szkarlatyna u dorosłych
fot. Adobe Stock

Szkarlatyna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania

Szkarlatyna u dorosłych zdarza się rzadziej niż u dzieci. Pierwsze objawy przypominają zwykłą infekcję. Charakterystyczne objawy to: wysypka i malinowy język.
Ewa Janczak-Cwil
szkarlatyna u dorosłych
fot. Adobe Stock
Szkarlatyna u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci. Są jednak pewne różnice, które mogą utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy, od której zależy właściwe leczenie i zapobieganie poważnym powikłaniom.

Szkarlatyna u dorosłych:

Szkarlatyna u dorosłych – objawy

Najczęściej do zakażenia i rozwoju choroby dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Szkarlatyna jest skutkiem zakażenia paciorkowcami z grupy A. Najpierw pojawia się silny ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Mogą wystąpić też bóle brzucha i wymioty. Później występuje wysoka gorączka (do 40 st. C), zaczerwienienie gardła często z nitkowatymi wybroczynami, powiększenie węzłów chłonnych szyi, przekrwienie i nalot na migdałkach oraz obłożony język.

Po upływie doby występuje rumień na twarzy i wysypka. Szkarlatyna u dorosłych charakteryzuje się większymi wykwitami, które łatwo pomylić z alergią. Szkarlatyna u dzieci z kolei objawia się drobną, kaszkowatą i łatwo rozpoznawalną przez lekarzy wysypką.
Wysypka najczęściej występuje na tułowiu, w zgięciach rąk i nóg i w pachwinach. Zmiany przyjmują kolor jasnoróżowy lub czerwony. Po ustąpieniu wysypki, skóra łuszczy się.

W drugiej fazie szkarlatyny na języku pojawiają się czerwone brodawki, a sam język staje się malinowy.

Zobacz także: Objawy szkarlatyny u dzieci

Szkarlatyna u dorosłych czasami przyjmuje tzw. postać septyczną, która objawia się zmianami w gardle, martwicą dna jamy ustnej i może prowadzić do sepsy.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?

Szkarlatyna u dorosłych – leczenie

Ponieważ jest to choroba wywołana przez bakterie, często stosuje się leczenie antybiotykami, np. penicyliną i jej pochodnymi, a u osób na nią uczulonych stosuje się makrolidy (azytromycynę, klarytromycynę, erytromycynę). Leki należy przyjmować przez 10 dni.

Konieczne jest też pozostawanie w domu i częste nawadnianie. Ze względu na silny ból gardła może być konieczne przyjmowanie jedzenia w formie płynnej.

Na szkarlatynę nie ma szczepionki, a jej przebycie daje trwałe uodpornienie, chociaż 1-4 proc. osób, które przebyły szkarlatynę, powtórnie na nią zachoruje.

Szkarlatyna u dorosłych – powikłania

Tak jak w przypadku dzieci,  szkarlatyna może stać się przyczyną poważnych kłopotów. Do powikłań po tej chorobie zalicza się:
  • zapalenie ucha środkowego,
  • gorączkę reumatyczna,
  • paciorkowcowe zapalenie stawów,
  • ropne zapalenie węzłów chłonnych lub zatok obocznych nosa,
  • posocznicę.

Szkarlatyna u dorosłych może też prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i utraty przytomności. Dlatego, jeśli podczas szkarlatyny lub wkrótce po jej ustąpieniu pojawiają się niepokojące dolegliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy