GRY

Jak leczyć szkarlatynę u małego dziecka?

Szkarlatyna to jedna z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Powoduje u dziecka nie tylko złe samopoczucie, ale bywa też dość niebezpieczna. Leczenie tej choroby może trwać dość długo. I nie ma na nią szczepionki.
dziecko, termometr, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia
Szkarlatyna jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego, która daje liczne powikłania, dlatego należy ją leczyć pod ścisłą kontrolą lekarza.

Co powoduje chorobę?

Przyczyną jest zakażenie paciorkowcem. Dochodzi do niego drogą kropelkową od nosiciela bakterii lub chorego dziecka. Okres wylęgania szkarlatyny wynosi 2–5 dni. W tym czasie nie występują żadne objawy szkarlatyny.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?

Jakie są objawy szkarlatyny?

Choroba zaczyna się wysoką gorączką, bólami brzucha, a także gwałtownymi wymiotami. Samopoczucie dziecka jest bardzo złe. Następnie dołącza się silny ból gardła, które jest bardzo czerwone („lakierowane”), a na migdałkach pojawiają się czopy ropne. Dziecko nie może przełykać. Węzły chłonne szyi są powiększone i bolesne. Równocześnie z gorączką lub następnego dnia na tułowiu i twarzy pojawia się drobnoplamista, czerwona wysypka, która może być bardzo rozległa. Twarz dziecka jest czerwona, „płonąca” (stąd „płonica” – inna nazwa szkarlatyny). Charakterystyczne jest, że jedynym miejscem pozbawionym wysypki jest trójkąt wokół nosa i ust. Po kilku dniach choroby język dziecka staje się obrzęknięty i czerwony, a brodawki smakowe są powiększone – to tzw. język malinowy. Po dwóch tygodniach od ustąpienia wysypki skóra na tułowiu dziecka zaczyna się łuszczyć, szczególnie silnie na stopach i dłoniach. Właśnie po tym można rozpoznać przebytą szkarlatynę, nawet jeśli wstępnie wysypka została zakwalifikowana inaczej.

Zobacz też: 6 najczęstszych wysypek u dziecka. Jak rozpoznać chorobę?

Jak leczyć?

Dziecko musi zostać zbadane przez pediatrę. Przy leczeniu szkarlatyny konieczne jest podawanie antybiotyku (penicyliny) przez 10–14 dni. Leczenia nie wolno przerywać, nawet jeśli dziecko czuje się dobrze. Na początku choroby należy podawać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien leżeć w łóżku i być izolowany od innych dzieci. Aby potwierdzić zakażenie paciorkowcem, można wykonać posiew wymazu z gardła. W badaniu krwi stwierdza się wysoką ilość białych krwinek i ASO (antystreptolizyny). Ze względu na możliwość powikłań w ciągu 2–3 tygodni dziecko powinno się zgłosić na kontrolę u lekarza.

Zobacz też: Antybiotyki - instrukcja obsługi

Jakie bywają powikłania szkarlatyny?

Najczęstsze jest zapalenie kłębków nerkowych – może wystąpić w 2–3 tygodnie po przechorowaniu szkarlatyny, dlatego w tym okresie należy kontrolnie zmierzyć dziecku ciśnienie i zrobić badanie moczu. Powikłaniem bywa też zapalenie zatok, ucha środkowego, węzłów chłonnych lub ropne zapalenie skóry.

Czy jest szczepionka?

Nie. Przechorowanie szkarlatyny też nie daje trwałej odporności. Dziecko może chorować kilkakrotnie.

Kiedy trzeba obniżać gorączkę?

Nie zawsze jest ona wrogiem małego pacjenta.
  • Lekko podwyższona temperatura nie jest groźna dla dziecka. Wprost przeciwnie – pomaga zwalczać infekcję, m.in. dlatego, że zwiększa ukrwienie, dzięki czemu do komórek dostaje się więcej przeciwciał.
  • Kiedy gorączka przekracza 38°C u niemowlęcia, a 38,4°C u dziecka powyżej pierwszego roku życia, trzeba ją obniżać. Bardzo wysoka gorączka nie jest już bowiem korzystna i może wywołać drgawki.
  • Leki przeciwgorączkowe podawaj według zaleceń lekarza. Jego decyzja jest bardziej wiążąca niż propozycja dawkowania na opakowaniu – pediatra bierze pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale także jego wagę.
  •  
Zobacz też: Jak rozpoznać chorobę bostońską?

Konsultacja: prof. Maria Korzon, pediatra onkolog, prezes oddziału gdańskiego PTP, były kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii
 
Doładuj
Przeładuj