Najlepszy szpital do porodu – wiemy, jak go wybrać

Przed tobą jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu - narodziny dziecka. Musisz zdecydować, gdzie to się stanie. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać szpital do porodu.

Wyboru szpitala do porodu nie warto zosrtawiać na ostatnią chwilę. Musisz mieć trochę czasu, by odwiedzić kilka placówek, porozmawiać z kilkoma położnymi. Wybierasz przecież miejsce, w którym powitasz swoje maleństwo. Powinnaś się tam czuć na tyle bezpiecznie i komfortowo, by skupić się tylko na rodzeniu. A potem spędzić kilka dni otoczona życzliwymi, pomocnymi osobami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?

1. Gdzie  znajduje się szpital? 
Blisko czy daleko? Szpital szpitalowi nierówny – to wiesz, ale co zrobić, jeśli w mieście jest tylko jedna porodówka? Może w sąsiedniej miejscowości jest placówka, o której rodzące mamy opowiadają z entuzjazmem? Warto nadłożyć nawet kilkanaście kilometrów, by dziecko przyszło na świat w przyjaznym miejscu, wśród życzliwych ludzi.
Nasza rada: Jeżeli szpital ma w nazwie słowo „kliniczny”, oznacza to, że jest placówką dydaktyczną. Musisz się liczyć z tym, że przy porodzie będzie student medycyny lub przyszła położna. Możesz oczywiście się na to nie zgodzić (powiedz o tym już w izbie przyjęć). Możesz też zaznaczyć, że zgadzasz się tylko na obecność jednego ucznia. Bywa dobrą (i pomocną) duszą.

2. Z kim zamierzesz urodzić? 
To ważne, byś miała w szpitalu swojego rzecznika i nie była sama wśród obcych ludzi. To, z kim zgłosisz się do porodu, ma wpływ na twoje samopoczucie i przekłada się na tempo porodu, efektywność skurczów, a nawet stopień odczuwania bólu. Dowiedz się, czy szpital respektuje twoje prawo do narodzin w towarzystwie bliskiej ci osoby. 
Nasza rada: W niektórych szpitalach istnieje tzw. usługa akuszerska. Oznacza to, że możesz umówić się z wybraną położną, by to właśnie ona przez cały czas była przy tobie podczas porodu (nie będzie opiekowała się innymi kobietami). Poród z położną ma swoje zalety. Poznasz ją, zanim zacznie się poród, więc będziesz miała okazję porozmawiać o tym, jak sobie wyobrażasz poród, czego się najbardziej boisz, i dowiesz się, jak ona się na to zapatruje. Niestety, jest i poważna wada – za tę usługę będziesz musiała zapłacić. 

3. W jakiej sali chcesz rodzić? 
Możesz urodzić we wspólnej sali lub w wynajętym pokoiku do porodu. W sali ogólnej nie będziesz sama. Zwykle rodzi tam jednocześnie kilka kobiet, a łóżka są od siebie oddzielone tylko parawanami. Ponieważ poród jest bardzo intymnym wydarzeniem, w takim miejscu możesz się czuć skrępowana. Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście osobne pomieszczenie, tzw. pokój rodzinny. Tam na pewno będziesz się czuła swobodniej, trochę jak w domu (są tam zazwyczaj kolorowe ściany, można przygasić górne światło, nie ma typowych łóżek porodowych). Obok ciebie będzie tylko mąż lub inna bliska osoba (na sali ogólnej inne rodzące muszą na to wyrazić zgodę). Za ten luksus trzeba zapłacić.
Nasza rada. Koniecznie sprawdź warunki na sali porodowej: czy są piłki, wanna, drabinki, worek sako, gdzie jest toaleta (czynna!) i prysznic. Upewnij się także, że nie będziesz musiała przechodzić do innej sali na czas II okresu porodu. I jeszcze jedno – zapytaj, ile osób będzie wtedy obecnych przy tobie – czy prowadzącą poród jest położna, czy kontrolę przejmuje lekarz. To pierwsze rozwiązanie jest dla ciebie lepsze, bo masz stałą opiekę i większą szansę na to, by urodzić bez nacięcia krocza.


Sprawdź, o co powinnaś zapytać podczas wizyty w szpitalu?4. W jaki sposób zamierzasz rodzić? 
Zanim wybierzesz się na rekonesans do szpitala, zastanów się, czy chcesz być aktywna w trakcie porodu: chodzić, wybierać pozycje, w których poród boli mniej, korzystać z wanny lub masażu. Jeśli chciałabyś rodzić naturalnie, sprawdź, czy tak samo jak ty rozumieją to pojęcie lekarze i położne, pracujący w szpitalu, który bierzesz pod uwagę. Nie wszystkie szpitale przestrzegają standardów związanych z opieką okołoporodową
Nasza rada. Powinnaś precyzyjnie określić, na jakie środki się zgadzasz, w jakiej sytuacji można ci je podać. Jeszcze przed porodem przedyskutuj to z położną lub lekarzem. Jeżeli nie uda wam się w tej kwestii porozumieć, nie ulegaj, tylko nadal szukaj szpitala, który spełni twoje oczekiwania.

5. Jak chcesz spędzić czas po porodzie? 
Zastanów się, na czym ci najbardziej zależy: czy chciałabyś, by stale był przy tobie mąż lub inna bliska osoba (zwykle jest to możliwe tylko w indywidualnych salach poporodowych, które są dodatkowo płatne), czy w szpitalu jest nowoczesny oddział patologii noworodka, jak mają wyglądać pierwsze chwile z dzieckiem. Zmęczone porodem dziecko powinno odpocząć, leżąc na twoim brzuchu. Ta poporodowa bliskość nieprzerywana szpitalnymi procedurami sprzyja karmieniu piersią i wzmacnia więź. Jeśli nowo narodzone maleństwo nie jest zabierane na badania do innego pokoju, to duży plus dla szpitala.
Nasza rada. Upewnij się, czy w szpitalu jest poradnia laktacyjna, jeśli jest – sprawdź, jak często dyżurują konsultanci laktacyjni. Jeśli przyjmują tylko dwa razy w tygodniu, istnieje spore ryzyko, że się z nimi nie spotkasz... Zapytaj również koniecznie, ile dni po urodzeniu dziecka będziesz musiała spędzić w szpitalu. Wówczas nic cię nieprzyjemnie nie zaskoczy.


Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

O co musisz spytać, wybierając szpital do porodu?

Zadzwoń do szpitala (i umów się na spotkanie z położną w dogodnym dla niej terminie - będzie mieć dla ciebie więcej czasu). Może (np. wieczorem, gdy zazwyczaj jest mniej porodów, będzie mogła pokazać ci szpital, salę porodową (to ważne – w takim „oswojonym” miejscu poczujesz się o wiele pewniej, gdy zacznie się akcja porodowa). Aby o niczym nie zapomnieć, wydrukuj i zabierz ze sobą naszą listę pytań.

1. Czy możesz obejrzeć sale porodowe?
2. Czy w szpitalu zrezygnowano z lewatywy i golenia krocza?
3. Czy twój poród będzie prowadziła położna?
4. Czy w szpitalu stosuje się niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu ( kąpiel, masaż, muzykoterapia)?
5. Czy środki przyspieszające poród podaje się tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach?
6. Czy będziesz pod opieką tej samej położnej, nawet jeśli w trakcie porodu wypadnie zmiana dyżurów?
7. Czy personel pozwoli ci chodzić i wybierać pozycje, w których poród boli mniej?
8. Czy będzie ci wolno jeść i pić?
9. Czy możesz sama wybrać pozycję w czasie parcia?
10. Czy część ważnych badań noworodka personel przeprowadzi, nie zabierając dziecka z twojego brzucha?
11. Czy narodzone maleństwo będzie stale z mamą?
12. Czy mąż może cię odwiedzać bez ograniczeń (określone dni, godziny)?
13. Czy możesz nie zgodzić się na obecność studentów na sali porodowej?
14. Czy w szpitalu jest poradnia laktacyjna?

Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym lepiej to świadczy o szpitalu. Gdy dokonasz wyboru, zajmij się przygotowaniem wyprawki do szpitala dla siebie i dziecka, którą zabierzesz ze sobą, gdy poczujesz pierwsze skurcze. 


Konsultacja: Joanna Pietrusiewicz, instruktorka szkoły rodzenia, pracuje w Fundacji "Rodzić po ludzku".


td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy