porodówki w Polsce są zamykane
fot. Adobe Stock

Szpitale zamykają oddziały położnicze – 400 łóżek mniej dla rodzących

Dzieci rodzi się mniej, ale nie o tyle, by likwidować porodówki. Mimo to, w ostatnich dwóch latach zniknęły z mapy Polski 24 oddziały położnicze. Powód? Braki kadrowe.
Ewa Janczak-Cwil
porodówki w Polsce są zamykane
fot. Adobe Stock
Zapaść w służbie zdrowia dotyka też porodówki. Zawieszane jest działanie oddziałów położniczych na terenie całej Polski. W ostatnich tygodniach zamknięto porodówki w Czarnkowie (Wielkopolska), Zakopanem i Mrągowie. Widoków na poprawę sytuacji brak...

Przyczyny zamykania porodówek

Problemem są braki kadrowe. Coraz mniej młodych lekarzy chce zostać położnikami, a średnia wieku obecnie pracujących w tym zawodzie lekarzy to 60 lat. Z drugiej strony ginekolodzy i anestezjolodzy to grupa lekarzy, którzy najliczniej opuszczają nasz kraj. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej z Polski wyjechało 1500 przedstawicieli tych zawodów.
Obecnie 25 proc. placówek poszukuje do pracy pediatry, 20 proc. anestezjologa, a 10 proc. ginekologa.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Plany Ministerstwa Zdrowia względem porodówek

Do niedawna Ministerstwo chciało likwidować oddziały położnicze, w których rodzi się mniej niż 200 dzieci rocznie. Docelowo miały funkcjonować tylko te, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie. Działania te argumentowano coraz mniejszą liczbą rodzących się dzieci. Sytuacja jednak uległa zmianie: zamykane są porodówki nie według planu urzędników, ale z powodu braku fachowych rąk do pracy. Nikt nie wie, jak rozwiązać ten problem.

Lista ostatnio zamkniętych oddziałów

Sprawdź, czy szpital, w którym planowałaś rodzić, nadal działa. Poniżej podajemy informacje o szpitalach z oddziałami położniczymi i pediatrycznymi, które zmuszone były zawiesić działalność:
  • Barlinek (zachodniopomorskie) – zamknięty oddział dziecięcy na 3 miesiące,
  • Włocławek (kujawsko-pomorskie) – zamknięty oddział chirurgii dziecięcej,
  • Kostrzyn, Skwierzyna i Wschowa (lubuskie) – zamknięte do końca roku oddziały ginekologiczno-położnicze,
  • Kamień Pomorski (zachodniopomorskie): zawieszona działalność oddziału ginekologiczno-położniczego i oddziału neonatologicznego,
  • Cieszyn (śląskie) – zamknięty oddział chirurgii dziecięcej,
  • Głubczyce (opolskie) – zawieszona praca oddziału pediatrii,
  • Piotrków Trybunalski (łódzkie) – zamknięta porodówka i oddział noworodkowy w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka
  • Zakopane – zawieszone oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny.
Część z tych placówek może wznowić działalność, jednak terminy, kiedy do tego dojdzie, nie są znane. Dlatego zanim ruszysz na wybraną porodówkę lub z dzieckiem do szpitala, sprawdź z wyprzedzeniem, czy placówka funkcjonuje. 
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy