GRY
 
 

Sześć tygodni po porodzie

Twoje maleństwo jest już na świecie? Gratulacje! Dbaj o swój skarb, jak najlepiej potrafisz, jednak nie zapominaj również o sobie.

12187.jpg
fot. RF
Twój organizm potrzebuje około sześciu tygodniu (ten czas nazywany jest połogiem), by zregenerować się po wysiłku związanym z ciążą i porodem. Co cię może w tym czasie niepokoić?

Wystający brzuszek
Nadal wyglądasz jakbyś była w ciąży? Spokojnie, tylko na filmach młode mamy wychodzą ze szpitala z talią osy. Powiększona podczas ciąży macica potrzebuje czasu, by się obkurczyć (fachowcy mówią: zwinąć). Przyśpieszysz ten proces, przystawiając dziecko do piersi. To nie żadne czary: podczas karmienia twój organizm produkuje więcej obkurczającej macicę oksytocyny. Gdy przystawiasz smyka do piersi, możesz czuć w dole brzucha ból jak podczas miesiączki. Nie martw się tym, to zupełnie normalne.

Ból krocza
Nic dziwnego, że krocze boli – jest rozciągnięte, posiniaczone, może nawet nacięte (albo pęknięte) i zszyte. Staraj się odpoczywać w pozycji leżącej i półleżącej albo siadać na specjalnych poduszkach w kształcie koła, które kupuje się w sklepach z akcesoriami dla niemowląt (możesz też użyć zwyczajnego dmuchanego koła do pływania albo zrolowanego i ułożonego w kształt kółka kocyka). By przyspieszyć gojenie, podmywaj się wodą z szarym mydłem, roztworami Tantum Rosa czy nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece – roztwór powinien być bladoróżowy) lub innymi środkami przeznaczonymi dla kobiet po porodzie. Nie stosuj jednak naparu rumianku. Choć ma właściwości gojące, może także wywoływać uczulenie – lepiej nie ryzykować. Pomoże ci też… świeże powietrze. Gdy tylko możesz, kładź się z nogami ugiętymi w kolanach i podkładem pod pośladkami. Jeśli kiepsko się czujesz w takiej sytuacji, przykryj się prześcieradłem. Jeżeli rana jest obrzęknięta, zaczerwieniona, pomocny jest Rivanol w żelu. Jeśli po nacięciu krocza założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala, by je zdjąć. Jeśli zwykłe – ściąga się je po pięciu–siedmiu dniach.

Krwawienie
Przez mniej więcej miesiąc po porodzie organizm oczyszcza się z resztek popłodu – krwi, śluzu, fragmentów tkanek z macicy. Na początku (przez trzy–cztery dni) wydzielina jest bardzo obfita i krwistoczerwona. Z czasem zmniejsza się i zmienia barwę na różową, brązową. Pod koniec jest przejrzysta. W ciągu pierwszych dni, gdy jest jej naprawdę dużo, najlepiej sprawdzą się duże podkłady, specjalne „pieluchy” dla świeżo upieczonych mam albo nawet… jednorazowe pieluszki dla dzieci. Zmieniaj je co dwie–trzy godziny, pamiętając, by wyciągać je ku tyłowi (chodzi o to, by bakterii z okolic odbytu nie przenieść do krocza). Gdy krwawienie się zmniejszy, możesz używać zwykłych podpasek, jednak nadal pamiętaj, by często je zmieniać. Krew jest dobrą pożywką dla bakterii, dlatego nie zapominaj podmywać się po każdym wypróżnieniu, a ranę osuszaj papierowymi ręcznikami.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj