Szum suszarki dla niemowlaka

Szum suszarki – jak biały szum działa na mózg dziecka. Czy nie szkodzi?

Szum suszarki działa uspokajająco na większość dzieci. Ale nie wszystkie niemowlaki go potrzebują. Mamy dla was nagranie szumu suszarki oraz informacje, kiedy należy go puszczać, żeby nie zaszkodzić małemu dziecku.
Małgorzata Wódz
Szum suszarki dla niemowlaka
Szum generowany przez suszarkę do włosów (także przez popularne szumiące zabawki) to inaczej biały szum. Nazwa kojarzy ci się z lekcją fizyki? Brawo. Czym właściwie jest? To monotonne, jednostajne dźwięki, które mają tę cudowną właściwość, że usypiają i uspokajają. Ale nie tylko. 

Jak szum suszarki działa na niemowlaka?

Niektórzy próbują tłumaczyć, że biały szum przypomina odgłosy, które dziecko słyszało w brzuchu mamy. I pewnie tak jest. Ale jego działanie nie sprowadza się jedynie do naśladowania warunków panujących w czasie życia płodowego. Biały szum to dźwięk atrakcyjny dla mózgu. Jest przykrywką dla hałasu i przypadkowych odgłosów, które rozpraszają uwagę lub utrudniają zasypianie. W ten sposób sprawia, że dziecko relaksuje się, wycisza, zasypia i śpi spokojnie.
Redakcja poleca: Leniwiec E-zzy: technologiczne cudo wspierające rodzica
Technologia gna do przodu i po Szumiących Misiach przyszedł czas na leniwca E-zzy. Ten wyjątkowy pluszak nie tylko usypia dziecko, ale też czuwa nad jego snem i wspomaga rodzica w codziennej opiece nad niemowlęciem. Brzmi niewiarygodnie, ale to naprawdę działa!

Czy każde niemowlę potrzebuje białego szumu?

Biały szum bywa ratunkiem dla maluchów, których nie da się uspokoić inaczej. Pomaga również niemowlętom cierpiącym z powodu kolki niemowlęcej. Jednak nie każde dziecko go potrzebuje. Niektórym maluchom do uspokojenia wystarczy kołysanie lub głaskanie po czole, inne – same zasypiają położone do łóżeczka. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do dźwięku suszarki, potem może nie chcieć bez niej zasypiać.

Czy szum suszarki może szkodzić?

Noworodki mają bardzo dobry słuch. Dodatkowo nie znają również głośnych dźwięków, bo podczas życia płodowego odbierały tylko przytłumione odgłosy. Lepiej, by w otoczeniu kilkutygodniowego malucha nie było hałaśliwych urządzeń. Ale nawet te, które emitują tzw. biały szum, nie powinny znajdować się blisko wrażliwych uszu dziecka.

Dla szumiącej maskotki (jeśli jest potrzebna) warto znaleźć miejsce poza dziecinnym łóżeczkiem.  

Dźwięk suszarki nie tylko z zabawki

Minęły czasy, gdy zdesperowani rodzice mieli popsute suszarki, bo włączone na dłużej przegrzewały się i przestawały działać. Dziś nie musisz też ryzykować awarii odkurzacza (dłuższa praca na pewno odbije się na jego silniku, nie wspominając o milionach rozpylonych w powietrzu roztoczy). Wbrew pozorom źródłem białego szumu nie musi być tylko szumiąca zabawka.

Biały szum to też:
  • dźwięki deszczu
  • zraszacza do podlewania ogródka
  • prysznica
  • wiatru w lesie.

Wszystkie znajdziesz w internecie i bez problemu odtworzysz na smartfonie podczas usypiania dziecka. Są również specjalne aplikacje generujące biały szum.

Szum suszarki dla niemowlaka – nagranie
 

Z dobroczynnego działania białego szumu mogą korzystać również dorośli. Badania dowiodły, że słuchanie go przez osoby, które uczą się lub pracują, pomaga w skupieniu się i znacznie podnosi wydajność.

Zobacz też:
Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu
Sposoby na płacz dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy