wycofane ze sprzedaży leki antykoncepcyjne
fot. Adobe Stock

Znane tabletki antykoncepcyjne wycofywane z aptek. Sprawdź, czy z nich korzystasz 

To popularne leki antykoncepcyjne. Zobacz, czy opakowanie które masz w domu nie jest wycofaną serią tabletek ze sprzedaży.
Agnieszka Majchrzak
wycofane ze sprzedaży leki antykoncepcyjne
fot. Adobe Stock
Chodzi o dwuskładnikowe, doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Jeżeli z nich korzystasz, skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Brak istotnej informacji w ulotce

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o tabletki antykoncepcyjne Milvane, zawierające hormony żeńskie: gestoden (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kilku ich partii. Powodem jest treść ulotek tabletek, w których nie ma ostrzeżenia o stosowaniu ich w połączeniu z innymi  lekami.

Mianowicie nie podano informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Wycofane 3 serie

Opakowanie leku Milvane zawiera 3 rodzaje tabletek powlekanych, z których każdy rodzaj tabletki zawiera różną ilość hormonów.

Decyzją GIF wycofano tabletki powlekane:
 
  • beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg;
  • ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg;
  • białe: 0,10 mg + 0,03 mg.

Wycofane serie mają oznakowania:
 
  • WES2PT z datą ważności 10.2023;
  • WER7P3 z datą ważności 04.2023;
  • WER466 z datą ważności 11.2022;

O tym, że konkretne serie tabletek Milvane muszą być wycofane ze sprzedaży w aptekach, poinformował GIS sam jego producent.

"Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego – Bayer Sp. z o.o. o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane w związku z wykryciem niezgodności w treści ulotki, polegającej na braku informacji o przeciwwskazaniach do stosowania produktu leczniczego Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej" – napisano w decyzji GIF.

Jeżeli znalazłaś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeżeli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik wycofanego leku.

Źródło: politykazdrowotna.com, expressilustrowany.pl
  [content:2_1330,0_21508,0_15453,1_3361:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy