9 zasad sztuki kochania w ciąży

Podczas ciąży miłość może być naprawdę wyjątkowa. Nie rezygnujcie z seksu, a przynajmniej z wzajemnej czułości. Bliskość i miłość możecie okazywać sobie na mnóstwo sposobów.
Katarzyna Imiołek
Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Oto ważne fakty na temat seksu w ciąży.

1. Nie zrobicie dziecku krzywdy.

Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut po stosunku.
Redakcja poleca: Jak zmienia się wrażliwość łechtaczki w ciąży? - film
Czy wiesz, że seks w ciąży może być znacznie przyjemniejszy? Zastanawiasz się dlaczego? Sprawdź, co jak to tłumaczy ginekolog.

2. Nie przestałaś być dla męża atrakcyjna.

Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga.

3. Masz prawo nie mieć ochoty na seks.

Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej.
Co na to można poradzić? Jak zwiększyć apetyt na seks? Jeżeli boli cię kręgosłup, poproś męża, żeby wymasował ci plecy. A może wypróbujecie jakąś nową pozycję? Jeśli mimo wszytko nie wróci ci ochota na seks, przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i zaproś męża na romantyczną randkę, na kolację przy świecach...

4. Wcześniejsze poronienia mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania seksu.

Najlepiej jest powstrzymać się od pełnego współżycia przez pewien czas. Jak go wyliczyć? Do terminu ciąży, w którym nastąpiło ostatnie poronienie, dodaj cztery tygodnie. I przez ten okres powstrzymaj się od stosunków. Potem, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie ma plamień, przedwczesnych skurczów ani innych niepokojących objawów – możecie cieszyć się seksem.

5. Gdy po stosunku pojawi się plamienie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Nawet drobne krwawienie z pochwy należy skonsultować z lekarzem. Trzeba sprawdzić, czy doszło tylko do niewielkiego otarcia śluzówki szyjki macicy podczas stosunku, czy też sprawa jest poważniejsza. Jeśli to jedynie otarcie, nie trzeba ograniczać kontaktów seksualnych. Ale lepiej wybierać pozycje, podczas których penetracja jest płytsza (im głębiej, tym śluzówka jest wrażliwsza na mechaniczne otarcia).

6. Przy przedwczesnym skróceniu szyjki macicy są ograniczenia w sferze seksu.

Co prawda to zależy od faktu, w jakim okresie ciąży doszło do rozpoznania tej nieprawidłowości i jak duże jest skrócenie. Jeśli konieczne było zabezpieczenie ujścia szyjki macicy szwem lub pessarem, unikaj penetracji pochwy. Gdy skrócenie jest nieznaczne i lekarz stwierdzi, że nie postępuje, można ostrożnie powrócić do pełnego współżycia.

7. W drugiej połowie ciąży seks może być równie satysfakcjonujący. 

Brzuszek jest już wtedy większy, więc pozycja klasyczna odpada. Wybór innej zależy od was, najważniejsze jest oczywiście to, żeby było wam wygodnie. Skorzystajcie z naszych podpowiedzi, jakie wybrać pozycje seksualne w ciąży. Seks w trzecim trymestrze podobno pozwala poczuć niezwykłe doznania!

8. W ostatnich miesiącach nie trzeba unikać seksu.

Z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne – aż do czasu odejścia wód płodowych. Jeżeli jednak bardzo boisz się przedwczesnego porodu (takie zagrożenie istnieje jedynie w ciąży wysokiego ryzyka, czyli gdy nosisz bliźniaki, cierpisz na niewydolność szyjki macicy lub kiedyś urodziłaś przed terminem), pamiętaj, że przyjemność erotyczną można czerpać nie tylko z pełnego zbliżenia, ale także z czułych pieszczot.

9. Stosunek po terminie porodu może troszkę przyspieszyć narodziny dziecka.

Nie ma na to niezbitych dowodów, ale warto próbować. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się oksytocyna, hormon wywołujący skurcze macicy. W spermie znajdują się prostaglandyny, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one, dopiero gdy na poród będzie już czas! Na taką ich ilość, jaka jest w męskim nasieniu, szyjka macicy staje się wrażliwa po 38. tygodniu ciąży.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy