szkoła, dziecko, uczennica
fot. fotolia

Jak szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny?

Dzieciom nie przeszkadza odpadający szkolny kafelek czy zniszczona wykładzina w klasie. Wygląd szkoły nie ma dla nich tak wielkiego znaczenia, ale co, jeśli szkoła nie gwarantuje możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb?
szkoła, dziecko, uczennica
fot. fotolia
Potrzeby fizjologiczne są podstawowymi, najważniejszymi w piramidzie potrzeb stworzonej przez Abrahama Maslowa. Jeśli nie są zaspokojone, nie tylko dominują nad wszystkimi innymi potrzebami, ale również wypierają je na dalszy plan i decydują o przebiegu zachowania człowieka. Ciężko uwierzyć, że w obecnych czasach szkoły mogą być aż tak nieprzygotowane do potrzeb pierwszoklasistów szczególnie w kwestii łazienek!

Wydawałoby się, że czasy obskurnych, zniszczonych szkolnych toalet mamy już za sobą. Wybierając szkołę kierujemy się jej lokalizacją, kompetencjami kadry w niej pracującej. Rzadko kto myśli, by sprawdzić, jak wygląda szkolna toaleta i czy w ogóle działa!

Szkoły niegotowe na przyjęcie dzieci

W jednej z podwarszawskich szkół w Markach rodzice 1 września dowiedzieli się, że prace remontowe toalet (i nie tylko) opóźniły się. Niestety przez pierwszy miesiąc nauki dzieci będą miały dostęp tylko do jednej toalety i jednego kranu na piętrze.
- Jak można nie poinformować nas o tym wcześniej?  - pytają rodzice. Dodatkowo martwią się o zdrowie swoich dzieci. Za chwilę rozpocznie się sezon jesiennych infekcji, a jeden kran musi wystarczyć na umycie rąk dzieci z 11 kas (w każdej min. 20 dzieci). Przerwy trwają zaledwie kilka minut, jak taka ilość dzieci ma umyć ręce np. przed posiłkiem?
Tak wygląda toaleta sześciolatków w podwarszawskiej szkole. W łazience przeznaczonej dla starszych dzieci widzimy zaskakujące umiejscowienie spłuczki – na podłodze obok toalety.
 

Rodzicie poinformowali już o sytuacji sanepid, przekazali sprawę do mediów, są w trakcie pisania listu do kuratorium.

Podobnie zaskoczeni byli rodzice szkoły podstawowej w powiecie kościańskim, w której to uczniowie zmuszeni zostali do korzystania z przenośnych toalet stojących na dworze. Widok 14-stu toi-toi stojących na boisku zdziwił zarówno dzieci, jak i rodziców.

Takie nieprzygotowanie szkoły na przyjęcie dzieci z pewnością nie ułatwi najmłodszym uczniom zaaklimatyzowania się w nowej rzeczywistości. Dla maluchów oznacza stres i niewygodę.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce

Rodzice działający w krakowskim Forum Rad Rodziców w trosce o swoje dzieci postanowili sami zadziałać. Poprosili o pomoc Świetlicę Architekta skupiającą małopolskie środowisko architektów, firmy z branży budowlanej i wyposażenia wnętrz. Rodzice zaczęli współpracą ze szkołami, a Świetlica zadbała o sponsorów i zaprojektowanie nowego wyglądu łazienek. W ten sposób zrodził się projekt "łazienka 6-latka".
 

Już we wrześniu zakończono remont dwóch łazienek w Szkole Podstawowej z Oddziałem Sportowym nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Krakowie. Nad zmianą ich wyglądu pracowali nie tylko architekci, ale również też dzieci! Na czerwcowych warsztatach uczniowie stworzyli projekt koncepcyjny wymarzonej łazienki, a Świetlica Architekta zadbała o rozwinięcie go do formy profesjonalnego projektu architektonicznego. Dzieci wykonały też wizualizację graffiti, które będą ozdobić jedną z odnawianych łazienek.
Na tym nie koniec! W październiku rozpocznie się cykl spotkań w kolejnych podstawówkach, które będą mogły przyłączyć się do projektu.

Do akcji "łazienka 6-latka" włączyły się takie firmy jak: Benjamin Moore, KOŁO, Tubądzin, Ferro, oraz Heban. A jej patronem została Małopolska Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Gratulujemy rodzicom wspaniałej inicjatywy!

Zobacz też: Kto śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych mówi: Stop! - Dostaje kasę
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy