fot. Fotolia.pl

Sztuczki poprawiające metabolizm po świątecznym objedzeniu

Dyscyplina w walce o piękną sylwetkę bardzo się opłaca. Jednak czasami możemy pozwolić sobie na wysokokaloryczny posiłek. Nie obawiaj się, że zniweluje to efekty wcześniejszych starań. Wręcz przeciwnie: wspomoże metabolizm i zmobilizuje organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Jak to zrobić? Radzi Ewa Kłosowska mgr farmacji z Apteki Medicover
Aneta Grinberg
Konsultacja: mgr Ewa Kłosowska, farmaceuta Medicover we Wrocławiu
fot. Fotolia.pl

Metabolizm na dopingu

Przy długotrwałej diecie warto pamiętać o wprowadzeniu posiłku oszukanego tzw. ‘’cheat mealu’’.
- Jest to posiłek o dużej wartości kalorycznej (nawet do 1000 kcal), który spożywamy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Przyspiesza on na nowo nasz metabolizm spoczynkowy, który spada wraz ze spadkiem masy ciała - informuje  Ewa Kłosowska mgr farmacji z Apteki Medicover we Wrocławiu. -Pojedynczy „cheat meal” nie jest w stanie wpłynąć na poziom leptyny, czyli tzw. hormonu tkanki tłuszczowej, który odgrywa ogromną rolę w regulacji metabolizmu.
Następnego dnia musimy się liczyć jednak ze wzrostem masy ciała, lecz jest to tylko woda, która nagromadziła się przez zwiększoną ilość węglowodanów prostych w diecie.
Po dwóch, trzech dnia wszystko wraca do normy. Oprócz podniesienia metabolizmu taki posiłek wpływa również na poprawę naszego samopoczucia, oraz zmniejsza napięcie psychiczne, które towarzyszy często osobom na diecie. Metabolizm możemy również stymulować dodając do posiłków ostre przyprawy takie jak chili, pieprz czy imbir.
- Powodują one podniesienie termogenezy (produkcja ciepła) i ułatwiają utratę wagi. Jeśli nie jesteśmy wielbicielami pikantnych potraw możemy zaopatrzyć się w preparaty zawierające ekstrakty roślinne w kapsułkach - radzi farmaceuta.

Zobacz też: Schudnij tym razem skutecznie - jak to zrobić?
Redakcja poleca: Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i porodzie? - film
Po ciąży czujesz się świetnie, ale... unikasz lustra? Skóra na brzuchu i piersiach sporo przeszła. Kosmetolog Anna Salomon radzi, jak dbać o biust, by po ciąży (i w okresie karmienia piersią lub po odstawieniu dziecka od piersi) pomóc im powrócić do dobrej formy.

Flora bakteryjna, a otyłość

W aptece warto zaopatrzyć się w odpowiedniej, jakości probiotyki. Istnieje korelacja między stanem naszej flory bakteryjnej a otyłością. Przeprowadzono kilka badań,w których podawano odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakteryjne występujące u osób szczupłych osobom otyłym.
-Następował u nich większy spadek wagi niż u grupy przyjmującej placebo bądź inne szczepy bakterii - mówi  Ewa Kłosowska mgr farmacji z Apteki Medicover. - Wyjałowiony przez liczne kuracje antybiotykowe jak i nieodpowiednią dietę nasz mikrobiom często potrzebuje wsparcia z zewnątrz w odbudowaniu właściwych proporcji i populacji bakterii jelitowych.

Zobacz też: Opinie o kapsułkach wspomagających odchudzanie

Sztuczki odchudzania

Naszą dietę możemy wspomóc kilkoma dodatkowymi sztuczkami, które pozwolą nam zjeść każdej porcji mniej, co przekłada się na zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii.
- Pamiętajmy żeby wybierać jak najmniejsze talerze i dodatkowo kontrastujące z jedzeniem - radzi Ewa Kłosowska. - Nasz mózg odbiera taką potrawę, jako większą i wywołuje szybsze poczucie sytości. Zastosowanie tej zasady pozwala na zjedzenie nawet do 20% mniej. Pokrojenie potrawy przed zjedzeniem na mniejsze kawałki również wywołuje wrażenie obfitości na talerzu.

Polecamy: Czy należy liczyć kalorie podczas odchudzania?
mgr Ewa Kłosowska
Konsultacja: mgr Ewa Kłosowska, farmaceuta Medicover we Wrocławiu

farmaceuta Medicover we Wrocławiu

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy