
Siła z natury, czyli nowoczesna fitoterapia
Roślinny nie oznacza słaby
Roślinny często oznacza skuteczny. Wiele współczesnych leków roślinnych to preparaty gruntownie przebadane, sprawdzone których skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone w sposób naukowy. Stosując sprawdzone leki roślinne, mamy pewność, że w każdej przyjętej przez nas dawce otrzymujemy taką samą ilość substancji aktywnej, której mechanizm działania jest sprawdzony. Być może nie zdajemy sobie sprawy ale wiele popularnych leków to produkty pochodzenia roślinnego, często uzyskiwane z roślin do dnia dzisiejszego. Z roślin powstała aspirina, penicylina, czy morfina. Nie dziwi więc fakt, że wg danych Światowej Organizacji Zdrowia 80% światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej a przynajmniej 7 000 związków chemicznych współczesnej farmakopei pochodzi z roślin.Bluszcz pospolity – siła natury
Rosnący pomiędzy Morzem Śródziemnym a Azją Wschodnią bluszcz występuje w 15 różnych rodzajach. Pnący się po ścianach, drzewach i murach lubi miejsca zacienione i wilgotne, dzięki czemu pozostaje zielony przez cały rok i to nawet przez 300-400 lat! Ale to wielu z nas wie. Jednak lecznicze działanie bluszczu już wszystkim znane nie jest. Tymczasem w farmakologii bluszcz pospolity jest znany i stosowany od bardzo dawna. Surowcem zielarskim są liście zbierane pod koniec lata ze specjalnych upraw. Wyciągi z liści bluszczu mają działanie wykrztuśne, przeciwobrzękowe, rozkurczowe i przeciwzapalne, nic więc dziwnego, że z czasem znalazły zastosowanie w syropach do leczenia kaszlu w schorzeniach i zapaleniach dróg oddechowych.Jak "działa" bluszcz? Przede wszystkim zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu. Jest to możliwe, ponieważ roślina zawiera w swoich liściach wiele saponin– substancji odpowiedzialnej za działanie farmakologiczne, która w połączeniu z wodą tworzy pianę. Saponiny zawarte w liściach bluszczu rozrzedzają zalegający w oskrzelach śluz, oraz odpowiedzialne są za rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli, przez co ułatwiają swobodne oddychanie. W efekcie zmniejsza ilość zalegającej w drogach oddechowych gęstej wydzielin, łagodzi odruch kaszlowy, zmniejszając jednocześnie dyskomfort chorego.
Zapomnij o kaszlu

Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN®; Postać farmaceutyczna: syrop; Nazwa substancji czynnej: 100 ml syropu zawiera Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1) – 0,7 g. Ekstrahent – etanol 30 % (m/m); Wskazania do stosowania: Pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem; Przeciwwskazania: Leku Prospan® nie wolno stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku; Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraße 3, 61138 Niederdorfelden, Niemcy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
|