Sale zabaw dla dzieci

Prawie doszło do tragedii, a sala zabaw obwinia... dziecko

Wielu rodziców rezygnuje z podwórka i zimą skłania się ku salom zabaw. Tyle że to może być bardzo zły pomysł. Przekonała się o tym pewna mama Poznania.
Dominika Bielas
Sale zabaw dla dzieci
Nie od dziś wiadomo, że place zabaw to idealne miejsce dla dziecka. Aktywna zabawa poprawia wydolność układu nerwowego, oddechowego i krążenia, wzmacnia mięśnie, kości i więzadła. Ruch ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, szybkość, zmysł równowagi czy gibkość. Trenuje orientację w przestrzeni, a także spostrzegawczość i kreatywność. Wszelkie ćwiczenia wymagają od malucha wytrwałości, koncentracji i podejmowania decyzji. Wymieniać można bez końca. Jednak kiedy robi się zimno, wielu rodziców rezygnuje z podwórka i skłania się ku salom zabaw. Tyle że to może być bardzo zły pomysł! Przekonała się o tym pewna mama z Poznania.

To mogło skończyć się tragicznie

Chwile grozy przeżyła ostatnio mama 8-latka. Kobieta zabrała dziecko właśnie do takiej sali zabaw. Za cześć atrakcji trzeba było dopłacić dodatkowo i do nich prowadziły obrotowe bramki. Niestety w jednej z takich bramek utknęła szyja dziecka. Jak relacjonuje kobieta, pracownicy nie umieli wyłączyć urządzenia. Mama Kamila zarzuca pracownikom placu zabaw, że nie pomogli jej w kryzysowej sytuacji. Chłopiec był uwięziony przez godzinę! Na ratunek przyszli inni rodzice.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

To wina dziecka?

Sala zabaw uważa, że to wina matki, która nie uważała na dziecko i dziecka, które chciało bezprawnie skorzystać z atrakcji: „To wina dziecka. Przechodząc na siłę przez bramkę chciało ominąć opłatę. Chłopiec naraził firmę na koszty. Absolutnie nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nie mamy za co przepraszać. Wszystkie nasze urządzenia mają atesty. Na miejscu rodziców zastanowiłabym się nad własną winą” - cytuje przedstawicielkę firmy "Głos Wielkopolski". Mama jest zdania, że sala zwyczajnie nie jest bezpieczna dla dzieci. Kto ma rację?

Uważnie wybieraj miejsce, gdzie się bawi twoje dziecko

Niestety ten wypadek to nie wyjątek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa, w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, skontrolowali sale zabaw dla dzieci w Polsce. Jak wynika z raportu UOKiK, większość skontrolowanych sal zabaw dla dzieci budzi zastrzeżenia. Czytaliście kiedyś regulamin takiej sali? No właśnie, aż w 40 proc. przypadków rodzice w ogóle nie otrzymywali regulaminu do przeczytania przed pozostawieniem w sali zabaw dziecka. A zapisy są bardzo ciekawe, np.
  • personel nie odpowiada za wypadki dzieci podczas zabawy (75 proc. regulaminów)
  • sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione (67 proc.)
  • za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice (48 proc.)
  • za bilet niewykorzystany nie zwracamy pieniędzy (52 proc.)

A co z samymi zabawkami?

W 27 proc. sal zabaw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową, znajdowały się przedmioty, które mogły stwarzać zagrożenia dla dziecka (zabawki, urządzenia). Inspektorzy zwracali uwagę na ostre krawędzie, wystające fragmenty, niezabezpieczone kontakty, kable, otwory, w których mogła zakleszczyć się np. głowa lub palce. W niektórych miejscach dziecko mogło nawet niezauważone opuścić salę zabaw!

Jeśli chcesz zabrać dziecko „na kulki”, wcześniej dokładnie przeczytaj regulamin i sprawdź, czy miejsce spełnia wymogi bezpieczeństwa. Malutkich dzieci nie pozostawiaj samych i mniej cały czas ”oko na dziecko”. Pamiętaj, że to nadal tylko dziecko, które nie potrafi ocenić zagrożenia. Jeśli chcesz zostawić dziecko pod opiekę personelu, upewnij się, na jakich zasadach zajmują się dziećmi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie zostawiaj swojej pociechy, nawet jeśli protestuje.

Źródło: wp.pl, Głos Wielkopolski

Zdarzył się waszym maluchom wypadki w salach zabaw? Napiszcie w komentarzach.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy