żywa lalka barbie
fot. Instagram

Szokujący wygląd nastolatki: upodobniła się do lalki Barbie! Te lalki szkodzą?

Tala Kotova jest 19-nastolatką, która w dzieciństwie zapragnęła wyglądać jak lalka Barbie. Rosjanka przeszła wiele zabiegów medycyny estetycznej, aby kompletnie zmienić swój wygląd i przypominać popularną zabawkę.
Katarzyna Gałązkiewicz
żywa lalka barbie
fot. Instagram
Tala Kotova pochodzi z Jekaterynburga w Rosji. Ma dopiero 19 lat, ale już przeszła wiele zabiegów medycyny estetycznej. Wszystko po to, aby upodobnić się do lalki Barbie. Dziewczyna przyznała, że marzyła o tym już od najmłodszych lat. Koncentracja na zmianie wyglądu przyczyniła się także do porzucenia szkoły. Jak mówi sama zainteresowana: to dopiero początek jej metamorfozy.

Żywa lalka Barbie z Rosji

Rosjanka wyznała, że na pomysł, aby zamienić się w żywą lalkę Barbie, wpadła, kiedy miała kilka lat i chodziła do przedszkola. To wtedy zaczęła się malować i zakładać buty na wysokich obcasach. Jej rodzicom wcale to nie przeszkadzało, co więcej – to właśnie oni finansują nastolatce wszelkie zabiegi, których celem jest upodobnienie jej do żywej lalki Barbie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

придумаю потом ок

Post udostępniony przez 𝓑𝓪𝓻𝓫𝓲𝓮💋💄 𝔖𝔭𝔢𝔠𝔦𝔞𝔩𝔈𝔡𝔦𝔱𝔦𝔬𝔫 (@kuklatala)

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Czym zajmuje się na co dzień Kotova?

Z informacji zagranicznych mediów wynika, że Tala Kotova rzuciła szkołę. Jak sama twierdzi, w tym momencie co innego jest dla niej priorytetem, ale planuje kontynuować naukę w najbliższej przyszłości.

„Wszystko jest porządku. I tak zdam te wszystkie egzaminy któregoś dnia. Teraz po prostu koncentruję się na samorozwoju” – twierdzi nastolatka.

Tala Kotova podkreśla, że ma za sobą tylko jedną poważną operacją chirurgiczną – jej piersi oraz pupa są w 100 procentach naturalne. 
„Wiele dziewczyn chce być takimi, jak ja, a widzą zaledwie 10 procent mojego życia. Kupuję tylko najlepsze produkty do makijażu. Co dwa dni chodzę na solarium i na siłownię. Uwielbiam relaksować się na wysokim poziomie, jeść posiłki, podróżować i organizować imprezy w stylu Barbie” – opowiada o swoim życiu Kotova.

Wpływ lalek Barbie na dziewczynki

Naukowcy z Oregon State University przeprowadzili doświadczenie, które miało sprawdzić wpływ lalek Barbie na dzieci. Z badań wynika, że dziewczynki, które bawią się lalkami Barbie, mogą widzieć mniej możliwości rozwoju zawodowego w życiu dorosłym niż chłopcy. Autorki badania Aurora Sherman z Oregon State University i Eileen Zurbriggen z University of California, twierdzą: „Zabawy z użyciem lalek Barbie mają wpływ preferencje zawodowe dziewczynek. Wpływają na poczucie własnej wartości. W pewnym sensie zabawa lalką tworzy im limit możliwości. Chociaż nie jest to ogromny wpływ, jest on jednak mierzalny i jak pokazują statystyki, przynosi znaczący efekt” – wyjaśniła badaczka.

Zabawa lalkami Barbie może wpływać nie tylko na preferencje zawodowe dziewczynek, lecz także utrwala zgubne stereotypy płciowe. Okazało się bowiem, że dziewczynki, które bawiły się tą najbardziej znaną lalką świata, widzą dla siebie mniej możliwości rozwoju niż ich rówieśnicy płci przeciwnej i uważają, że  w przyszłości nie mogą wykonywać tych samych zawodów co chłopcy. Takich ograniczeń nie dostrzegają natomiast dziewczynki bawiące się lalkami mającymi mniej wyeksponowane cechy płciowe. Dla fanek Barbie istotne stają się zatem nie zainteresowania i umiejętności, lecz wygląd. 

O ambicjach nie decydują lalki

Choć badania koncentrują się na negatywnym wpływie lalek Barbie na dziewczynki, nie należy traktować tego jak regułę. Nie każda dziewczynka, która bawi się lalkami, chce tak samo wyglądać i nie każda traci przez to ambicje zawodowe. To, na kogo wyrośnie dana osoba i jakimi wartościami będzie kierowała się w życiu, zależy w dużej mierze od jej rodziców i otoczenia, w jakim dorastała, a nie tego, jakimi lalkami bawiła się w dzieciństwie. Nie ma nic złego w tym, że dziewczynka chce być ładna i zadbana, tak długo, jak nie stanie się to jedynym celem jej życia i nie przerodzi w obsesję.

Źródło: huffingtonpost.com, Instagram

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy