GRY
 
 

Szukam pracy! Rady dla mam

Postanowiłaś wrócić do pracy po urlopie wychowawczym? To bardzo dobra decyzja! Ale jak ją zrealizować? Podpowiemy ci, jak znaleźć zatrudnienie.

mama szuka pracy
fot. Fotolia
Właśnie podjęłaś decyzję o powrocie do pracy, ale zastanawiasz się, jak podejść do sprawy. Podpowiemy ci, o czym powinnaś wiedzieć, by osiągnąć wymarzony cel. Młodym mamom niełatwo jest zdobyć posadę. Choć mitem jest, że nie są w pełni oddane obowiązkom i biorą zwolnienia na dziecko. Gorsza pozycja startowa nie oznacza, że nie jesteś w stanie zdobyć pracy. Po prostu musisz bardziej się postarać.

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

...choć ich treść często myli. Nie zrażaj się formułką „dyspozycyjność”, gdy nie ma informacji „praca zmianowa” czy „częste wyjazdy”. Wielu pracodawców umieszcza ją odruchowo, podobnie jak wymóg znajomości języka obcego. Jeśli praca rzeczywiście tego wymaga, zwykle jest też: „biegła znajomość”. Wtedy doskonała znajomość angielskiego i rosyjskiego może okazać się większym atutem niż doświadczenie. Duże firmy chętniej zatrudnią pracownika bez doświadczenia, chcąc od początku wdrożyć go w swój sposób pracy.

W ogłoszeniach najważniejsze wymagania wymieniane są jako pierwsze, zwłaszcza gdy chodzi o wykształcenie i doświadczenie. Formułki „preferowane”, „mile widziane” oznaczają jedynie, że na początku kandydat mający te umiejętności ma większe szanse, ale niekoniecznie on dostanie posadę. Dużo zależy od rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca kreśli wymagania wobec idealnego kandydata, ale zatrudnia tego, który jest mu najbliższy i którego osobowość najlepiej pasuje do już istniejącego zespołu.
Redakcja poleca: Jak odzyskać wiarę w swoją wartość na rynku pracy? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być trudny – mamy często boją się, że zmniejszyła się ich atrakcyjność jako pracowników. Niesłusznie! O ogromnych zaletach młodych rodziców dla pracodawców opowiada Tomasz Staśkiewicz, trener biznesu.

Mamo, ogłoś światu, że szukasz pracy

Odpowiadanie na ogłoszenia czy wysyłanie wszędzie aplikacji nie zawsze przynosi efekt. Dowiedz się, kto zajmuje się rekrutacją lub jak nazywa się kierownik zespołu, w którym chcesz pracować, i do niego wyślij dokumenty. A jeśli dostaniesz tylko propozycję współpracy, nie odrzucaj jej! Solidny współpracownik jest pierwszym kandydatem na stałą posadę.

O tym, że szukasz pracy, mów znajomym. To skuteczny sposób. Kandydat polecony przez zaufanego pracownika jest częściej zatrudniany niż osoba obca! Jeśli od niedawna mieszkasz w miejscu, gdzie nie masz rodziny, poszukaj pomocy w organizacjach pomagającym wejść na rynek pracy młodym matkom.
Doładuj
Przeładuj