jest wybrać taką szczotkę, niż np. szczotkę do masowania pośladków, której działanie jest bardziej inwazyjne.
Źródło: instagram

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy