karmienie piersią a korzystanie z telefonu
fot. Adobe Stock

Szpital apeluje: patrz na dziecko, nie w telefon!

Brytyjski szpital zmieścił na porodówce plakat, na którym apeluje, aby karmiące mamy patrzyły na swoje dziecko, a nie w ekran smartfona.
Ewa Janczak-Cwil
karmienie piersią a korzystanie z telefonu
fot. Adobe Stock
Pewien tatuś zamieścił na Twitterze post ze zdjęciem plakatu, jaki zawisł na oddziale dziecięcym jednego z brytyjskich szpitali, pisząc, że ten plakat wywołał jego smutek. Post spotkał się z szerokim odzewem – jedni krytykowali go jako wpędzający matki (i karmiących butelką tatusiów) w poczucie winy, inni tłumaczyli, że telefon to okno na świat dla przebywających w szpitalu matek z dziećmi.

Telefon czy dziecko – głos rozsądku

Specjaliści także zabrali głos w tej dyskusji. Jeden z doradców laktacyjnych zabrał głos i napisał, że niektórzy są autentycznie uzależnieni od korzystania ze smartfonów i sięgają po nie dosłownie w każdej chwili, nie zawsze odpowiedniej. Takim momentem jest karmienie dziecka. Na ten moment dobrze jest odłożyć urządzenie i być z dzieckiem całym sobą. Telefon poczeka.

Zobacz: 5 foteli wygodnych do karmienia piersią
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Dlaczego warto podczas karmienia odłożyć telefon

To ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych niemowląt. Świadome przytulanie, obserwowanie i wsłuchiwanie się w odgłosy wydawane przez maleństwo to ważny etap. W tym czasie rodzice uczą się zachowań dziecka, uczą się rozpoznawać jego emocje i nastrój, dzięki czemu później będą łatwiej odczytywać sygnały wysyłane przez niemowlę. Gapienie się w tym czasie w telefon zakłóca ten proces.

Zobacz także: Poduszka-rogal do karmienia piersią

Świadome przebywanie z malutkim dzieckiem, odpowiadanie czy reagowanie na jego ruchy i zachowanie, na wydawane dźwięki, nawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego jest też cenne dla samego malucha – pomaga mu lepiej się rozwijać.

Kiedyś dzieci stawały się na pewien czas całym światem swoich rodziców. Teraz całym światem są dla niektórych rodziców telefony...

A ty, co myślisz na ten temat? Uważasz, że pracownicy szpitala przesadzili, wieszając taki plakat? Myślisz, że rodzice przebywający z dziećmi w szpitalu mają prawo w każdej chwili oderwać się od szpitalnej rzeczywistości, sięgając po smartfon?

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy