GRY
 
 

Co się robi w szkole rodzenia? Przykładowy plan zajęć

Szkoła rodzenia uczy, jak ułatwić sobie końcówkę ciąży i poród. Na kursie poznasz też sekrety pielęgnacji niemowlęcia. Co więcej, poznasz nowych ludzi w podobnej sytuacji życiowej. Do szkoły rodzenia warto się zapisać.

szkoła rodzenia, ciąża, kobieta, brzuszek
Warto pójść do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. Wykwalifikowana położna i inni specjaliści objaśnią ci wszystkie tajemnice porodu i sprawią, że będziesz do niego doskonale przygotowana. Twój partner także! Poza tym, przekażą najważniejesze informacje dotyczące karmienia i opieki nad niemowlęciem.

Kiedy zapisać się na kurs w szkole rodzenia?

Przyszłe mamy wraz z partnerami mogą zazwyczaj zapisać się na zajęcia szkoły rodzenia już od dwudziestego tygodnia ciąży. Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, by przeszkadzać w ćwiczeniach. Większość szkół tak organizuje zajęcia, by pełen ich cykl kończył się najpóźniej w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży. Kursy najczęściej odbywają się dwa razy w tygodniu. W dobrych szkołach, w grupach biorących udział w zajęciach uczestniczy maksymalnie 8-10 par. Dobrze, gdy forma spotkań jest zamknięta, dzięki temu uczestnicy kończą zajęcia w tym samym gronie, w jakim je zaczęli, co sprzyja integracji i budowaniu swobodnej atmosfery.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Co się dzieje w szkole rodzenia?

Instruktorzy to najczęściej przedstawiciele kilku specjalności: wykwalifikowane położne, fizjoterapeuci, lekarze i psychologowie. Odpowiadając na zróżnicowane potrzeby przyszłych rodziców oferują coraz częściej zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne. Możliwość indywidualnego przygotowania się do porodu i połogu to zresztą ostatnio bardzo modna opcja. Bo, po pierwsze, nie wszyscy odnajdują się w grupie. Taka intymność, wspólne przeżywanie, im nie odpowiada. Po drugie, zaganiani tatusiowie – i mamy! – czasem nie mają możliwości przychodzić na zajęcia o stałych porach, więc właśnie wybierają kurs indywidualny, w godzinach ustalanych pod ich obowiązki. Poza tym, w niektórych szkołach rodzenia istnieje możliwość indywidualnego przygotowania do porodu w domu.
Czasami przyszłe mamy-kursantki mogą również w ramach opłaty za szkołę rodzenia skorzystać  po porodzie z poradni laktacyjnej i grupy wsparcia dla kobiet, zapisać się na konsultacje z psychologiem i seksuologiem, zajęcia relaksacyjne lub ćwiczenia fitness.

Jak się zapisać do szkoły rodzenia?

Przyszłe mamy zgłaszające się do szkoły rodzenia mogą brać udział w zajęciach z osobą towarzyszącą (niekoniecznie z ojcem dziecka) lub samodzielnie. Na kurs zapisać można się zwykle osobiście, drogą telefoniczną lub mejlową. Kurs grupowy obejmuje cztery, pięć spotkań, które trwają ok. 3-4 godziny. W ciągu miesiąca realizowane są dwa pełne kursy tego typu. Kursy indywidualne składają się z trzech spotkań trwających ok 3-4 godziny.

W niektórych miastach przyszłe mamy autochtonki mają pewne przywileje. Na przykład kobiety zameldowane w stolicy na pobyt stały lub czasowy mogą odbyć kursy bezpłatne, refundowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. Dowiedz się, jak jest w twojej miejscowości.

PORADNIK UCZESTNICZKI SZKOŁY RODZENIA

Rzeczy potrzebne na zajęcia szkoły rodzenia
- dokument potwierdzający uprawnienia do refundacji,
- zaświadczenie od ginekologa prowadzącego ciążę o możliwości uczestnictwa w szkole rodzenia,
- luźny strój, np. dres.

Przykładowy program zajęć kursu szkoły rodzenia
Ten konkretny realizowany jest w Szkole Rodzenia Magdaleny Kukulskiej w Warszawie. Programy różnych szkół mogą się od niego nieco różnić.

Zajęcia I:
- podanie przez kursantów wymagań w stosunku do szkoły rodzenia,
- rozmowa o problemach związanych z macierzyństwem,
- poznanie najważniejszych rzeczy związanych z porodem i wyjazdem do szpitala,
- ćwiczenia przygotowujące do porodu.

Zajęcia II:
- wyprawka do szpitala,
- zwalczanie lęków przyszłych rodziców przed porodem,
- przygotowanie krocza i szyjki macicy do porodu,
- sprawdzone metody na łagodzenie bólu porodowego,
- nauka pozycji podczas porodu,
- najlepsze sposoby na oddychanie na różnych etapach porodu,
- rola osoby bliskiej podczas porodu.

Zajęcia III:
- zalety karmienia piersią,
- trudności związane z karmieniem piersią,
- dieta mamy karmiącej,
- ćwiczenia wzmacniające ciało przed porodem.

Zajęcia IV:
- rozwój dziecka w brzuchu mamy,
- opieka nad noworodkiem,
- przedporodowe zakupy,
- otrzymanie materiałów informacyjnych.

Zajęcia V:
- cenne rady i wskazówki związane z połogiem,
- porady prawne dla świeżo upieczonych rodziców,
- kontakt rodziców z noworodkiem,
- podsumowanie zajęć i otrzymanie dyplomów.

Zajęcia dodatkowe nierefundowane:
- pokazy filmów związanych z porodem i macierzyństwem,
- poznanie zasad panujących w szpitalu,
- otrzymanie pakietu przygotowującego do porodu: witaminy, olejki, liście malin.

Jak wygląda sala porodowa? Obejrzyj film:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu