Szpital Świętej Rodziny na Madalińskiego
fot. Materiały prasowe/ Szpital Świętej Rodziny

Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już musieli płacić!

Jeden z najlepszych szpitali w Warszawie od 1 czerwca zniósł opłaty dla rodziców za przebywanie z dzieckiem na Oddziale Pediatrii oraz Pododdziale Patologii Noworodka. Rodzice zapłacą tylko za ewentualne wyżywienie.
Katarzyna Pinkosz
Szpital Świętej Rodziny na Madalińskiego
fot. Materiały prasowe/ Szpital Świętej Rodziny
W niektórych szpitalach rodzice, którzy chcą przebywać przez 24 godziny na sali z chorym dzieckiem, muszą za to zapłacić. Szpitale każą sobie płacić np. za wypożyczenie materaca, korzystanie z prądu, toalety. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że opłaty za pobyt rodziców w szpitalu z dzieckiem są nieprawne i nie powinny być pobierane, jednak mimo to szpitale nadal je pobierają. Cieszy informacja, że kolejny szpital je znosi.

Komfort na Madalińskiego

Od 1 czerwca opłaty za pobyt rodziców i opiekunów wraz z chorym dzieckiem zniósł Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie (szpitalmadalinskiego.pl) – za pobyt rodziców i opiekunów dzieciach przebywających w szpitalu na Oddziale Pediatrii oraz Pododdziale Patologii Noworodka. To cieszy, zwłaszcza że warunki, w jakich przebywają rodzice z dzieckiem, są bardzo dobre.
– Szpital oferuje swoim małym Pacjentom oraz ich opiekunom dobre i komfortowe warunki pobytu podczas hospitalizacji, w dwuosobowych pokojach, z infrastrukturą noclegową dla osób dorosłych. Znamy wartość opieki rodzica, wiemy, jak ważna jest bliskość mamy czy taty w procesie zdrowienia dziecka, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa dla małego pacjenta, dlatego zdecydowaliśmy się na zniesienie opłat, pobieranych w ramach rekompensacji kosztów pobytu opiekunów. Dzieci przebywają na Oddziale Pediatrii oraz Oddziale Patologii Noworodka od kilku dni do kilku tygodni, dla rodziców są to zawsze znaczące kwoty, które teraz będą mogli przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pociech – powiedział Dariusz Malczyk,  zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
 

Na Oddziale Pediatrii rodzic może cały czas być z dzieckiem – w dobrych warunkach. Wypoczęty rodzic lepiej zajmie się dzieckiem, które dzięki temu szybciej zdrowieje.

Na Oddziale Pediatrii są 22 miejsca dla dzieci i niemowląt w 12 salach. Dodatkowo jest też aneks kuchenny dla rodziców. Są tu leczone dzieci z chorobami układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, alergicznymi. To też jeden z niewielu szpitali, który leczy dzieci ginekologicznie.
Na Pododdziale Patologii Noworodka leczone są noworodki, które wymagają leczenia oraz hospitalizacji z powodu m.in: żółtaczki, zaburzeń odżywiania, zaburzeń przyrostu masy ciała, zakażeń dróg moczowych, infekcji dróg oddechowych, zakażeń skóry, powikłań wcześniactwa. Mamom są zapewnione konsultacje laktacyjne oraz położniczo-ginekologiczne. Jest tu 13 miejsc dla niemowląt w siedmiu jedno- oraz dwuosobowych salach. Dla rodziców i opiekunów są rozkładane fotele oraz kanapy.
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.

Czy w szpitalach rodzice powinni płacić?

Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego opłaty pobierane od rodziców w szpitalu są nieprawne, bo rodzic ma obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem przez 24 godziny na dobę. – Jeśli szpitale wymuszają na rodzicach opłaty, to działają niezgodnie z prawem – mówił minister Łukasz Szumowski.
Czekamy na kolejne szpitale, które zniosą pobieranie opłat od rodziców.
Zobacz też: Dziecięce szpitale powinny przypominać... place zabaw!

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy