GRY
 
 

Szkarlatyna – po czym ją poznać? Jak leczyć?

Im szybciej zaczniesz leczenie szkarlatyny, tym jest mniejsze ryzyko powikłań. Sprawdź koniecznie, jak wygląda szkarlatyna i jak się ją leczy.

dziecko ze szkarlatyną
fot. Fotolia

Szkarlatyna panuje w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dziecko może nią się zarazić drogą kropelkową, kiedy ktoś chory obok niego kichnie czy zakaszlnie. Łatwo też zarazić się poprzez wspólną zabawę, gdy maluch weźmie do buzi oślinioną wcześniej przez chorego zabawkę (tak często dzieje się w najmłodszych przedszkolnych grupach).

Objawy szkarlatyny

Mówi się, że szkarlatyna przypomina objawy anginy, tyle, że przebiega z wysypką i jest w tym jakaś prawda. Podejrzewając, że dziecko mogło się zarazić szkarlatyną, zwracaj zatem uwagę przede wszystkim na gardło i skórę dziecka.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?

Objawami szkarlatyny u dziecka są:

  • czerwone, opuchnięte gardło i białe naloty na migdałkach
  • wysoka gorączka, często występującą z dreszczami
  • trudności w połykaniu, odmowa jedzenia (gardło bardzo boli)
  • powiększone węzły chłonne

Pozostałe objawy szkarlatyny

To na pewno płonica, jeśli:

  • Dwa dni po wystąpieniu bólu gardła, pojawia się wysypka, w pachwinach, pod pachami, potem na całym ciele. Wysypka szkarlatynowa przypomina gęsią skórkę: plamki są wielkości łebka od szpilki, bardzo czerwone i zlewają się ze sobą.
  • Wysypka i zaczerwienienie obejmuje całe ciało z wyjątkiem trójkąta wokół nosa i ust (tzw. trójkąt Fiłatowa).
  • Oprócz wysypki dziecko ma czerwony język z powiększonymi brodawkami smakowymi (wygląda jak malina). W pierwszych dniach choroby język jest pokryty białym nalotem, jak na zdjęciu poniżej:
  • Po mniej więcej dziesięciu dniach od pojawienia się wysypki skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się.

Leczenie szkarlatyny

Szkarlatynę, tak samo jak anginę, wywołują paciorkowce. Na szczęście zwykle łatwo można je wybić antybiotykami (np. penicyliną). Nie skracaj kuracji nawet o jeden dzień, nawet jeżeli objawy szkarlatyny już zniknęły. Niedobite paciorkowce mogą znowu zacząć się namnażać. 

Groźne są powikłania po szkarlatynie

Źle leczona szkarlatyna grozi powikłaniami, np. zapaleniem mięśnia sercowego i stawów. Warto też dwa tygodnie po przejściu przez dziecko szkarlatyny zrobić mu badanie moczu i zaprowadzić na pomiar ciśnienia, aby sprawdzić, czy nie wystąpiło przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych, które, jeżeli nie będzie leczone, grozi niewydolnością nerek. Często po szkarlatynie pojawia się zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok albo węzłów chłonnych.

Kiedy dziecko przestaje zarażać?

Już dwa dni po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej dziecko przestaje zarażać. Znika też gorączka. Po kolejnych dwóch dniach możecie wybrać się na pierwszy, niezbyt długi spacer. Każdego dnia wydłużaj spacer o kwadrans, aż dojdziecie do zalecanych przez lekarzy dwóch godzin.

Uwaga!  Na szkarlatynę, inaczej niż na ospę, dziecko może chorować kilka razy razy w życiu.

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj