szopka z papieru
fot. Adobe Stock

Szopka z papieru – trzy wersje szopki DIY do zrobienia z dzieckiem

Szopka z papieru może stanąć pod choinką, na kominku lub półce w pokoju, gdzie będziecie siadać do Wigilii. Można ją zrobić w bardzo prosty sposób lub włożyć nieco pracy i wyczarować szopkę trójwymiarową.
Ewa Janczak-Cwil
szopka z papieru
fot. Adobe Stock
Szopka z papieru może być płaska – ot, po prostu obrazek żłóbka wydrukowany i wzmocniony kartonikiem. Taka najprostsza wersja będzie idealna dla najmłodszych dzieci, które będą mogły ją pokolorować. Wycinanie figurek i robienie z nich kompozycji to już wyższa szkoła jazdy, choć i w takim przypadku można zdecydować się na najprostsze rozwiązanie. Mamy dla was trzy propozycje szopki z papieru wraz z instrukcjami, jak je zrobić.

Spis treści:

Najprostsza szopka z papieru

Kliknij obrazek, wydrukuj go z okna, które się otworzy. Naklej obrazek szopki na brystol tak, aby jeszcze sporo go zostało pod szopką. Gdy klejenie wyschnie, białe przestrzenie w obrębie obrazka można wypełnić kolorami – jest to też przy okazji prosta szopka-kolorowanka dla najmłodszych. Dziecko może użyć kredek, flamastrów lub farb:

szopka z papieru prosta
Gdy obrazek wyschnie, brystol trzeba zagiąć, aby powstała podstawka, na której uda się ustawić szopkę. Jeśli część z obrazkiem mocno się kiwa, wystarczy od tyłu połączyć plecy obrazka z podstawką za pomocą paska kartonu i kleju. Gotowe!
Redakcja poleca: Spacer po mieście - karuzela na Bielanach
Zobacz jak wiele atrakcji czeka twoje dziecko na spacerze w okolicach lasu Bielańskiego. Karuzela z pewnością je zachwyci.

Szopka z papieru – szablon postaci

Kliknij obrazek i wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton.

szopka z papieru szablon

Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki i żłóbek. Zrób nacięcia we wskazanych miejscach (żłóbek, Maryja – nr 1 i 2). Wzdłuż przerywanych linii należy zagiąć żłóbek, podstawki Dzieciątka zginać nie trzeba. Sklej wskazane fragmenty postaci Józefa i Maryi – dzięki temu będzie można je postawić. Dzieciątko można umieścić albo w żłóbku, albo w ramionach Maryi, wsuwając wystający pod Dzieciątkiem element w nacięcie. Gwiazdę można umieścić na patyczku wbitym w plastelinową podstawkę (przyda się klej na gorąco!). Gotowe!

Przy okazji polecamy inne stojące figurki: Jak zrobić stojącego aniołka z papieru

Figurki do szopki z papieru

Kliknij obrazek. Wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton. Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki, każdej pozostawiając od dołu prostokąt, który będzie podstawką. Figurki warto pokolorować.

szopka z papieru figurki

Zagnij prostokąty pozostawione pod każdym elementem szopki, aby powstały podstawki. Gwiazdę można umocować na patyczku wetkniętym w podstawkę z plasteliny. Jeżeli figurki nie stoją stabilnie, wystarczy od tyłu połączyć ich plecy z podstawkami za pomocą paska papieru i kleju. Na koniec pozostaje ustawienie figurek tak, aby zaaranżować scenkę. Szopka z papieru gotowa.

Bonus: postaci trzech królów do szopki z papieru

Jeżeli chcecie wzbogacić którąś z szopek o postacie trzech królów, proszę bardzo – szablony ich postaci znajdziecie na tym obrazku:
szopka z papieru trzej królowie
Instrukcję jak sprawić, aby stanęli, znajdziesz w opisie wykonania ostatniej szopki (trzeba królów wyciąć, pozostawiając im od dołu prostokąt papieru na podstawkę). To nic, że ich postacie są duże i w nieco innym stylu niż poprzednie szopki z papieru! Dziecku nie zrobi to wielkiej różnicy, a jeśli jednak nie zdecyduje się ich postawić przy szopce, można z nich zrobić dekorację na półce w dziecięcym pokoju.

Wszystkie obrazki pochodzą z Adobe Stock

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy