plemniki
fot. Fotolia

Szok! Bezpłodni mężczyźni będą mogli mieć dzieci

To naprawdę rewolucja w leczeniu męskiej bezpłodności. Udało się to francuskim naukowcom.
Małgorzata Malinowska
plemniki
fot. Fotolia
To może być milowy krok w leczeniu męskiej niepłodności. Francuscy naukowcy z prywatnego laboratorium Kallistem w Lyonie, wyhodowali po raz pierwszy na świecie z męskich komórek plemniki. Pobrane do badania komórki, to komórki odpowiedzialne za produkcję plemników u mężczyzn. W badaniach wykorzystano metodę in vitro.

Rewolucja w leczeniu męskiej niepłodności

Do tej pory naukowcom z całego świata udawało się wytworzyć plemniki u kilku gatunków ryb, a także u mysz. Jednak dokonanie francuskich badaczy w wyhodowaniu plemników z komórek mężczyzny to naprawdę rewolucyjne odkrycie.
- Nasz zespół jako pierwszy na świecie, opracował technologię potrzebną do uzyskania w pełni uformowanych plemników, które następnie mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro - oświadczyła Isabelle Cuoc, dyrektor laboratorium Kallistem.

Polecamy: Dlaczego faceci typu macho mogą mieć problem z płodnością?

Naukowcy posłużyli się w badaniach męską tkanką rozrodczą, która następnie w probówkach przekształcili w dojrzałe plemniki.
Nowa metoda ma zostać opatentowana 23 czerwca 2015 roku pod nazwą Artistem, i do tego czasu firma odmówiła upowszechniania wyników badań. Po otrzymaniu patentu klinika chce rozpocząć badania z udziałem ludzi w ciągu dwóch lat.
Dyrektor laboratorium przewiduje, że w przyszłości jej klinika będzie leczyła ok. 50 tys. mężczyzn rocznie, wartość przychodów jest oceniana na ok., 1,7 mld funtów w skali roku.

Polecamy: Co drugi facet ma problem, żeby zostać ojcem

Umiejętność wyhodowania ludzkich plemników, to na pewno nadzieja dla wielu par starających się o dziecko, zwłaszcza, gdy organizm mężczyzny z powodu uwarunkowań genetycznych nie wytwarza plemników, chociaż posiada komórki zdolne do ich produkcji.

Zobacz także: 7 najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy