Dzień przyjścia do szkoły w spódnicy
fot. Adobe Stock/screen Twitter

Szkoła zorganizowała dzień przyjścia w spódnicy, żeby uczyć o równości i pokazać, że ubrania nie mają płci

Rodzice uczniów jednej ze szkół w Edynburgu dostali e-maile, w których poinformowano ich o kontrowersyjnej kampanii. W ramach szkolnej akcji dzieci miały przyjść na lekcje w spódniczkach lub sukienkach – chłopcy też.
Dzień przyjścia do szkoły w spódnicy
fot. Adobe Stock/screen Twitter
Wszystko dlatego, że szkoła przyłączyła się do akcji #ClothesHaveNoGender, czyli „ubrania nie mają płci”.

Na cześć promowania równości

Cała akcja swój początek zawdzięcza wydarzeniu, które miało miejsce jesienią 2020 roku w Hiszpanii. Wtedy to kilkunastoletni Mikel Gomez przyszedł na lekcje w spódnicy, by wyrazić swe poparcie dla feministek oraz osób transpłciowych. Ucznia wyrzucono ze szkoły. I skierowano na terapię psychologiczną, sugerując, że ma poważne problemy z psychiką…

Sytuacja odbiła się w mediach szerokim echem, dzięki czemu hiszpańska akcja #LaRopaNoTieneGenero zyskała rozgłos na całym świecie. W związku z akcją 4 listopada wiele hiszpańskich szkół obchodzi „Dzień Przychodzenia do Szkoły w Spódnicy”. Ostatnio do hiszpańskich uczniów i nauczycieli dołączyli uczniowie jednej ze szkół w stolicy Szkocji.

To był pomysł uczniów

Szóstoklasiści ze szkoły w Edynburgu sami zaproponowali, by każdy, kto chce, przyszedł na lekcje w spódnicy. I wcale nie chodziło o kilt w szkocką kratę…

By chłopcy mogli czuć się komfortowo, pod spódnicą lub sukienką mogli mieć spodnie. Szkoła przygotowała też zestaw sukienek i spódniczek w różnych rozmiarach – dla tych, którzy zechcieliby wypożyczyć strój. Na zajęciach przygotowywano również spódnice z papieru. Patronat medialny nad akcją objął szkocki oddział radia BBC.
 
Źródło: antyradio.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy