GRY

Co robić, gdy do domu wleci szerszeń?

Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.
szerszeń w domu
fot. AdobeStock
Czy szerszeń jest groźny? Jak pozbyć się go z domu?  Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami? Zadaliśmy  te pytania lekarzowi – dr Ewie Willak Janc, która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym  się ich zwalczaniem –  Szymonowi  Piłatowi, autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis.

Czy szerszeń jest groźny?

I tak i nie. Szerszeń jest wielki (ma do 2,5 cm długości, królowa 3,5 cm ) i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża. Jest mniej agresywny od zwykłej osy:  gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli. Jad szerszenia nie jest tak groźny, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły.
 

Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego odczuwa się je jako bardziej bolesne i piekące. Niebezpiecznie robi się, gdy ugryzie nas wiele owadów naraz albo choć jeden owad użądli nas w szyję, język, okolicę ust albo nosa (podobnie jest zresztą w przypadku zwykłych os i pszczół).
 
Szerszenie (pszczoły i osy także!) mogą być bardzo  groźne dla ludzi uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Ich użądlenie może spowodować u nich  groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.


Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń?

 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz – to prowokuje szerszenia do ataku (z własnej inicjatywy raczej nie użądli).
 • Jeśli w pokoju jest dziecko –  zabierz je do innego pomieszczenia i zamknij drzwi.
 • Spróbuj pozbyć się intruza – jeśli czujesz się na siłach.
 • Ubierz się w co najmniej dwie warstwy odzieży – żądło szerszenia jest długie, więc owiń szyję szalem, załóż coś na głowę. Unikaj jaskrawych kolorów, to szerszenia może rozwścieczyć.
 • Otwórz szeroko okno – być może sam opuści twoje mieszkanie. Możesz spróbować go wygonić, np., gazetą.
 • Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę).
 • Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych.
 • Spróbuj uderzyć owada np. kapciem – jeśli nie masz innego sprzętu. Musisz uderzyć zdecydowanie, aby trafić za pierwszym razem. Zaatakowany szerszeń, a nie trafiony, będzie się bronić.
Inne domowe metody (np. pryskanie szerszenia lakierem) do włosów odradzamy. Ich skuteczność jest dyskusyjna.

Jak się pozbyć gniazda szerszeni?

Jeśli nieproszeni goście pojawiają się u ciebie regularnie, prawdopodobnie w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Poszukaj go i wezwij firmę, zajmującą się usuwaniem takich gniazd (usługa kosztuje 150–300 złotych). Takie firmy usuwają również gniazda os i roje pszczół, niektóre z nich pomagają również w lokalizowaniu gniazd. W ostateczności wzywaj straż pożarną. Jeśli szerszenie nie zagrażają życiu i zdrowiu domowników, bo są np. na strychu, straż pożarna prawdopodobnie i tak odeśle cię do specjalistów.
 
Nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę. Może w nim mieszkać kilkaset szerszeni i strach pomyśleć, co się może stać, jeśli użądli cię kilka owadów.
 

Jak wygląda gniazdo szerszeni i gdzie go szukać?

Gniazda szerszeni najczęściej mają wielkość piłki lekarskiej. Mają różny kształt, mogą np. wyglądać np. tak:
 Gniazda szerszeni można najczęściej znaleźć
 • na strychach
 • pod okapami dachów
 • w zagłębieniach w murze
 • w dziuplach starych drzew, czasem w karmnikach, domkach dla ptaków
 • w norach ziemnych

Jak chronić dziecko przed szerszeniami?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia szerszeni jest założenie w oknach moskitier i osłanianie nimi wózka.
Poza tym:
 • Trzymaj jedzenie w zamkniętych pojemnikach i pod kloszami, zakręcaj butelki z napojami, wyrzucaj resztki żywności. Szerszenie, podobnie jak zwykłe osy oraz pszczoły, uwielbiają fermentujące owoce i wszystko, co słodko pachnie.
 • Bądź ostrożna wszędzie tam, gdzie jest dużo nadgniłych owoców (np. w sadach).
 • Zanim dziecko cokolwiek włoży do ust (zwłaszcza podczas pikniku), sprawdź, czy nie ma na tym owada.
 • Naucz dziecko, że gdy pojawia się w pobliżu szerszeń, nie wolno machać rękami ani piszczeć. Bezpieczniej jest stać nieruchomo, osłaniając np. ubraniem twarz i szyję albo spokojnie się wycofać.
   
Zobacz też:

Ocena (24 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek