Dogoterpia w szpitalu w Piekarach Śląskich
fot. AdobeStock

To pierwszy polski szpital prowadzący dogoterapię dla dzieci

Mali pacjenci z Piekarskiego Centrum Medycznego mogą korzystać z pomocy psów-terapeutów. Dlaczego obecność czworonogów w placówce jest tak ważna?
Milena Oszczepalińska
Dogoterpia w szpitalu w Piekarach Śląskich
fot. AdobeStock
Piekarskie Centrum Medyczne to pierwszy i jak na razie jedyny szpital w Polsce, gdzie prowadzi się zajęcia dogoterapii dla dzieci. Obecnie w śląskiej placówce „pracują” trzy psy – pudel królewski Lilo, border colliei Gladys i chart angielski Uno. W jaki sposób taka terapia może pomagać chorym dzieciom?

Co daje dogoterapia?

Zajęcia z udziałem psa to dla dziecka dodatkowy sposób na wspomaganie rozwoju. Prowadzone są równolegle z rehabilitacją i podnoszą jej efekty. Zwierzę jest motywatorem dla dziecka, skłaniającym go do ćwiczeń i aktywności. Poza tym obecność czworonoga uczy dziecko pozytywnego nastawienia do zwierząt.
Zobacz też: Pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.

Jak wygląda terapia dziecka z udziałem psa?

Zwykle zajęcia są tak prowadzone, że przypominają raczej zabawę niż żmudną pracę rehabilitacyjną. „Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej . I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka” – zdradza Anna Mikołajczyk, fizjoterapeuta prowadząca zajęcia z dogoterapii w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej działającym w Piekarskim Centrum Medycznym.

Najpierw trzeba było zdobyć certyfikat

W dogoterapii może brać udział każdy pies, bez względu na rasę czy rodowód, jednak musi on mieć predyspozycje do pracy z dziećmi i najpierw przejść odpowiednie szkolenie. Po zaliczeniu różnych testów dobywa się egzamin. Aby uzyskać tytuł psa terapeuty, zwierzę musi zdać go pozytywnie i uzyskać certyfikat Polskiego Instytutu Dogoterapii. Czworonogi zawsze pracują ze swoimi opiekunami – wykwalifikowanymi terapeutami.
Zobacz też: Na czym polega hipoterapia dla dzieci?

Wszystkie psy z piekarskiego szpitala są odpowiednio wyszkolone i przygotowane do pracy z dziećmi. Anna Mikołajczyk zaznacza, że „szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić procedury pozwalające, by pies mógł wejść na teren szpitala i uczestniczyć w rehabilitacji”. Zajęcia cieszą się dużą popularnością, choć niestety nie są refundowane przez NFZ.

Źródło: rynekzdrowia.pl [content:0_27057,0_26858,0_25608,8_1627:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy