szlachetna paczka
fot. Adobe Stock

Szlachetna Paczka: jak zrobić, do kiedy, co powinna zawierać

Szlachetna Paczka to pomoc dla rodzin, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Każdy może ją dać - także ty ze swoim dzieckiem. Zobacz, jakie to proste.
Agnieszka Majchrzak
szlachetna paczka
fot. Adobe Stock
Szlachetna paczka od 18 lat jest jedną z piękniejszych akcji jednoczących Polaków w przedświątecznej pomocy dla rodzin i ludzi w podeszłym wieku. To wsparcie liczone w kilkudziesięciu milionach złotych. Jej wielki finał odbędzie się w tym roku w przedświąteczny weekend 7-8 grudnia. 6 tysięcy rodzin już wie, że otrzyma pomoc, blisko 1200 nadal czeka na wsparcie. Nie bądź obojętnym - także ty ze swoim dzieckiem możecie włączyć się do akcji. Liczy się każdy gest. Wybierz rodzinę i pomóż, bo warto. To także piękny sposób na pokazanie dziecku, czym jest wrażliwość na drugiego człowieka w potrzebie.

Spis treści:

Co to jest Szlachetna Paczka

To ogólnopolski projekt organizowany od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna, polegający na pomocy materialnej rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn niezależnych od siebie.

Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj wsparcia, który ma nie być jednorazową akcją ale realnie wesprzeć rodziny, tak aby były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i radzić sobie w życiu.
Szlachetna Paczka to często ogromne prezenty, w postaci np. lodówki, kuchenki, wyposażenia łazienki. Żeby skompletować pomoc dla rodziny, trzeba podjąć spory wysiłek. Nierzadko, aby stworzyć jedną paczkę, potrzeba do
tego nawet 30 osób.
Redakcja poleca: „Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka
Czy polscy rządzący otworzą swoje serca na pomoc dzieciom z Syrii? Dlaczego Polska Akcja Humanitarna uważa, że adopcja dzieci z Alleppo to nienajlepszy pomysł? Jaki głos w tej sprawie zabrali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci?

Jak zrobić Szlachetną Paczkę

To bardzo proste - od 16 listopada 2019 roku otwarta jest baza rodzin z opisami ich trudnej sytuacji życiowej. Od tego dnia możesz wybrać, komu chcesz pomóc i zabrać się za przygotowywanie paczki.

Zrobisz to w kilku krokach:
 • wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny,
 • wybierz okolicę, w której chcesz pomagać,
 • zapoznaj się z opisami rodzin na stronie i wybierz tę, której chcesz udzielić wsparcia,
 • upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie 3 podstawowe potrzeby,
 • do przygotowania paczki możesz zaprosić znajomych, rodzinę lub współpracowników – razem będzie łatwiej przygotować pełną pomoc,
 • bądź w kontakcie z wolontariuszem, który jest opiekunem wybranej przez ciebie rodziny – odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości oraz skontaktuje się z tobą po wyborze rodziny,
 • w czasie finału – 7–8 grudnia 2019 roku dostarcz paczkę do wybranego przez siebie wcześniej magazynu i przekaż ją wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.
Masz czas do 6 grudnia 2019 roku, aby wybrać rodzinę, której będziesz chcieć pomóc.

Co powinno znaleźć się w paczce

Koniecznie w paczce muszą się znaleźć przedmioty, które rodzina określiła jako najważniejsze potrzeby – najczęściej są trzy, może być mniej, ale nigdy więcej. Jeżeli masz taką możliwość, to zobacz, jakie są pozostałe potrzeby i zastanów się, czy możesz je zaspokoić.

Zdarza się, że rodzina ma nietypowe potrzeby jak np. wizyta u dentysty, aparat słuchowy lub okulary – wtedy ustal z wolontariuszem, czy i jak możesz je spełnić.
Paczka to wyjątkowy prezent. Jeżeli w twoim domu są w doskonałym stanie przedmioty, np. ubrania, meble, sprzęt RTV/AGD to możesz je przekazać rodzinie. Nie chodzi jednak o to, aby w ten sposób pozbywać się z domu zalegających rzeczy.

Kto może otrzymać Szlachetną Paczkę

Chodzi o ludzi, których dotknął los, ale chcących mimo tego walczyć o swoją przyszłość. Ideałem jest dotarcie do rodzin w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie.

Są to rodziny mające:
 • niepełnosprawne dzieci, wymagające kosztownego leczenia i rehabilitacji oraz konieczności stałej opieki rodziców, która ogranicza możliwość podjęcia przez nich pracy,
 • trójkę i więcej dzieci,
 • osoby w podeszłym wieku, samotne,
 • dotknięte nieszczęściem – powodzią, pożarem, wypadkiem, śmiercią jednego z członków rodziny.

W Polsce ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. W tej grupie jest ponad 500 tys. dzieci. W co czwartej rodzinie otrzymującej pomoc fundacji średni dochód na osobę to mniej niż 8 złotych dziennie.

Kiedy odbywa się Szlachetna Paczka

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „Weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. W 2019 roku będzie miał miejsce 7–8 grudnia.

Inicjatywa nie ogranicza się tylko do przedświątecznej akcji. Szlachetna Paczka to całoroczny projekt, do którego można przyłączyć się w dowolnym czasie i udzielić wsparcia, wpłacając pieniądze na specjalne konto.

Jak działa Szlachetna Paczka

Akcja opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce, koordynowanej z centrali w Krakowie. Wolontariusze szukają rodzin w trudnej sytuacji i pracują z nimi. Dzięki temu wiadomo, czego im potrzeba, i na tej podstawie darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.

Pomoc opiera się na kilku etapach i jest organizowana w cyklu rocznym, od czerwca do czerwca:
 • 1.etap – rekrutacja wolontariuszy,
 • 2.etap – szukanie ludzi potrzebujących pomocy i tworzenie baz danych rodzin dla darczyńców,
 • 3.etap – weryfikowanie zgłoszonych przez rodziny wniosków o pomoc,
 • 4.etap – otwarcie w połowie listopada bazy rodzin, dzięki której darczyńcy mogą wybierać, komu będą chcieli pomóc,
 • 5. etap – na początku grudnia darczyńcy zawożą paczki do zorganizowanego przez wolontariuszy magazynu, którzy
następnie rozwożą paczki do rodzin.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy