Stanowisko szpitala w sprawie zmarłej pacjentki
fot. Adobe Stock, Instagram/strajk_kobiet

Szpital wydał oficjalne oświadczenie w sprawie śmierci ciężarnej kobiety

Szpital w Pszczynie zajął oficjalne stanowisko w sprawie tragicznej śmierci ciężarnej kobiety. W oświadczeniu możemy przeczytać między innymi, że „wszys­tkie decyzje lekarskie zostały pod­jęte z uwzględ­nie­niem obow­iązu­ją­cych w Polsce przepisów prawa i stan­dardów postępowania”.
Joanna  Biegaj
Stanowisko szpitala w sprawie zmarłej pacjentki
fot. Adobe Stock, Instagram/strajk_kobiet
Pojawiają się kolejne doniesienia na temat ciężarnej pacjentki, która zmarła w szpitalu w Pszczynie. Pierwsze informacje podała 29.10.2021r. radczyni prawna Jolanta Budzowska (pełnomocniczka rodziny zmarłej kobiety) za pomocą mediów społecznościowych.

Wynikało z nich, że „22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży”. W opublikowanym przez pełnomocnika rodziny komunikacie możemy przeczytać także, że „przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu”. Z zamieszczonych informacji dowiadujemy się również, że lekarze czekali z interwencją na śmierć płodu.

Teraz możemy poznać oficjalne stanowisko szpitala, w którym doszło do tragedii.

Oficjalne stanowisko szpitala, w którym zmarła trzydziestolatka

Szpital Powiatowy w Pszczynie opublikował na swojej stronie internetowej oficjalne oświadczenie na ten temat. Jego treść brzmi następująco: „Łączymy się w bólu z wszys­tkimi, których tak jak nas dotknęła śmierć naszej Pac­jen­tki. Szczegól­nie z Jej Bliskimi. Ciąża, poród i połóg od wieków postrze­gane są przez medyków jako jedne z najtrud­niejszych momen­tów życia kobiety. Postęp medy­cyny znacznie ograniczył ryzyka w tym zakre­sie, ale, niestety, cią­gle jeszcze ich nie wykluczył”.

W oświadczeniu pojawia się także wytłumaczenie postępowania lekarzy: „Jedyną przesłanką kieru­jącą postępowaniem lekarskim była troska o zdrowie i życie Pac­jen­tki oraz Płodu. Lekarze i położne zro­bili wszystko, co było w ich mocy, stoczyli trudną walkę o Pac­jen­tkę i jej Dziecko. Całość postępowa­nia medy­cznego podlega oce­nie proku­ra­torskiej i nie można w tej chwili fer­ować żad­nych wyroków. Bardzo liczymy na to, że rzetel­nie i ucz­ci­wie prowad­zone postępowanie proku­ra­torskie pozwoli wskazać przy­czyny śmierci Pac­jen­tki oraz jej Dziecka”.

„Osobną sprawą jest ocena stanu prawnego w zakre­sie dopuszczal­ności prz­ery­wa­nia ciąży. W tym miejscu należy jedynie pod­kreślić, że wszys­tkie decyzje lekarskie zostały pod­jęte z uwzględ­nie­niem obow­iązu­ją­cych w Polsce przepisów prawa oraz stan­dardów postępowania” – brzmi podsumowanie.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy małe dziecko może zrozumieć dlaczego już nie zobaczy kochanej babci?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy