Tablice manipulacyjne dla dzieci
fot. AdobeStock

Tablice manipulacyjne to jedne z modniejszych zabawek. Dlaczego?

To zabawka warta każdej ceny, wszechstronnie rozwija, a w dodatku zaspokaja dziecięcą ciekawość odkrywania. Zobacz, czym dokładnie jest tablica manipulacyjna.
Milena Oszczepalińska
Tablice manipulacyjne dla dzieci
fot. AdobeStock
Jeśli starasz się wybierać dla dziecka zabawki edukacyjne, rozwojowe, z pewnością słyszałaś o tablicy manipulacyjnej. Od jakiegoś czasu popularność tej zabawki ciągle rośnie. Dlaczego? Ponieważ zaspokaja dziecięcą potrzebę odkrywania. W dodatku w wielu tablicach wykorzystuje się prawdziwe, „dorosłe” elementy, a nie zabawkowe zamienniki. Zabawa tablicą manipulacyjną to prawdziwa frajda!

Czym jest tablica manipulacyjna?

Zwykle jest to drewniana płyta, na której przyczepione są różne elementy do zabawy. Najczęściej tablice mają kształt prostokąta, ale mogą to być również chmurki, serca, zwierzątka, czy cokolwiek innego, co da się wyciąć z drewnianej płyty.

Najważniejszą częścią tablicy sensorycznej jest to, co się na niej znajduje. Możliwości jest wiele, mogą to być różnego rodzaju zamki, zatrzaski, suwaki, łańcuszki, guziki i pętelki, wtyczki i gniazdka, atrapa buta ze sznurowadłem, koła zębate, zegarek ze wskazówkami, klamki, włączniki i inne.
Redakcja poleca: Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej
Czy dziecku potrzebne są superdrogie interaktywne zabawki, czy wystarczą mu takie kupione w kiosku za parę złotych? Sprawdź!

Dlaczego tablica manipulacyjna to wartościowa zabawka?

Maluchy w pewnym wieku interesują się wszystkim, co je otacza. Niestety wiele z tych przedmiotów, jak np. gniazdka, nie są dla nich bezpieczne. Jeśli zatem dziecko wykazuje zainteresowanie kontaktami, kluczami czy zamkami, warto podarować mu tablicę, na której wszystkie te rzeczy się znajdują, i która nie stanowi żadnego zagrożenia.

Zabawa w duchu Montessori

Zwolennicy wychowywania dzieci zgodnie z wytycznymi Marii Montessori dobrze wiedzą, jak ważne jest podążanie za potrzebami dziecka i oferowanie mu zabaw, które jednocześnie czegoś je nauczy. Tablica manipulacyjna, nazywana też sensoryczną z uwagi na to, że rozwija różne zmysły dziecka, idealnie wpisuje się w ten nurt.

Zabawka ta pozwala na:
  • rozwijanie zdolności manualnych,
  • ćwiczenie koordynacji ręka-oko,  
  • naukę samodzielności,
  • rozwój psychomotoryczny,
  • ćwiczenie koncentracji, logicznego myślenia,
  • rozbudzenie kreatywności dziecka.

Taką tablicą można bawić się właściwie wszędzie, wystarczy położyć ją na kawałku podłogi i pozwolić dziecku na odkrywanie poszczególnych elementów. Można ją także zawiesić na ścianie w pokoju dziecka, wówczas dodatkowo będzie stanowiła ciekawą dekorację.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy