GRY
 
 

Szerszeń w domu – sprawdź co robić

Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.

szerszeń
fot. Fotolia
Czy szerszeń jest groźny? Jak pozbyć się go z domu?  Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami?

Zadaliśmy  te pytania lekarzowi - dr Ewie Willak Janc, która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym  się ich zwalczaniem –  Szymonowi  Piłatowi, autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis.
 

Czy szerszeń jest groźny?

I tak i nie.  
Szerszeń jest wielki (ma do 2,5 cm długości, królowa 3,5 cm ) i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża.
Jest mniej agresywny od zwykłej osy:  gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli.
Jad szerszenia nie jest tak groźny, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły.
Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego odczuwa się je jako bardziej bolesne i piekące.
Niebezpiecznie robi się  wówczas, gdy użądli nas  wiele owadów naraz albo choć jeden owad użądli nas w szyję, język, okolicę ust albo nosa (podobnie jest zresztą w przypadku zwykłych os i pszczół).

Uwaga!
Szerszenie (pszczoły i osy także!) mogą być bardzo  groźne dla ludzi uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.
Ich użądlenie może spowodować u nich  groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

Przeczytaj koniecznie:
Alergia na jad owadów: co robić, gdy dziecko zostanie użądlone?
 
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń?

Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie krzyczeć.  To prowokuje szerszenia do ataku (z własnej inicjatywy raczej nie użądli).
Jeśli w pokoju jest dziecko,  zabierz je do innego pomieszczenia i zamknij drzwi.

Jeśli czujesz się na siłach, spróbuj pozbyć się intruza:
 • Ubierz się w co najmniej dwie warstwy (żądło szerszenia jest długie), owiń szyję szalem, załóż coś na głowę. Unikaj jaskrawych kolorów, to szerszenia może rozwścieczyć.
 • Otwórz szeroko okno, być może sam opuści twoje mieszkanie. Możesz spróbować go wygonić, np., gazetą.
 • Możesz też (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) nakryć szerszenia szklanką i gdy już jest w pułapce,. podsunąć pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę).
 • Możesz użyć sprayu przeciwko szerszeniom (można go kupić w marketach budowlanych) lub rakietki elektrycznej do zwalczania owadów.
 • Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz też spróbować uderzyć owada np. kapciem, jednak staraj się wcelować za pierwszym razem i zrobić to bardzo zdecydowanie. Zaatakowany, a nie trafiony, będzie się bronić.
Inne domowe metody to np. pryskanie szerszenia lakierem do włosów odradzamy.  Ich skuteczność jest dyskusyjna.
 

Jak się pozbyć gniazda szerszeni?

Jeśli nieproszeni goście pojawiają się u ciebie regularnie,  prawdopodobnie w pobliżu jest gniazdo szerszeni.
Poszukaj go i wezwij firmę, zajmującą się usuwaniem takich gniazd (usługa kosztuje 150 - 300 złotych, takie firmy usuwają także gniazda os i roje pszczół, niektóre z nich pomagają także w lokalizowaniu gniazd), a w ostateczności straż pożarną (Jeśli szerszenie nie zagrażają życiu i zdrowiu domowników, bo są np. na strychu, straż pożarna prawdopodobnie i tak odeśle cię do specjalistów).

Uwaga!
Nie usuwaj gniazda szerszeni  na własną rękę. Może w nim mieszkać  kilkaset szerszeni i strach pomyśleć, co się może stać, jeśli użądli cię choćby niewielka ich część.
 

Jak wygląda gniazdo szerszeni i gdzie go szukać?

Gniazda szerszeni najczęściej mają wielkość piłki lekarskiej. Mają różny kształt, mogą np. wyglądać np. tak:
 Gniazda szerszeni można najczęściej znaleźć
 • na strychach
 • pod okapami dachów
 • w zagłębieniach w murze
 • w dziuplach starych drzew, czasem w karmnikach, domkach dla ptaków
 • w norach ziemnych


Jak chronić dziecko przed szerszeniami?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia szerszeni jest założenie w oknach moskitier i osłanianie nimi wózka.

Poza tym:
 • Trzymaj jedzenie  w zamkniętych pojemnikach i pod kloszami, zakręcaj butelki z napojami, wyrzucaj resztki. Szerszenie, podobnie jak zwykłe osy oraz pszczoły,  uwielbiają fermentujące owoce i wszystko, co słodko pachnie.
 • Bądź ostrożna wszędzie tam, gdzie jest dużo nadgniłych owoców (np. w sadach).
 • Zanim dziecko cokolwiek włoży do ust (zwłaszcza podczas pikniku), sprawdź, czy nie ma na tym owada.
 • Naucz dziecko, że gdy pojawia się w pobliżu szerszeń,  nie wolno machać rękami ani piszczeć. Bezpieczniej jest stać nieruchomo osłaniając np. ubraniem twarz i szyję albo spokojnie się wycofać.
Przeczytaj także: Komary i meszki - jak się nie dać pogryźć
Doładuj
Przeładuj