szerszeń w domu
fot. AdobeStock

Co robić, gdy do domu wleci szerszeń?

Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.
Beata Turska
szerszeń w domu
fot. AdobeStock
Czy szerszeń jest groźny? Jak pozbyć się go z domu?  Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami? Zadaliśmy  te pytania lekarzowi – dr Ewie Willak Janc, która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym  się ich zwalczaniem –  Szymonowi  Piłatowi, autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis.

Czy szerszeń jest groźny?

I tak i nie. Szerszeń jest wielki (ma do 2,5 cm długości, królowa 3,5 cm ) i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża. Jest mniej agresywny od zwykłej osy:  gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli. Jad szerszenia nie jest tak groźny, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły.
  [content:0_20400,0_14842,0_14425,0_8518:CMNews]

Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego odczuwa się je jako bardziej bolesne i piekące. Niebezpiecznie robi się, gdy ugryzie nas wiele owadów naraz albo choć jeden owad użądli nas w szyję, język, okolicę ust albo nosa (podobnie jest zresztą w przypadku zwykłych os i pszczół).
 
Szerszenie (pszczoły i osy także!) mogą być bardzo  groźne dla ludzi uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Ich użądlenie może spowodować u nich  groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.


Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń?

 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz – to prowokuje szerszenia do ataku (z własnej inicjatywy raczej nie użądli).
 • Jeśli w pokoju jest dziecko –  zabierz je do innego pomieszczenia i zamknij drzwi.
 • Spróbuj pozbyć się intruza – jeśli czujesz się na siłach.
 • Ubierz się w co najmniej dwie warstwy odzieży – żądło szerszenia jest długie, więc owiń szyję szalem, załóż coś na głowę. Unikaj jaskrawych kolorów, to szerszenia może rozwścieczyć.
 • Otwórz szeroko okno – być może sam opuści twoje mieszkanie. Możesz spróbować go wygonić, np., gazetą.
 • Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę).
 • Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych.
 • Spróbuj uderzyć owada np. kapciem – jeśli nie masz innego sprzętu. Musisz uderzyć zdecydowanie, aby trafić za pierwszym razem. Zaatakowany szerszeń, a nie trafiony, będzie się bronić.
Inne domowe metody (np. pryskanie szerszenia lakierem) do włosów odradzamy. Ich skuteczność jest dyskusyjna.

Jak się pozbyć gniazda szerszeni?

Jeśli nieproszeni goście pojawiają się u ciebie regularnie, prawdopodobnie w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Poszukaj go i wezwij firmę, zajmującą się usuwaniem takich gniazd (usługa kosztuje 150–300 złotych). Takie firmy usuwają również gniazda os i roje pszczół, niektóre z nich pomagają również w lokalizowaniu gniazd. W ostateczności wzywaj straż pożarną. Jeśli szerszenie nie zagrażają życiu i zdrowiu domowników, bo są np. na strychu, straż pożarna prawdopodobnie i tak odeśle cię do specjalistów.
 
Nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę. Może w nim mieszkać kilkaset szerszeni i strach pomyśleć, co się może stać, jeśli użądli cię kilka owadów.
 

Jak wygląda gniazdo szerszeni i gdzie go szukać?

Gniazda szerszeni najczęściej mają wielkość piłki lekarskiej. Mają różny kształt, mogą np. wyglądać np. tak:
 Gniazda szerszeni można najczęściej znaleźć
 • na strychach
 • pod okapami dachów
 • w zagłębieniach w murze
 • w dziuplach starych drzew, czasem w karmnikach, domkach dla ptaków
 • w norach ziemnych

Jak chronić dziecko przed szerszeniami?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia szerszeni jest założenie w oknach moskitier i osłanianie nimi wózka.
Poza tym:
 • Trzymaj jedzenie w zamkniętych pojemnikach i pod kloszami, zakręcaj butelki z napojami, wyrzucaj resztki żywności. Szerszenie, podobnie jak zwykłe osy oraz pszczoły, uwielbiają fermentujące owoce i wszystko, co słodko pachnie.
 • Bądź ostrożna wszędzie tam, gdzie jest dużo nadgniłych owoców (np. w sadach).
 • Zanim dziecko cokolwiek włoży do ust (zwłaszcza podczas pikniku), sprawdź, czy nie ma na tym owada.
 • Naucz dziecko, że gdy pojawia się w pobliżu szerszeń, nie wolno machać rękami ani piszczeć. Bezpieczniej jest stać nieruchomo, osłaniając np. ubraniem twarz i szyję albo spokojnie się wycofać.
   
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 29 głosy

Zobacz także

Popularne tematy